Дати поняття учням про обчислення площі фігур за допомогою палетки; вчити дітей користуватися нею для обчислення невеликих фігур; формувати вміння користуватися масштабом; вправляти учнів у розв΄язуванні задач, пов΄язаних з площею прямокутника; формувати пізнавальний інтерес, спостережливість, уміння порівнювати, робити висновки;розвивати увагу; виховувати працездатність.
Інтегрований урок з математики та природознавства у 4 класі.
Тема уроку: Обчислення площі фігури за допомогою палетки. Задачі, пов΄язані з площею прямокутника. Масштаб.
Мета уроку: дати поняття учням про обчислення площі фігур за допомогою палетки; вчити дітей користуватися нею для обчислення невеликих фігур; формувати вміння користуватися масштабом; вправляти учнів у розв΄язуванні задач, пов΄язаних з площею прямокутника; формувати пізнавальний інтерес, спостережливість, уміння порівнювати, робити висновки;розвивати увагу; виховувати працездатність.
Обладнання: запис, картки, палетки, алгоритм, геометричні фігури.
Тип уроку: комбінований
Інтерактивні технології: робота в групах, в парах - анаграми, вправа «Криголом»,
вправа «Якщо хочеш…», вправа «Очікування»,
«Мікрофон», рефлексія.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент:
1. Привітання.
Встаньте, діти, всі рівненько
Посміхніться веселенько.
Поверніться до гостей, привітайтесь:
«Добрий день!
Добрий настрій на урок взяли
Й активно працювати почали!
Вступне слово вчителя.
- У нас сьогодні не простий урок, протягом якого ми поєднуватимемо наші знання з математики і природознавства. Ці предмети тісно пов’язані між собою. І в цьому ми з вами переконаємося сьогодні. Але спочатку ми з вами згадаємо пройдений матеріал.
2.Інтелектуальна гра «Якщо хочеш…»
- Якщо ви хочете бути добрими і розумними, погладьте себе по голівці.
- Якщо ви хочете бути працелюбними, підніміть руки вгору.
- Якщо ви хочете допомагати одне одному, візьміть товариша за руку.
- Якщо ви хочете бути веселими і здоровими, поплещіть у долоні.
- Запрошую вас до роботи. Що ж ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
ІІ. Очікування від уроку:
( Діти оголошують свої очікування від уроку, починаючи фразою:
«Я очікую…».)
(Версії учнів:
- Чи є у вас якісь побоювання ? ( Діти відповідають ).
- Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку. Сподіваюсь, що ви будете правильно, точно й красиво висловлювати свої думки; будете злагоджено працювати в групах, робити висновки, вчитиметися дружнім стосункам; будете активними, творчими, мислячими і старанними.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Гра «замкни коло». ( На дошці намальовано)
1 км:2:2:2:5:5× 20×6+400=1км
1т:5:5:5:2 ×30+180:3 ×10=1т
Учні двох команд, в кожній з яких по 7 чоловік, по черзі ідуть до дошки, виконують одну дію і вписують результат у відповідний кружечок. Команда, учень якої першим впише відповідь в останній кружечок, виграє.
2) усні обчислення.
Довжина ділянки прямокутної форми 5м, ширина – 4м. Знайти площу ділянки.
Довжина прямокутника 10м, ширина – 2м. Знайти площу прямокутника.
Площа прямокутника 12см2, ширина – 4 см. Знайти довжину.
3) Завдання для опитування.
Поки учні працюють з вчителем, три учні працюють за картками.
Картка №1.
1. Побудуй прямокутник зі сторонами 2см і 6см. Обчислити його периметр і площу.
2. 24т 9ц : 3=
Картка №2.
1. Площа ділянки 72ари. 1/9 ділянки займає сад, а 1/8 – город. Яку площу займають сад і город разом?
2. 4грн.20к. : 7=
Картка №3.
1. Побудуй прямокутник зі сторонами 3см і 8см. Обчислити його периметр і площу.
