Нормативно-правова база Охорони праці в Україні. Гарантії прав на Охорону праці. Історія розвитку SafetyTEST, його головна мета, функції значення

Про матеріал
Нормативно-правова база Охорони праці в Україні. Законодавство України в галузі Охорони праці. Основні законодавчі акти з охорони праці: Конституція України, Кодекс законів України про працю, Закони України “Про охорону праці”, “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, “Про пожежну безпеку”, “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, Кодекс України про адміністративні правопорушення. Принципи державної політики в галузі охорони праці. Державне управління охороною праці. Державний нагляд за охороною праці. Органи державного нагляду за охороною праці. Громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці, повноваження і права профспілок та уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці. Управління охороною праці на виробництві. Гарантії прав на Охорону праці. Гарантії прав на Охорону праці під час прийому працівника на роботу і під час роботи. Права на Охорону праці під час укладання трудового договору (ТД). Основні види трудового договору (безстроковий, на визначений строк, на виконання певної роботи). Права працівників на Охорону праці під час роботи:
Перегляд файлу

ПЛАН УРОКУ

Урок №2

Предмет: Охорона праці

Тема 1: Правові та організаційні основи охорони праці — 1 година

Тема уроку: Нормативно-правова база Охорони праці в Україні. Гарантії прав на Охорону праці. Історія розвитку SafetyTEST, його головна мета, функції значення.

Мета уроку:

1. Навчальна: Сформувати у учнів поняття про Нормативно-правову базу Охорони праці в Україні. Основне Законодавство України в галузі Охорони праці. Основні законодавчі акти з охорони праці. Принципи державної політики в галузі охорони праці. Гарантії прав на Охорону праці. Інноваційний інструмент оцінки персоналу для зниження рівня травматизму на виробництві (SafetyTEST ).

2. Розвиваюча: Розвити в учнях інтерес до даної теми, підвищити пізнавальну активність, розумову діяльність, потяг до даного предмету. Формувати раціональне мислення та творчість, уміння та навички самовдосконалення в обраній професії, звички планувати та контролювати свою працю. Розвити інтерес до соціального захисту своєї праці, вміння спілкуватися з роботодавцем в законодавчому полі.

3. Виховна: Виховувати в учнів науковий світогляд. Формувати культуру праці, до захисту своїх прав та обов'язків, як працівників, виховання дисципліни, сумлінності, відповідальності, ініціативи.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.

Метод уроку: викладання, розповідь, пояснення.

Дидактичне забезпечення: Конституція України, Кодекс законів України про працю, Закони України “Про охорону праці”, Інструкційна карта, Навчальні посібники, опорний конспект, презентація, відеоролик.

Зміст уроку

 

1. Організаційна частина:

- перевірка наявності учнів;

- перевірка готовності учнів до уроку.

2. Актуалізація знань:

  • повідомлення теми програми і уроку. Підготовка до вивчення нового матеріалу. Вступна бесіда:
  • Що таке нормативна база, як Ви це розумієте? Наведіть приклади нормативних документів.
  • Які Ви знаєте права працівників; що таке трудовий або колективний договір.
  • Коли має право звільняти роботодавець працівника.

3. Формування нових знань:

  •  Ознайомлення та демонстрація Нормативно-правової бази Охорони праці в Україні. Законодавство України в галузі Охорони праці. Основні законодавчі акти з охорони праці: Конституція України, Кодекс законів України про працю, Закони України “Про охорону праці”.
  •  Права працівників на Охорону праці під час роботи. Робота з інструкційною картою.
  •               Історія розвитку SafetyTEST, його головна мета, функції значення. SafetyTEST, як Інноваційний інструмент оцінки персоналу для зниження рівня травматизму на виробництві.

4. Закріплення знань:

5. Домашнє завдання:

  1. Прочитати опорний конспект.
  2. Виконати домашнє завдання:

1. Складіть схему основних законодавчих актів з охорони праці.

2. Складіть схему управління охороною праці на рівні Державного управління і на виробництві.

3. Як закон України “Про охорону праці” захищає працю неповнолітніх.

  1. Завдання для перевірки знань. Вирішення ситуаційних завдань з підручника В. Чернявська “Основи безпечної праці”:

- Завдання №1 (стор.209).

- Завдання №2. Тестові завдання (стор.210-211).

  1. Переглянути відеоматеріал, презентацію.

 

 

Підручник: В. Чернявська “Основи безпечної праці” Розділ 1, §1.1, 1.2., 1.3, 1.4. В. Березуцький Розділ 2, §2.5. Інтернет.

Стислий зміст уроку №2

Нормативно-правова база Охорони праці в Україні. Законодавство України в галузі Охорони праці. Основні законодавчі акти з охорони праці: Конституція України, Кодекс законів України про працю, Закони України “Про охорону праці”, “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, “Про пожежну безпеку”, “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Принципи державної політики в галузі охорони праці.

Державне управління охороною праці. Державний нагляд за охороною праці. Органи державного нагляду за охороною праці. Громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці, повноваження і права профспілок та уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці. Управління охороною праці на виробництві.

Гарантії прав на Охорону праці. Гарантії прав на Охорону праці під час прийому працівника на роботу і під час роботи. Права на Охорону праці під час укладання трудового договору (ТД). Основні види трудового договору (безстроковий, на визначений строк, на виконання певної роботи).

Права працівників на Охорону праці під час роботи:

  • обов’язки роботодавця (керівника) щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці за трудовим договором;
  • організація та проведення медичних оглядів. Види медичних оглядів (попередній, періодичні);
  • тривалість робочого часу на підприємстві, тривалість відпочинку;
  • забезпечення працівників спецодягом, іншими засобами індивідуального захисту (ЗІЗ), мийними та знешкоджувальними засобами;
  • право працівників на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці (атестація робочих місць за умовами праці на відповідність вимогам нормативно-правових актів з охорони праці);
  • гарантії Охорони праці жінок, неповнолітніх, інвалідів;
  • загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Історія розвитку SafetyTEST, його головна мета, функції значення. SafetyTEST, як Інноваційний інструмент оцінки персоналу для зниження рівня травматизму на виробництві. Що вимірює SafetyTEST (особисті параметри, поведінкові параметри). Рівень безпеки працівника/ кандидата (зона ризику, зона контролю, зона безпеки, зона незалежності). Індивідуальний звіт (обробка результатів 3 ключові характеристики). Зразки питань (1. Робота з малюнками на яких необхідно відмітити потенційну небезпеку. 2. Питання на які  треба надати відповіді).

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Урок № 2

 

Тема 1. Правові та організаційні основи охорони праці

Тема уроку: Нормативно-правова база Охорони праці в Україні. Законодавство України в галузі Охорони праці.

Принципи державної політики в галузі охорони праці. Державне управління охороною праці.

Гарантії прав на Охорону праці. Права працівників на Охорону праці під час роботи.

Обов’язки працівників щодо виконання вимог охорони праці. Відповідальність за порушення законодавства про Охорону праці (дисциплінарна відповідальність, адміністративна відповідальність, матеріальна відповідальність, кримінальна відповідальність).

 

Нормативно-правова база охорони праці у галузі

 

C:\Users\Маленький\Desktop\дистанцийн навчання 2020 та 2021\урок № 2\Методичний матріал\images (63).jpgПравові та організаційні основи охорони праці є тією базою, яка забезпечує соціальний захист працівників і на якій будуються санітарно-гігієнічна та інженерно-технічна складові охорони праці. Правова база охорони праці у галузі ґрунтується на національному законодавстві та міжнародних нормах.

Законодавство України про охорону праці – це система взаємопов’язаних нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері соціального захисту громадян у процесі трудової діяльності. Воно складається з Закону України «Про охорону праці», Кодексу законів про працю України, Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Базується законодавство України про охорону праці на конституційному праві всіх громадян України на належні, безпечні і здорові умови праці, гарантовані статтею 43 Конституції України. Ця ж стаття встановлює також заборону використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах. Ст. 45 Конституції гарантує право всіх працівників на щотижневий відпочинок та щорічну оплачувану відпустку, а також встановлення скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час.

Основоположним документом у сфері охорони праці є Закон України «Про охорону праці», який визначає основні положення щодо реалізації права на охорону життя і здоров’я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні. Закон України «Про охорону праці», ухвалений 1992 року, вперше не лише в Україні, а й на теренах колишнього СРСР став таким правовим актом, який орієнтує законодавство на захист інтересів громадянина, віддаючи перевагу в цій сфері правовому регулюванню на відміну від адміністративного, що існувало раніше. Слід зазначити, що з прийняттям в 1992 році Закону було вирішено три основних завдання:

 

 

-

По-перше, з прийняттям Закону державні функції нагляду за охороною праці в народному господарстві, вперше були передані Держнаглядохоронпраці – державному комітету, який входив до структури Кабінету Міністрів України (на сьогодні – Держгірпромнагляд), тобто визначена державна структура, яка відповідає за стан охорони праці в Україні .

-

По-друге, вперше були чітко визначені обов’язки працівників щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці (ст. 14) та відповідальність робітників всіх категорій за порушення вимог щодо охорони праці (ст. 44).

Вперше на законодавчому рівні було визначено, що кожен працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених Законом, нормами і правилами вимог.

-

По-третє, Законом (ст. 4) визначені пріоритетні напрямки реалізації конституційного права громадян на їх життя і здоров’я в процесі трудової діяльності.

 

У листопаді 2002 року Верховна Рада України прийняла нову редакцію цього закону. Закон «Про охорону праці» відповідає  чинним конвенціям і рекомендаціям Міжнародної організації праці, іншим міжнародним правовим нормам у цій галузі.

До основних законодавчих актів, що мають безпосереднє відношення до охорони праці, належить також низка інших законів - «Основи законодавства України про охорону здоров’я», Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Закон України «Про пожежну безпеку», «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку».

Окремі питання правового регулювання охорони праці містяться в багатьох інших законодавчих актах України. Так глава 40 Цивільного кодексу України «Зобов’язання, що виникають внаслідок заподіяння шкоди» регулює загальні підстави відшкодування шкоди і у т.ч. відповідальність за ушкодження здоров’я і смерть працівника у зв’язку з виконанням ним трудових обов’язків. Кримінальний кодекс України містить розділ Х «Злочини проти виробництва», статті 271–275 якого встановлюють кримінальну відповідальність за порушення вимог охорони праці, які призвели до ушкодження здоров’я чи смерті працівника або створили ситуацію, що загрожує життю людей. Ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» передбачає, що у колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо охорони праці, а ст. 8 визначає, що в угодах на державному, галузевому та регіональному рівнях регулюються основні принципи і норми реалізації соціально-економічної політики, зокрема щодо умов охорони праці.

 

Органи державного управління охороною праці. Система управління охороною праці

 

Управління охороною праці — це підготовка, прийняття та реалізація рішень по здійсненню організаційних, технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на забезпечення здоров'я та працездатності людини в процесі праці.

 

Державне управління охороною праці в Україні здійснюють:

  1. Кабінет Міністрів України;
  2. Державний комітет України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду (Держгірпромнагляд);
  3. міністерства та інші центральні органи державної виконавчої влади;
  4. місцева державна адміністрація, органи місцевого самоврядування;
  5. асоціації, концерни, корпорації та інші об’єднання підприємств.

 

docx
Додано
31 жовтня
Переглядів
62
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку