Нетрадиційний урок з музичного мистецтва для 6 класу "Музичний турнір"

Про матеріал
Мета уроку : Навчальна: попередньо узагальнити опанування учнями матеріалу І, ІІ, ІІІ підтем, теми «Жанри камерно-інструментальної музики»; поглибити знання учнів на основі варіативного матеріалу навчальної програми; Розвивальна: розвивати вміння учнів знаходити причинно-наслідкові зв'язки, творчі якості особистості; розвивати співацькі здібності учнів; Виховна: стимулювати прагнення учнів досягти найкращого результату, прищеплювати вміння злагоджено працювати в команді, зацікавленість творами музичного мистецтва, класичною та народною музичною спадщиною.
Перегляд файлу

Музичний турнір

( Нетрадиційний урок)

Мета уроку :

Навчальна: попередньо узагальнити опанування учнями матеріалу І, ІІ, ІІІ підтем, теми «Жанри камерно-інструментальної музики»; поглибити знання учнів на основі варіативного матеріалу навчальної програми;

Розвивальна: розвивати вміння учнів знаходити причинно-наслідкові зв'язки, творчі якості особистості; розвивати співацькі здібності учнів;

Виховна: стимулювати прагнення учнів досягти найкращого результату, прищеплювати вміння злагоджено працювати в команді, зацікавленість творами музичного мистецтва, класичною та народною музичною спадщиною.

Музичний матеріал: твори, які слухали та пісні, які вивчали впродовж вивчення І, ІІ, ІІІ тем,

Наочні посібники:  тестові завдання; картки для вікторини «Музичний аукціон».

Обладнання:мультимедійні технології, ТЗН, фонохрестоматія,

Тип уроку: урок-вікторина

ХІД УРОКУ

 

Учні входять до класу під музичний супровід (О.Білозір «Ласкаво просимо»)

1.     ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організаційний момент

Встаньте, діти, всі рівненько.
          Посміхніться веселенько.
          Поверніться до гостей, привітайтесь:
          «Добрий день!»

Привітання команд

1 команда «Соловейки»

Девіз:   «Кличе пісня, кличуть дзвони.

     Не нудьгуємо ніколи,

     Ми співаємо пісні,

    Наче вранці солов’ї»

 

 

2 команда «Дзвіночки»

Девіз:    Дзілінь - дзілінь „Дзвіночки”

              Веселі голосочки

             Зібралися у коло –

             Звенить піснями школа.

Повідомлення теми, мети, завдань уроку

(теми семестру та уроку написані на дошці)

 

Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Сьогодні у нас підсумковий урок, на якому ви виконуватимете тестові завдання та пограєте в ділову гру «Музичний аукціон».

2. ОСНОВНА ЧАСТИНА

Виконання тестів за темою  «Жанри камерно-інструментальної музики»

Завдання № 1 «Біографічне лото»

На окремих картонних картках записані фрагменти біографій композиторів, відомих музикантів, тобто фактичний матеріал, який учні засвоювали впродовж семестру. На одній картці подано прізвище, на другій — ім'я, на третій — країну, далі — твори, на-писані композитором, та додаткову інформацію про автора або його твори.

Завдання: обрати із загальної кількості карток ті, які стосуються певного композитора, та скласти із цих карток його біографію.

Одна правильна добірка карток дорівнює 1 смайлику. .

Методичний коментар. У наведених далі таблицях подано правильну відповідність карток одна одній. Учні отримують картки впереміш.

Завдання для першої команди

Ім'я

Прізвище

Країна

Твір

Додаткова інформація

Микола

Лисенко

Україна

Рапсодія № 2

Засновник української класичної музики

Джоаккіно

Россіні

Італія

Увертюра до опери «Семі- раміда»

«Сонце італій­ської музики»

ВольфґанґАмадей

Моцарт

Австрія

«Рондо в турецькому стилі»

В 6 років дав свій перший концерт

Ференц

Ліст

Угорщина

Рапсодія № 2

Композитор, піаніст-віртуоз

Едвард

Ґріґ

Норвегія

Ноктюрн

Стихія музи- канта-лірика — камерна музика

Йоганн Себастьян

Бах

Німеччина

«Скерцо» із сюїти № 2

«Не струмок! — море має бути його ім'я!»

Завдання для другої команди

Ім'я

Прізвище

Країна

Твір

Додаткова інформація

Михайло

Глінка

Росія

«Вальс- фантазія»

Засновник росій­ської опери

Йоганн

Бах

Німеччина

«Скерцо» із сюїти № 2

«Не струмок! — море має бути його ім'я!»

Франц Йозеф

Гайдн

Австрія

«Прощальна симфонія»

Автор більше ніж 100 симфоній

Фредерік

Шопен

Польща

Ноктюрн

«Душа фортепі­ано»

Людвіґ

Бетховен

Німеччина

Симфонія № 3 «Героїчна»

Виразник геро­їчних образів у європейській музиці

Джоаккі- но

Россіні

Італія

Увертюра до опери «Семіраміда»

«Сонце італій­ської музики»

 


2 Тестові завдання

1. Симфонія – це:

а) твір для фортепіано;

б) музична вистава, в якій всі герої висловлюють свої думки співом;

в) музичний твір для симфонічного оркестру.

2. Як називається літературна основа для опери чи балету?

а) увертюра;

б) лібрето;

в) кода.

3. З якої пісні ці рядки: «Вбирається у пишні шати, завжди красива й молода»?

а) «Колискова»;

б) «Музика»;

в) «Ой у лізі червона калина».