2. 5грн.15к. × 5=
4. Каліграфічна хвилинка.
- Яке сьогодні число? 23
(двоцифрове, непарне, не кругле, складене).
Запишіть: Хвилинка каліграфії: 23, 32.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
К А Л Е Т А П Щ П А О Л М Е Р И Е П Т Р
(палетка, площа, периметр. Показ палетки).
На дошці намальовані різні фігури, серед яких є не прямокутники.
- Як обчислити площу прямокутника?
- Що для цього необхідно знати? (формулу).
- За якою формулою обчислюють площу прямокутника?( S = a b)
- Що для цього слід знати? ( виміряти довжини сторін).
- Чи у всіх фігур можна виміряти довжини сторін?( Не у всіх. А також не можна обчислити площу за формулою).
- Як обчислювати площу таких фігур ми дізнаємося сьогодні на уроці.
V. Повідомлення теми і мети уроку.
Ми з вами вже вміємо знаходити площу прямокутників. А сьогодні ми спробуємо знайти площу фігур не прямокутної форми. ( на дошці знаходиться круг). Як ви гадаєте, як нам знайти площу круга?
- Гра «Мікрофон».
Кожен учень висловлює свою думку.
- І так, щоб знайти площу, треба: довжину помножити на ширину. Що ж нам робити? Для того, щоб знайти площу фігури не прямокутної форми, використовують палетку. ( вчитель роздає учням палетки). Палетка – це клейонка, прозорий папір, на якій нанесено сітку із кв. см. Розміром 10×10. Поклавши палетку на геометричну фігуру, підраховують число цілих клітинок всередині фігури. Потім підраховуємо число нецілих клітинок, які вміщуються в цій фігурі. Далі встановлюємо приблизне значення площі. а + в : 2
( На дошці знаходиться алгоритм знаходження фігур не прямокутної форми)
Накласти палетку на фігуру |
Порахувати число цілих клітинок всередині фігури (а) |
Порахувати число нецілих клітинок, які вміщуються в фігурі (в: 2) |
Порахувати приблизне значення площі ( а + в : 2) |
VІ. Фізкультхвилинка.
VІІ. Первинне закріплення.
До нас залетіла сніжинка. Треба виміряти її площу.
3. Групова робота
За допомогою палетки знайти площу.
К=44 n=24 S=528см²
За допомогою палетки знайти площу.
К=49 n=32 S=784см²
К=41 n=27(26) S=533 см²
VІІІ. Розвиток математичних знань.
Обчисли площу і периметр прямокутника зі сторонами 5дм і 3дм.
- Чи зможемо ми намалювати прямокутник зі сторонами 5дм і 3дм?
- Ні. Нам треба використати масштаб.
- Що таке масштаб? Для чого його використовують? Яка площа і периметр прямокутника?
S = 5 × 3 =15см2
P = (5 + 3) × 2 = 16cм.
2. Самостійна робота.
1 варіант
(1270 + 1856 : 4) • 7 = 12138
2 варіант
(8240 – 294 х 7) • 3 = 18546
3. Колективна робота №628
(134+6) +134•6=140+804=944
966:23:7=42:7=6
ІХ. Підсумок. Рефлексія.
Перевірка «Кошика очікувань» + «Мікрофон»
-Чи справдилися ваші очікування?
- Що нового відкрили на уроці?
-Що було цікавим?
-Чого навчилися?
-Що повторювали?
-Чи отримали задоволення?
-Що запам’ятали?
- Де ви використаєте матеріал, який вивчили на уроці?
-Усім дякую за співпрацю!
Х. Домашнє завдання. С. 103 - 104 № 632,633
ХІ. Кінцівка уроку:
Збіг наш урок, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Ще попереду у нас багато кроків
І цікавих, і важких уроків.
Завдання покличуть у майбутнє,
Найскладніше ж завдання — життя.
Так намагайтесь вправно все вивчати.
Пам'ятайте: учня скарб — знання!