Тема : Обчислення частини числа. Узагальнення поняття «дріб». Чисельник та знаменник дробу. Визначення, запис та читання дробів.
Мета: ознайомити учнів з поняттями «дріб», «чисельник», «знаменник»; закріпити навички обчислення частини числа; формувати вміння читати та записувати дріб; удосконалювати вміння розв'язувати задачі; формувати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, спостережливість, математичне мовлення; виховувати охайність.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, кольорові цеглинки.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
В цьому класі друзі всі: Я і ти, і ми, і ви. Добрий день тому, хто зліва. Добрий день тому, хто справа. Ми — одна сім'я. В цьому класі друзі всі: Я і ти, і ми, і ви. Посміхнись тому, хто зліва. Посміхнись тому, хто справа. Ми — одна сім'я. |
(Три оплески.) (Три оплески.) (Поворот ліворуч.) (Поворот праворуч.) (Розводять руки в сторони, показують на всіх.) (Три клацання пальцями.) (Три клацання пальцями.) (Посміхаються сусідові ліворуч.) (Посміхаються сусідові праворуч.) (Розводять руки в сторони, показують на всіх.) |
Пригадаємо
Числа виду 12, 13, 14 називають дробами або частинами числа.
Дріб — число, яке позначає частину цілого.
Запам’ятай правило!
Щоб знайти частину від числа, треба ціле розділити на кількість рівних частин у ньому (знаменник дробу).
Розглянемо просту задачу на знаходження частини від числа.
Таня виконувала домашнє завдання з математики 20 хв. 14 цього часу вона витратила на розв’язування рівняння. За скільки хвилин розв’язала рівняння?
Коротко задачу можна записати так:
1 |
— |
20 хв |
14 |
— |
? |
1 — це ціле.
Отже, у задачі нам потрібно дізнатися 14 цілого, тобто 14 від 20 хвилин.
14 від 20 хв — це 20:4=5 (хв)
Отже, розв’язок задачі:
20:4=5 (хв)
Відповідь: витратила на розв’язання рівняння 5 хвилин.
2. Перевірка домашнього завдання
— Зачитайте вирази, які мали найбільше значення.
— Що означає змінна b у задачі? (Кількість пасажирів у трьох автобусах.)
— Який вираз склали, щоб дізнатися, скільки пасажирів уміщує один автобус? (b : 3.)
— Зачитайте вираз, який є розв'язанням задачі. (b : 3 • 5.)
— Яке числове значення може мати змінна? (Число, яке ділиться на 3.)
— Виконайте обчислення, якщо b = 30.
4. Каліграфічна хвилинка. Запис числа 8
— Запишіть число 8 каліграфічно. Утворіть числа за допомого цифри 8.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Актуалізація знань учнів про знаходження частини числа (с. 75, № 428)
— Знайдіть частини числа 20.
— Яка з цеглинок підказує, як знайти 1/5 числа 20, 1/4, 1/10, 1/2?
— Знайдіть частини числа 40.
— Чому цеглинки з виразами знаходяться в такому порядку? (У порядку зростання частини числа 20 і 40.)
— Яка із частин у кожному числі найбільша? (1/2 і 1/4, оскільки ціле поділили на меншу кількість частин.)
Ознайомлення учнів з поняттями «дріб», «чисельник», «знаменник»
1) Постановка проблемного питання.
— Розгляньте множини. Як одним словом назвати елементи трьох множин? (Числа.)
— Яка множина уміщує в собі натуральні числа? (Та, що знаходиться праворуч.)
— Яка множина уміщує в собі числа, позначені буквами?
— Що ви можете сказати про числа множини, яка знаходиться ліворуч?
2) Робота за підручником
— Прочитайте числа: 1/6, 1/20, 1/3, 1/10, 1/100.
— Як називаються такі числа? (Дробом.)
— Як називають число, яке стоїть над рискою? (Чисельник.)
— Як називають число, яке стоїть під рискою? (Знаменник.)
3. Уточнення розуміння учнями поняття «дріб»
1) Хвилинка «Цікавинка».
— Чому виникли дробові числа? Де їх використовують?
· У давнину мисливцям після полювання доводилося стикатися з дробовим діленням. Наприклад, доводилося ділити 2 тварини на трьох мисливців. Ось і отримував кожний 2/3 здобичі.
· За часів Русі — України дроби називали «частками», а згодом «ламаними числами». Окремі дроби мали спеціальні назви. Наприклад, 1/3 — треть, 1/6 — півтреть, 1/5 — п'ятина, 1/10 — десятина.
· Із дробами також пов'язано дуже багато професій: пекар, кухар, електрик, швачка, музикант та інші.
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання
2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Незакінчене речення»
· Сьогодні я дізнався(лася) про...
· Було цікаво...
· Я навчився(лась)...
· Мені було складно...
· Тепер я зможу...