Тема: Однорідні члени речення із сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв’язком
Мета: формувати компететнтності предметні : ознайомити восьмикласників з однорідними членами речення; сформувати загальнопізнавальні вміння знаходити однорідні члени речення та визначати їх вид, аналізувати зв'язок між ними (сполучниковий, безсполучниковий чи змішаний), правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення з однорідними членами;
розвивати творчі вміння складати речення з однорідними членами та використовувати їх в усному та писемному мовленні;
за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти естетичному розвиткові особистості восьмикласників засобами краси природних надбань.
Ключові : загальнокультурна грамотність, екологічна грамотність і здорове життя
Нл: екологічна безпека і сталий розвиток, здоров’я і безпека.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
Діти, що таке комплімент? Чи любите ви компліменти? Ми сьогодні будемо говорити компліменти один одному. Кожен учень говорить сусіду комплімент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Діти, як ми маємо ставитись до природи?
IІІ. Актуалізація опорних знань
На дошці слайди з квітами. Давайте складемо речення.
Пахнуть….
Цвітуть….
Визначте члени речення.
ІV. Оголошення теми і мети уроку. Оголошення епіграфа.
Перлами, росою, сонцем,
Далиною вмиваються поля…
В. Сосюра
V. Сприймання і засвоєння нових знань
Пояснення про однорідні члени речення
1. А на землі синьоокі проліски, перші фіалки соромливо піднімають голівки.
2. Осінній вітер одгуляв, затих.
3. На великій перерві ми обідали, бігали, танцювали, кричали, малювали, співали.
4.Заходила тепла, тиха, лагідна ніч.
5. Я б забув і образу, і сльози.
6. Вітер в гаю нагинає лозу і тополю.
7. Вітер з заходу дув поривчасто й непостійно. ( слайд)
Робота з таблицею на с. 140 у підр.
Виконання впр. 205 усно, колективно
Визначити однорідні члени речення.
Словникова робота: копиці, деркач, чирята, таганок.
Робота з рубрикою “Прочитайте і запам’ятайте” ( підр. С.143)
Відновлення речень з однорідними членами речення ( завдання на картках, письмово, самостійно)
На екрані спроектовані речення.
Диктант
До чого ж гарно й весело було в нашому городі! Ото як вийти з сіней та подивитись навколо — геть-чисто все зелене та буйне. Цвіте малина, смородина, огірки, квасоля. Рослини лізли одна на одну, переплітались, дерлися на хлів, на стріху, повзли на тин. А вздовж тину, за старою повіткою, росли великі кущі смородини, бузини і ще якихось невідомих рослин. Там неслися кури нишком од матері і різне дрібне птаство. А соняшника, а маку, буряків, лободи, укропу, моркви! А малини - червоної, білої! А вишень, а груш солодких! (О. Довженко).
Завдання
Назвати однорідні члени речення, визначити зв'язок у реченні.( усно)
Творча робота
Скласти речення з однорідними членами речення
Лінгвістичне дослідження на основі аналізу тексту впр. 208
Переказати текст “Що нам відомо про підсніжники”. Назвати речення з однорідними членами.
Комунікативний практикум. Робота в парах ( впр. 213). Скласти діалог, вживаючи однорідні члени речення.
VІ. Закріплення нових знань
1. У якому реченні однорідні члени поєднані сполучниковим зв'язком?
а) Ніч темна людей всіх потомлених скрила під темні, широкії крила.
б) Парк прикрашали статуї, фонтани, альтанки.
в) Не заздрю ницим, і духовно вбогим, і хитро ситим в сонній тишині.
г) Світло хвилями ллється з неба, сповняє повітря, несито пожирає тіні на землі.
2. Вкажіть речення, у якому зв'язок між однорідними членами безсполучниковий.
а) Повітря пахне торф'яним духом і весняним випаром сирих вільхових дров .
б) Тихо та ясно у материній душі .
в) Вітер в гаю нагинає лозу і тополю .
г) Йдемо крізь ніч, крізь бурю у степу.
3. У якому реченні між однорідними членами змішаний зв'язок?
а) Тужлива пісня зринає з сопілки, та не розважає сумного серця.
б) В сторожці пахло сонцем, сухими теплими ящиками з-під насіння деревієм .
в) Пахнув дід теплою землею і трохи полином.
г) Любіть травинку, тваринку, і сонце завтрашнього дня.
VII. Підсумки уроку
Заключне слово
Виставлення оцінок
VIIІ. Домашнє завдання