4. Один із засновників російської класичної симфонії, реформатор балетного жанру:

а) М.Глінка;

б) П.Чайковський;

в) С.Рахманінов.

5. Музичний стиль це:

а) особливі, характерні ознаки музики;

б) засоби музичної виразності;

в) форма музики.

6. Кому з українських композиторів належать обробки українських народних пісень «Щедрик», «Пряля»?

а) М. Леонтовичу;

б) Г. Сковороді;

в) К. Стеценку

7. Вкажи, які з названих пісень належать до стрілецьких:

а) «Засвіт встали козаченьки»;

б) «Ой у лузі червона калина»;

в) «Гей, там на горі Січ іде».

8. Увертюра – це:

а) оркестровий вступ;

б) пауза;

в) закінчення твору.

9. Кого з композиторів називають «вундеркіндом»?

а) Л. Бетховена;

б) М. Лисенка;

в) В.А. Моцарта

10. З якої пісні ці рядки: «Дзвінок нас кличе весело, сусіди ми по партах»?

а) «Хлоп’ята і дівчата»;

б) «Музика»;

в) «Колискова».

11. Кого з російських композиторів називають найбільшим казкарем в музиці?

а) П.Чайковського;

б) М.Римського-Корсакова;

в) М.Глінку.

12. Як називається музичний твір, що виконується перед чиїмось помешканням на знак поклоніння чи кохання?

а) пісня;

б) романс;

в) серенада

13. Хто є засновником російської класичної музики?

а) М.Глінка;

б) П.Чайковський;

в) С.Рахманінов.

14. Хто є автором «Віденського вальсу»?

а) К.Сен-Санс;

б) Й.Штраус;

в) Ф.Шопен.

15. Хто з композиторів є основоположником української класичної музики?

а) І.Шамо;

б) К.Стеценко;

в) М.Лисенко

16. Назвіть жанри пісень, в яких зображуються почуття, переживання, настрої людини:

а) думи;

б) ліричні пісні;

в) історичні пісні.

17. Група співаків, які об’єднані для спільного виконання вокальних та багатоголосних творів – це:

а) хор;

б) оркестр;

в) ансамбль.

18. Позначте правильне твердження: «Реприза – це:

а) знак повторення;

б) знак мовчання;

в) знак підвищення звуку на півтону

19. Кантата - це:

а) музичний твір, де є симфонічний оркестр, хор, соліст;

б) музичний твір, який складається з двох частин;

в) музичний твір, який складається з трьох частин.

20. Хто є автором пісні «Засвіт встали козаченьки»?

а) І.Франко;

б) М.Лисенко;

в) Маруся Чурай

21. Увертюра – це:

а) оркестровий вступ;

б) фінал твору;

в) музичний твір для симфонічного оркестру

22. Що таке «ода»?

а) жартівлива пісня;

б) урочиста пісня;

в) гімн.

23. Музичні інструменти, які є українськими народними?

а) кобза;

б) фортепіано;

в) балалайка.

24. Симфонічний оркестр – це:

а) оркестр, який виконує увертюру;

б) група музикантів, що грають на струнних інструментах;

в) колектив музикантів, що грають на різних інструментах і спільно виконують під керівництвом диригента симфонічну музику.

25. Яка з країн є батьківщиною опери?

а) Франція;

б) Італія;

в) Україна.


E:\відкритий урок\малюнки\02970970.jpg

Конкурс “ Інсценізація пісні “. Ведуча: Наше свято продовжить конкурс, в якому кожна команда представить інсценізацію пісні.

 

Завдання № 2 «Хто більше?»

Змагання для капітанів команд. Лунає музика. Слухаючи музичний твір, учні добирають епітети для словесного опису характеру мелодії, ритму, почуттів і по черзі починають обмінюватися дібраними прикметниками. Виграє той, хто назве останнє слово. Він отримує 2 нотки = 1 бал.

Завдання № 3 «Любимо співати»

Команди по черзі починають співати пісні. За сигналом учителя друга команда має доспівати пісню, розпочату першою командою. Хто краще знає текст (1 нотка), мелодію (1 нотка) та виразніше її виконує (1 нотка) — отримує 3 нотки =1,5 балів.

Завдання № 4 «Змагання музикознавців»

Кожна команда має підготувати запитання іншій команді. Якщо команда не може відповісти на поставлене запитання, відповідає та команда, яка його поставила. Кожна правильна відповідь — 2 нотки, за доповнення — 1 нотка. Отже, разом команда може отримати 3 нотки = 1,5 балів.

Завдання № 5 «Упізнай мелодію»

Упізнати музику твору, який звучить. Кожна правильна відповідь — 3 нотки, за доповнення — 3 нотки. Отже, загалом команда може отримали 6 ноток = 3 бали.

Завдання № б «Євробачення»

У кожній команді обирають солістів, які мають виконати найулюбленішу пісню. Решта учасників — підспівують. За найкраще виконання команда отримує 4 нотки = 2 бали.

3. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. Підбиття підсумків уроку

Підбиваються підсумки гри (максимальна кількість набраних смайликів дорівнює 1 місцю, меньша кількість — 2 місцю), нагороджуються переможці.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

  • «Сьогодні на уроці я із задоволенням...»;
  • «Мені сподобалося...»;
  • «Уроки музичного мистецтва для мене — це...».
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Галицкая Наталия
    Дякую за змістовну, цікаву розробку уроку.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додав(-ла)
Муржак Наталія
Пов’язані теми
Музичне мистецтво, Розробки уроків
Інкл
Додано
27 жовтня 2021
Переглядів
633
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку