Читання
2 клас нуш
Тема. Образ весни в поезії. Іван Франко «Надійшла весна прекрасна…»
Мета:
формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із віршем Івана Франка пригадати ознаки весни; навчити міркувати, про що цей твір. Визначати настрій твору. Уявляти описані картини; удосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву, фантазію; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до природи, здатність помічати красу навколишнього світу;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: приймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати;
комунікативної:володіти позитивними навичками спілкування, вміти налагоджувати
інформаційної: вміти здобувати з підручника відповідну інформацію;
загальнокультурної: дотримувати норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.
Обладнання: портрет Івана Франка, збірки його творів, репродукції картин О.М. Грицая «Початок весни», А. Куїнджі «Рання весна»,І. І. Левітана «Весна. Останній сніг», аудіозапис А. Вівальді «Весна» ( з циклу «Пори року»). Відеослайд-шоу надійшла весна, картка для стіни слів, мнемотаблиці, цеглинки LEGO.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, здоров’язбережувальна, природнича, мистецька.
Хід уроку
І Вступна частина
1. Організаційний момент.
Дзвоник пролунав веселий
Дружно всіх він кличе в клас
І цікаве на уроці -
Пропоную я для вас.
Встаньте, діти, всі гарненько,
Посміхніться веселенько.
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день».
2. Псигологічне налаштування на урок. Вправа «Семи Я».
У народі говорять: «Слова щирого вітання дорожчі частування». Усміхніться - і до вас прийде радісний настрій.
А людина тільки тоді може бути веселою, радісною, щасливою, коли досягає певних успіхів. Тож бажаю вам успіхів на нашому уроці.
Щоб бути успішним і на уроці, і вжитті, ніколи не говоріть:»Я не вмію».
Завжди пам’ятайте правило «Семи Я».
Я – учень/учениця
Я – хочу знати.
Я – думаю.
Я – вмію.
Я – знаю.
Я - зірка.
Я – особистість творча.
II. Мотивація навчальної діяльності .
1. Вправа “Очікування”.
Прикріплюю на дошку модель сонечка. У кожного учня на парті лежить промінець. Ми будемо із цих сонячних промінчиків складати сонечко очікувань:
Чого ми очікуємо від уроку?
(Діти кажуть, чого вони очікують від уроку і прикріплюють свій промінець на магнітну дошку біля сонечка).
Вчитель. Я надіюсь, що ви на уроці будете уважними, активними, працьовитими і теж прикріплюю свій промінчик до сонечка.
Сонце світить всім тепленько,
Ми промінчики маленькі.
Будемо гарно працювати
Щоб знання міцні усім мати.
2. Читання загадки вчителем.
Де вона проходить –
Там травиця сходить,
Квіти розцвітають,
Солов’ї співають.
Відгадали, хто вона,
Ця красуня чарівна?
(Весна).
- За якими ознаками ви змогли визначити цю пору року?
3. Вправа “Асоціативний кущ”
- З чим асоціюєте слово «весна»? (Тепла, гомінка, красива, зелена, рання, квітуча,
холодна, дощова, чарвіна).
4. Фізкультхвилинка.
Ось прийшла до нас весна,
Все навколо ожива:
Підсніжники прокидаються (Діти потягуються),
Кульбабки посміхаються (Діти посміхаються),
Пташки прилітають (Махають руками як крилами),
Діти вибігають (Біг на місці),
На луках стрибають (Стрибки).
ІІІ. Основна частина. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступна бесіда.
У давнину люди уявляли весну цілком реальною особою. Це гарна молода дівчина з вінком квітів на голові, в українському вбранні, яка, йдучи, виспівує веселих пісень. Там, де вона з'являлася, оживала земля, яснішало небо, дужче пригрівало сонечко, щебетали пташки, й розквітали різнобарвні квіти.
Слухання аудіо запису А. Вівальді «Весна» з циклу «Пори року».
Малюнок дівчини-весни
2. Ознайомлення з біографією І. Я. Франка.
Хто Франко? Ми всі це знаєм,
Всі Франка ми величаєм.
Він великий наш казкар, поет.
Гляьньте – ось його портрет.
(Портрет І. Я. Франка)
Іван Якович Франко народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту у Східній Галичині (тепер Львівська область). Великого українського письменника Івана Яковича Франка знають і дорослі, і малі діти. Іван Франко дуже любив тварин, особливо сиріток, бездомних, беззахисних. Писав казки про тварин:
«Кролик і ведмідь», «Три міхи хитрощів», «Пригоди Лиса». Багато казок о б’єднав ї у збірку «Коли ще звірі говорили».
І Я. Франко писав не тільки казки а й оповідання, вірші про природу.
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми ознайомимось із тим, як український поет І. Я.Франко відобразив весну у своєму вірші «Надійшла весна прекрасна…»
4. Виразне читання вірша «Надійшла весна прекрасна…» (вчителем)
5. Словникова робота.
Чагарник – зарості багаторічних дерев’янистих кущових рослин.
(Малюнок - чагарник)
6.Перевірка первинного сприймання змісту твору.
- Чи сподобався вам вірш?
- Що сподобалося?
- Хто створює гомін у чагарнику?
- Що з описаного можна побачити, а що почути?
- Хто є персонажем цього вірша?
-Кого весна нагадує?
Весна- чарівниця завітала до нас на урок і принесла вам гостинці
7. Гостинці від Весни.
1) Вправа “Зачаровані звуки”.
Ж-ж-ж – летить жук.
З-з-з – заспівав комарик.
С-с-с – повзе вуж у траві.
Ш-ш-ш – шумлять дерева у лісі.
Дз-дз-дз- дзюркоче вода у струмку.
2) Вправа “Усмішка”.
Утримуй кілька секунд губи в усмішці. Старайся не показувати зуби.
Рожеві губки усміхаються.
Біленькі зубки ховаються.
3) Скоромовка (читають пошепки, тихо, голосно, з інтонацією задоволення).
На-на-на – прийшла чарівна весна.
Чів-чів-чів – шпачок прилетів.
ила-ила-ила – квітка пелюстки розкрила.
Іє-іє-іє – ніжно сонечко нас гріє.
4) Вправа «Читання з маркуванням».
Один учень виразно читає текст вірша, а всі учні з олівцем стежать за текстом і роблять позначки.
«!» - це цікаво!
«?» - це незрозуміло?
«-» - цього не знав/не знала
Читання учнями вірша з відповідною інтонацією.
5) Руханка «Якщо ти щасливий?»
6) Гра «Пори року». Робота з цеглинками LEGO.
1. Вчитель пропонує дітям виставити 4 цеглинки – пори року, блакитна – зима, зелена – весна, червона – літо, жовта – осінь.
2. Далі називає місяць, а діти піднімають відповідну цеглинку-пору (січень, червень, вересень, травень, грудень, серпень,жовтень, листопад, лютий, липень, листопад, квітень).
Гра «Місяці Весни».
І група - перший весняний місяць(Б)
ІІ група - другий весняний місяць(К)
ІІІ група - третійий весняний місяць(Т)
7) Робота в групах. Робота з цеглинками LEGO.
Кожна група отримує ілюстрацію з відповідною порою року. Запропонувати дітям взяти цеглинки того кольору, які допоможуть позначити відповідну пору року, що у них на ілюстрації.
Завдання і запитання: (в учнів на партах)
Якого кольору ваша цеглинка?
Чому ви взяли цеглинку саме такого кольору?
З чим асоціює колір цієї цеглинки (стосовно пори року)?
Скільки всього разом ви відібрали цеглинок? Чому?
8) Вправа з опорю на мнемотаблицю. Робота в групах.
Учні в групі відтворюють вірш за допомогою малюнків.
9)Вправа «Крісло автора». (на закріплення)
ІІІ. Заключна частина.
V. Рефлексія.
Чи збулись ваші очікування?
Технологія “Прес”.
Учні отримують картки, в яких зазначено чотири етапи методу:
1) Позиція “Я вважаю, що …”
2) Обґрунтування “… тому, що …”
3) “… наприклад …”
4) Висновки: “Тому я думаю …”