Департамент освіти Харківської міської ради
Комунальний заклад «Харківський фізико-математичний ліцей № 27
Харківської міської ради Харківської області»
План – конспект
уроку за темою: «Нестандартні методи розв’язування систем рівнянь»
у 11 класі
Учитель математики
вищої кваліфікаційної категорії,
вчитель-методист
Харік Олена Юхимівна
15.02.2023
Харків
Тема. Нестандартні методи розв’язування систем рівнянь
Мета. Формування предметних компетентностей:
Формування ключових компетентностей:
думку щодо обговорюваних питань;
свою думку;
своєї роботи; цінувати думку іншого.
Відпрацьовування прийомів формувального оцінювання.
Тип уроку: комбінований
Міжпредметні зв’язки: астрономія, фізика, всесвітня історія, зарубіжна література
Форми роботи на уроці: фронтальна бесіда, самостійна робота, робота в групах, інтелектуальна гра
Інструментарій уроку: мультимедійна презентація вчителя до теми уроку, картки накопичува-льних балів (маршрутний лист, гугл-форма)
Очікувані результати: учні зможуть
Девіз уроку:
Знання - скарбниця, а ключ до неї - практика.
Томас Фуллер
Хід уроку
І. Організаційний момент
Організація та психологічне налаштування учнів на діловий ритм, спільну працю.
ІІ. Визначення теми і завдань уроку.
Актуалізація опорних знань та активізація розумової діяльності учнів
1. Короткий огляд методів розв’язування систем рівнянь:
Стандартні |
Нестандартні |
||
1 |
Підстановка (заміна змінних)
|
1 |
Область визначення і множина значень
|
2 |
Додавання
|
2 |
Монотонність функції
|
Завдання 1.
Завдання 2.
Завдання 3.
Завдання 4.
Розв’яжіть систему рівнянь:
Завдання 5.
Розв’яжіть систему рівнянь:
Завдання 1.
;
Відповідь: А
Завдання 2.
;
Відповідь: Б
Завдання 3.
;
Відповідь: А
Завдання 4.
. Зауважимо, що з другого рівняння випливає: (область визначення), тому у першому рівнянні (множина значень). Але за умовою , тому
Відповідь:
Завдання 5.
Перше рівняння для перетворимо таким чином:
. Функція зростає для , тому з умови маємо: . Отже,
Відповідь:
ІІІ. Обговорення теми уроку: Нестандартні методи розв’язування систем рівнянь (11 хв.)
1. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
Одним із етапів навчального процесу, таким собі підсумком здобутого за 11 років, є ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання). У 2010 році останнім, найбільш складним на думку авторів, було розміщено таке завдання:
Чи можемо ми застосувати стандартні методи розв’язування систем до виконання цього завдання? Ні, бо перше рівняння можна віднести до класу нестандартних.
А вже відомі нам нестандартні методи? На жаль, також – ні.
Розглянемо рівняння, аналогічне за своєю нестандартністю першому рівнянню даної
системи:
; зауважимо, що за нерівністю Коші
і , отже, найменше (мінімальне)
значення цього виразу дорівнює 1 при , де Z (1)
Розглянемо праву частину цього рівняння: , отже,
найбільше (максимальне) значення цього виразу дорівнює 1 при (2)
За умовою значення лівої і правої частин збігаються, тому цей метод отримав назву
Мінімакс; порівняємо (1) і (2), отримємо розв’язок рівняння , де Z .
Відповідь: , де Z
IV. Застосування нових знань
Для лівої частини першого рівняння: , для правої частини першого рівняння:
. За умовою має виконуватися рівність
(мінімакс), отже, і . Тоді з другого рівняння маємо . Залишилося переконатися у тому, що при значення виразу дорівнює 5: . Маємо , отже .
Відповідь: ‒ 12
За 5 підказок треба визначити, хто цей науковець
Правила: 1) правильна відповідь з першої підказки – 5 балів;
2) правильна відповідь з другої підказки – 4 бали і так далі;
3) правильна відповідь з останньої підказки – 1 бал
Завдання 1.
1) Нам він відомий як французський математик, але за фахом він юрист.
ключ до шифру, який застосовували іспанці під час війни з Францією.
застосовує символи для позначень; за це його називають «батьком алгебри».
рівняння.
Правильна відповідь:
Франсуа Віет
Завдання 2.
них рівнянь, - справжній енциклопедист.
Один із небагатьох, хто брав під сумнів необхідність V постулата Евкліда.
« У кого кожний день в запасі пів коржа,
У кого свій садок і хата не чужа,
Хто в рабстві не родивсь і сам рабів не має,
У того світлий зір і радісна душа»
(Переклад Василя Мисика)
Правильна відповідь:
Омар Хайям
VI. Підведення підсумків гри
VIІ. Підведення підсумків уроку, домашнє завдання
1. Отримати відповіді учнів на запитання:
1) Чи отримали нову інформацію на уроці?
2) Чи застосовували сьогодні такі властивості функцій, розв’язуючи рівняння та системи:
2.1) область визначення
2.2) множина значень
2.3) монотонність
2.4) періодичність
2.5) екстремальні значення (мінімакс)
2. Оголосити оцінки учням за урок.
3. Оголосити домашнє завдання:
1) Опрацювати нестандартні методи розв’язування систем (за конспектом);
2) розв’язати рівняння: 2.1) 2cos; 2.2) log
3) розв’язати системи: 3.1) ; 3.2)
4. Релакс (відео-любов)
Додатки
Картки накопичувальних балів або маршрутний лист (гугл-форма)
Дата |
Прізвище, ім’я |
Клас |
||
Зміст роботи |
Максимальний бал |
Кількість балів |
||
СР - 1 |
№1 |
1 |
|
|
№2 |
2 |
|
||
№3 |
2 |
|
||
№4 |
2 |
|
||
|
№5 |
2 |
|
|
СР - 2 |
№1 |
2 |
|
|
Гра |
1 |
|
||
Додаткові бали |
|
|
||
Всього |
|
|
||
1