Нема без кореня рослини, а нас ,людей, без Батьківщини

Про матеріал
Мета: ознайомити учнів із поетичними творами А. Костецького та Л. Полтави; удосконалювати навички свідомого виразного читання творів; формувати вміння аналізувати, порівнювати вірші; вчити учнів робити висновки, визначати головну думку прочитаних творів; розвивати зв’язне мовлення учнів, комунікативні здібності, образне мислення, творчу уяву; збагачувати лексичний запас учнів; формувати уміння контролювати й оцінювати результати своєї роботи; формувати навички взаємодії під час роботи в парі, групі, уміння дотримуватися норм мовленнєвої культури; виховувати любов до Батьківщини, почуття гордості за приналежність до українського народу.
Перегляд файлу

                                          Тесленко Алла Іванівна

            Вчитель початкових класів Острівської гімназії Куцурубської ОТГ

                                                                                                                                

                                Урок літературного читання, 2 клас

 

Типова освітня програма, розроблена під керівництвом О. Савченко 1-2 клас, затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від  12.08.2022 року №743

 

Тема. Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини. А. Костецький «Батьківщина»,  Л. Полтава «Наша Батьківщина». Порівняння віршів.

 

Мета: ознайомити учнів із поетичними творами А. Костецького та Л. Полтави; удосконалювати навички свідомого виразного читання творів; формувати вміння аналізувати, порівнювати вірші; вчити учнів робити висновки, визначати головну думку прочитаних творів;

розвивати зв’язне мовлення учнів, комунікативні здібності, образне мислення, творчу уяву; збагачувати лексичний запас учнів; формувати уміння контролювати  й оцінювати результати своєї роботи; формувати навички взаємодії під час роботи в парі,  групі, уміння дотримуватися норм мовленнєвої культури;

виховувати любов до Батьківщини, почуття гордості за приналежність до українського народу.

 

Формування предметних компетентностей:

  • читає вголос правильно, свідомо, плавно, цілими словами нескладні за змістом і формою тексти;
  • висловлює  своє  ставлення  до  почутого:  до  подій, персонажів тексту;
  • розповідає про власні почуття, які викликав прослуханий текст; 
  • пояснює, чому щось подобається, а щось ні;
  • знаходить у тексті незнайомі слова, з’ясовує їх значення, користуючись виносками, тлумачним словником, а також через  контекст (з допомогою вчителя);
  • правильно інтонує прості речення будь-якого виду;
  • користується  найпростішими  прийомами  регулювання темпу читання, сили голосу, дихання залежно від змісту тексту (самостійно та за завданням учителя);
  • самостійно  читає,  практично  розрізняє  з  опорою  на найпростіші жанрові особливості  тексти  малих фольклорних форм, що опрацьовувалися під час навчання, а  також літературних  жанрів  (казка,  вірш,  оповідання, уривки  з  повістей- казок),  правильно  їх називає,  визначає емоційний настрій;
  • виявляє розуміння  фактичного змісту тексту та основних думок художніх і нехудожніх текстів (з допомого вчителя); 
  • ставить запитання за фактичним змістом прочитаного з метою уточнення свого розуміння;
  • розпізнає, називає в тексті яскраві, образні слова, вислови, пояснює  їх  роль  у  творі    допомогою  вчителя);
  • розповідає  про  свої  загальні  враження,  почуття  від прочитаного, (що саме сподобалося / не сподобалося, що було  цікаво  / нецікаво,  що  нового  дізнався  /  дізналась), підтверджує свої думки фактами з тексту;
  • пов’язує зміст  прочитаного  зі  своїми  знаннями, попереднім читацьким,  а  також  власним  життєвим емоційно-чуттєвим досвідом;
  • бере участь у колективному обговоренні прочитаного.

 

Обладнання: презентація, аркуші із завданнями, канцелярське приладдя, карта України, ілюстрації до віршів.

Хід уроку

І.  Організація учнів до уроку. Психологічне налаштування.

Вправа «Станемо у коло»

Завдання. Усі діти стають  у коло і розтирають свої долоньки.

  •          Що ви відчули?
  •          Передаємо один одному своє тепло потиском руки.
  •          Закриваємо очі і пошепки  за мною промовимо:

У нас хороший настрій.

Ми всі готові до уроку.

Бажаємо собі і друзям успіху.

Вправа «Очікування»

Завдання. Записати свої очікування від уроку та прикріпити стікери-листочки на дерево очікувань.

 

ІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу. Повідомлення теми та мети уроку.

Робота над чистомовкою.

Завдання. Прочитати чистомовку різними способами, чітко і правильно промовляючи склади:

  •          хорове читання;
  •          ланцюжкове читання по 1 рядку;
  •          читання «Дощиком»: учні читають вголос, якщо вчитель каже злива, то читають голосніше, коли каже дощик уповільнюється, то - тихіше.

На–на-на– Україна в нас одна,

Ай-ай-ай – наше щастя і наш край,

На–на-на – люба й мила всім вона.

Мо-мо-мо - ми для неї живемо!

Колективне розгадування ребуса.

http://rebus1.com/ua/download/download.php?&skip=0&mode=0&slovo=%C1%C0%D2%DC%CA%B2%C2%D9%C8%CD%C0

 

 

 

 

  •          Що означає слово Батьківщина?
  •          Від якого слова воно утворене?
  •          Як називається наша Батьківщина?

Робота над прислів’ям.

Завдання. Прочитати прислів’я. Пояснити його значення.

 

 

  •          Чому рослина не може жити без кореня?
  •          Поміркуйте, чи у всіх людей є Батьківщина.
  •          Чи може людина жити без Батьківщини?

Вправа «Передбачення». Технологія «Мікрофон»

Завдання. Передбачити тему нашого уроку.

  •          Що ми сьогодні вивчатимемо?
  •          Про що будемо говорити?

(відповіді дітей)

  •          Отже, сьогодні ми будемо вчитися читати вірші А. Костецького «Батьківщина» та Л. Полтави «Наша Батьківщина». Навчимося аналізувати та порівнювати вірші, визначати їх головну думку.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Робота над віршем А. Костецького «Батьківщина».

Технологія «Щоденні 5. Слухання»

Завдання. Прослухати вірш А. Костецького «Батьківщина»

https://youtu.be/BeQfcMoBEos?si=PffXPC2omdH7YSEI

  •          Чи сподобався вам вірш?
  •          То що ж таке Батьківщина з словами А. Костецького?
  •          Які почуття ви відчували, слухаючи вірш та дивлячись на фотоілюстрації?
  •          Поміркуйте, якою є головна думка вірша

Технологія «Щоденні 5. Робота із словом»

Завдання 1. Прочитати слова разом із вчителем способом «відлуння».

Осінній, домівка, найщиріші, бджола, веснянім, дотримане, сонячне, чесне.

Завдання 2. Робота в парах. Дібрати слова, близькі за значенням до слова домівка.

Читання вірша учнями способом «Сонечко».

Завдання. Учні читають виразно і повільно, акцентуючи закінчення кожного слова.

Вправа «Добери ознаку». Робота в парах.

Завдання. Дібрати слова- ознаки  з вірша до зазначених назв.

Слово - …

Мова - …

Луг - …

Друзі - …

  1. Весела руханка "Ми з України"

https://youtu.be/J_m9nebQ7ik?si=TTrAROdTFNAHdcsb

  1. Робота над віршем Л. Полтави «Наша Батьківщина»

Читання вірша вчителем.

  •          Чи сподобався вас вірш?
  •          Які почуття він викликає?
  •          Як автор описує нашу Україну?
  •          Що саме він описує?
  •          Як називається столиця нашої України?
  •          Де розташований Київ?

Словникова робота

Завдання. Знайти незрозумілі слова.

Виразне читання вірша учнями ланцюжкове.

  •          Поміркуйте, якою є головна думка вірша.

 

IV.  Закріплення вивченого матеріалу

Робота в групах. Технологія «Кола Вена»

Завдання. Порівняти прочитані вірші. Знайти спільне та відмінне та записати у відповідних сегментах кола.

  •          Порівняйте вірші «Батьківщина» Анатолія Костецького і «Наша Батьківщина» Леоніда Полтави.
  •          Що об’єднує ці твори?
  •          Чим вони відрізняються?

(презентація роботи груп)

Вправа «Асоціативний кущ». Робота в групах

Завдання. Записати слова-асоціації до слова Україна.

Урок 29. Буква «ї», позначення нею звуків [йі]. Читання складів, слів з  вивченими літерами - Букварний період (читання) (уроки 22-38)

 

 

 

 

 

 

Поетична хвилинка.

Завдання. Виразне читання віршів учнями.

 

V.  Підсумок уроку. Рефлексія.

Вправа «П’ять пальців»

Завдання. Учні обводять свою долоньку, над кожним пальцем фіксують такі вислови й доповнюють їх.

 

 

 

 

 

 

 

Вправа «Квітка побажань для України»

Ми всі хочемо бачити нашу рідну землю, нашу Батьківщину Україну, мирною, сильною, багатою і квітучою державою. І зробити її такою можемо ми з вами. Прикріпіть до карти України свої квіти з побажаннями рідній землі. Нехай наша Батьківщина Україна живе під мирним небом.

(пісня  "Мир над Україною")

 

Список використаних джерел

  1. Підручник «Українська мова та читання. Частина 2. 2 клас», О.Я. Савченко. В. «Оріон», 2019
  2. Типова освітня програма, розроблена під керівництвом О. Савченко 1-2 клас, затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від  12.08.2022 року №743. Електронний ресурс: https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/navchalni-programi-dlya-pochatkovoyi-shkoli
docx
До підручника
Літературне читання 2 клас (М. Зоряна)
Додано
17 листопада
Переглядів
124
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку