Тема. «Не вмре повік твоє ім’я, Кобзарю!»
Узагальнення й систематизація вивченого про прикметник.
Мета: повторити, узагальнити й закріпити вивчене про прикметник;
Розвивати мислення, пам'ять,
Виховувати любов та повагу до Шевченкового генія.
Епіграф : «Твої чисті й трепетні рядки,
Дорогий і рідний наш Тарасе,
Ніби символ волі й доброти
Увійшли серце й кожну хату». ( О. Качан)
Хід уроку.
І. Актуалізація вивченого про апостроф. Словниково – розподільний диктант.( розподілити слова у дві колонки з апострофом і без нього, підкреслити першу букву ): кров’ю, тьмяний, олов’яний, б’ється, альянс, здоров’я, рюмсати, арф’яр, ательє, риб’ячий, сюїта.
Ключ: Кобзар Тарас.
Учитель: у ці весняні дні всі українці світу вшановують пам'ять великого сина вкраїнського народу Тараса Шевченка, якому минає 205 років від дня його народження. Це був поет, якого правди сила ніким звойована ще не була. Це був поет, який палко любив свій народ, проймався його долею, його майбутнім, яке бачив тільки у вільній державі. А його слово ( епіграф)… тому на сьогоднішньому уроці ми торкнемося творчості цієї надзвичайної людини, а допоможе нам у цьому прикметник.
К- креативний, культурний, кмітливий
О- обдарований, обізнаний
Б- бідний
З- загадковий
А- артистичний,
Р- розумний.
Т – талановитий
А – артистичний
Р – рішучий
А –
С- сміливий
( Робота з епіграфом)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Евристична бесіда про прикметник як частину мови:
ІV. Виконання вправ.
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
У житті Тараса Григоровича зустрічалося дуже багато людей. Одні з них були прихильними до нього та допомагали, а інші навпаки, вбачаючи у ньому загрозу – шкодили. Утворивши присвійні прикметники, уявімо чий голос він міг чути:
Марія, Оксана, батько, мати, Гребінка, Сошенко, жандарми,
Фізкультхвилинка.
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
У житті Великого Кобзарябуло багато подорожей та зустрічей.
Петербург
Оренбург
Мангишлак
Умань
Козаки
Гайдамаки
Сирота
Наймит
Кріпак
Чорні брови , ясна зоря, сон і трава, сльози і слова, сизі крила, чудо творити, карі очі, дівчини і дитина.
Уведіть у речення
Прикметник — це частина мови,
без неї нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
йому, як другові, всміхнись.
Земля — ласкава, люба, рідна,
а сонце — щире, золоте,
а небо — лагідне, погідне,
життя — прекрасне, молоде.
А очі в мами — добрі, ніжні,
а голос — чистий і дзвінкий,
а руки — теплі і надійні,
а погляд — сонячний, ясний.
Квітки у полі — білі, сині,
червоні, жовті, голубі.
Хмарки у небі бистрокрилі,
весняні, літні, зимові.
6.Поетична хвилинка.
Шевченків біль. Він протинає нас.
І гнівом вибухає в кожнім слові.
І крізь віки іде сумний Тарас
Предтечею в терновому вінкові.
Ти , Тарасе, всіх сьогодні
Нас зібрав докупи.
І зійшлися у цьому класі
Шевченка онуки.
Вдивляючись в поетову судьбу
Із кожним роком глибше і пильніше,
Я думаю : а що, коли б він був
Всього лише художником, і не більше?
Якби мовчав... Та не гнівив...
Та малював… То мав би й нагороди...
То був би тільки дзеркалом доби,
А став душею рідного народу.
Встань, поете, подивися
На поля просторі,
Колоситься там пшениця,
Наче синє море.
Україна твоя вільна
Вже панів немає,
І народ наш український
сам шлях обирає.
І в сім'ї народів славних,
В сім'ї вольній новій
Тебе згадує , поете,
Незлим тихим словом!
7.Висновки.
8.Оцінювання.
9.Домашнє завдання