Не роби іншому того, чого сам не любиш. Іван Франко « Лисичка і Журавель»

Про матеріал
Подану розробку можна використовувати на уроках літературного читання у 3 класі.
Перегляд файлу

Тема: Не роби іншому того, чого сам не любиш. Іван Франко « Лисичка і Журавель»

Мета: вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих казок,правильно оцінювати поведінку персонажів;формувати навички правильного і свідомого читання мовчки та вголос;виховувати чуйність,доброзичливість, гостинність,порядність.

Обладнання: складові таблиці,картки зі словами-пірамідками,картки зі скоромовкою,портрет  І.Я.Франка, малюнки – відгадки до загадок, мікрофон,звукозапис казки, картки для словникової роботи, слова для характеристики дійових осіб, маски до казки,таблички  «Судове засідання», тестові завдання, кольорові кружечки.

Тип уроку: урок  засвоєння нових знань

                                                      Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ. Мовленнєва розминка

1)Вправи для розвитку дихання

« Задми свічку», « Понюхай квіточку», « Пий чай із блюдця», « Подми на кульбабку».

2) Читання складових таблиць

3)Читання слів - пірамідок ( робота в парі)

Гра « Третій зайвий»

4) Вивчення скоромовки( методом ейдетики)

Наварили смакоти,

 будем  їсти я і ти.

А сороки і ворони

 будуть їсти макарони.

5) Вправи для очей « Гойдалка», «Ланцюжок», « М′ ячик по колу», «Буратіно»

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні у нас незвичайний урок.

У світ казки й фантазії зробимо крок.

Із казкою ми зустрічались не раз

Та знову вона завітала до нас.

 - На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з українською казкою, автором якої є Іван Франко. Одну із найкращих своїх збірок  Франко назвав « Коли ще звірі говорили». Він писав так: « Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли вам мама  чи бабуся розповідала казку , не забудете до смерті». Сьогодні ми ознайомимося тільки з однією його казкою.

1. Гра « Хто це?»( відгадування загадок)

- Спробуйте відгадати героїв цієї казки .

2)Гра « Хто більше?»( змагаються по рядах : хто назве більше назв казок , героями яких є Лисичка і Журавель)

3)Довідкове бюро

-А зараз нам довідкове бюро розкаже цікаву інформацію про лисицю і журавля.( вправа « Мікрофон»)

І√. Повідомлення теми і мети уроку

√. Сприймання і усвідомлення навчального матеріалу

1)Слухання казки « Лисичка і Журавель»( слухання звукозапису казки)

2)Словникова робота

З′єднати стовпчики слів

призволяйся                                           дала обіцянку не робити чого-небудь

облизня спіймавши                              затоваришували

зареклася                                                пригощайся ,їж

заприятелювали                                   означає залишитися ні з чим

Добір синонімів

дружня пара -

вклала кашу -

подалися у різні боки

мерщій    чкурнула -

 Читання стовпчиків слів з певною інтонацією

               !                                                                 ?

вгощу                                                           дрібненько

пісним                                                         припрошує

встромляє                                                   крутиться

розсердилася                                             випорожнивши

Фізкультхвилинка

3) Читання казки учнями « ланцюжком»

4)Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

- Прочитайте початок казки.

- Прочитайте, як Лисичка запрошувала Журавля у гості. Чи щирими були її слова?

- Як Лисичка поводилася під час обіду?

- Як Журавель пригощав Лисичку? Чому?

- Чого вчить ця казка?

- Що засуджує автор?

5)Різновиди читання

« Продовж речення», « Земля – небо» …

6)Характеристика дійових осіб( завдання виконують біля дошки: дівчинка вибирає слова, які характеризують Лисичку;хлопчик – слова, які характеризують Журавля)

7)Аналіз малюнка в підручнику

8) Театралізація казки « Лисичка і Журавель»

9) Суд над Лисичкою

Секретар

 - Встати, Суд іде! Прошу сідати!Судове засідання проводять: суддя –Маламура Максим Олегович,прокурор – Масловська  Ангеліна Володимирівна, адвокат –Мішнєв Кіріл Денисович,секретар – Степова Ірина Олександрівна

Слухається справа № 10. Звинувачується  Лисичка , яка запросила в гості Журавля і погано пригостила. В результаті Журавель пішов голодним додому. Журавель вирішив подати на Лисичку скаргу до суду.

Прокурор

- Скарга « Одного літнього ранку пані Лисичка запросила пана Журавля в гості . Наварила їсти і приготовлену їжу розмастила по мілкій тарілці , з якої мій підзахисний їсти не міг, в результаті  пішов голодний додому.»

Лисичка

- А я що ,а я трудилася, старалася  та ще й винною залишилася.

Суддя

- Дотримуйтеся  правил поведінки в суді. Сядьте , будь – ласка!

Прокурор

-Прошу, поважний Суд , винести справедливе рішення, покарання Лисички.

Суддя

-Слово для захисту надається адвокату Лисички.

Адвокат

- Зі скаргою ми не погоджуємося , бо моя підзахисна – чудова господиня : в хаті прибрала,їсти наварила, причепурилась та Журавлика в гості  виглядала , аж очі прогледіла.

Лисичка( викрикує)

- Що мій посуд в дзьоба Журавлеві колить?

Прокурор

  • Ви цікавились з якого посуду  їсть Журавель?

Лисичка

-Знаю. Знаю.

Суддя

- Суд вислухав обидві сторони і йде до нарадчої  кімнати, щоб оголосити вирок.

Суддя заходить.

Суддя

  - Суд вирішив умовно покарати Лисичку : купити глечик,наварити смакоти,насипати  у глечик, запросити Журавля І щиро пригостити . Вирок винесено !

10) Робота над прислів ′ ями ( робота з індивідуальними карточками)

Не той друг, хто медом маже , а той , хто правду каже.

Яке частування, таке й дякування.

Не роби іншому того, чого сам не любиш.

Хто згоди хоче , той згоду має.

  • Яке прислів′я  може бути заголовком? Чому?

√І. Підсумок уроку

- Чого вчить ця казка?

√ІІ. Домашнє завдання ( диференційоване)

У кого на парті червоний кружечок – переказати казку з кінця до початку;

у кого синій – переказати казку і намалювати малюнок;

у кого зелений – переказати казку.

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
28 січня 2021
Переглядів
540
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку