Конспект уроку з української мови для 5 класу на тему: Лексичне значення. Однозначні та багатозначні слова.
Ознайомлення з тлумачним словником.
Мета: удосконалювати вміння розпізнавати однозначні та багатозначні слова, визначати їх лексичне значення; попереджувати помилки в слововживанні; збагачувати словниковий запас; розвивати усне й писемне мовлення
Очікувані результати:учні визначають належність слів до однозначних і багатозначних; оцінюють їх роль у тексті; користуються тлумачним словником.
Обладнання:підручник, дидактичний матеріал, тлумачний словник
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент(перекличка)
ІІ.Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання,здають робочі зошити
2. Гра «Четверте зайве»
Перепешіть слова до зошита і підкресліть у рядку сполучення букв,яке не є словом:
Мідь,час,лар,хліб,сіль,діло,судь,сум,хмара,марв,люд,рог,зоря,вирій
2. Бесіда.
Що таке слово?Яка його роль у житті людини?
Що таке лексика та лексикологія? —
Лексичне значення слова — це… —
3. Колективна робота.
Здогадайтеся, який останній рядок строфи вірша Д. Білоуса.
Буває, що слово
Відоме давно,
А знає не кожен, що значить воно.
І тут у пригоді
Стає визначник
Скарбів наших мовних —
… (тлумачний словник).
Що вам відомо про тлумачний словник? —
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Проблемні завдання й питання.
Оповідання-жарт "Чому він так сказав?”
Сашко прийшов до школи розгублений.
-Що з тобою? - запитав його Боря.
-Я одержав листа від Мишка. Треба відвідати його. А може, він уже в лікарні. Ось прочитай, що він пише.
У листі було написано: "Сьогодні вдома не було нікого. Я пішов гратися на кухню. І сам не помітив, як зламав спинку, відбив носик і відкрутив вушко. Що тепер буде?”
Прочитавши листа, Боря засміявся і заспокоїв Сашка: "Не турбуйся, здоровий твій Мишко”.
Чому Боря так сказав? Як ви думаєте?
Давайте ближче знайомитися з однозначними і багатозначними словами.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Слово вчителя.
Більшість слів мають лексичне і граматичне значення.
Лексичне значення слова – це те,що воно означає.
Граматичне – вказує на належність слова до певної частини мови, її рід,число,відмінок,час,особу.
Стіл ЛЗ____________предмет
ГЗ____________ іменник,одн,чол.рід,Н.в
Слова які мають одне лексичне значення називаються – однозначними (небо).
Слова,які мають декілька значень багатозначними (голова)
2) Позначення багатозначності слова в тлумачному словнику.
Прослухайте казку і скажіть, яких слів більше в українській мові?
1) Казка «Про Однозначні й Багатозначні слова».
Жили-були в чудовій країні Лексиці слова, Однозначні й Багатозначні. Однозначні були самозакоханими, дуже любили самих себе і не раз хизувалися своєю неповторністю. «Ми – особливі, - говорили вони, - маємо одне-єдине значення і нікому його не віддамо». А Багатозначні не вважали себе особливими, бо були дуже скромними. Вони охоче дарували свої значення багатьом явищам, предметам, людям, якщо їх про це просили.
Одного разу, коли відбувалось святкування Дня Мови, цариця Лексикологія отримала багато привітань. Ці вітання вона передала своїм підлеглим – словам. Особливо багато вітальних листівок отримали Багатозначні слова – цілий мішок! Це й не дивно, бо вони були дуже щедрими до інших. А однозначні слова дуже засумували, бо їм надіслали тільки невеликий пакуночок привітань. Вони зрозуміли, що своїм гонором відштовхнули всіх.
Отже, у котрий раз перемогли доброта й скромність, а пиха й зарозумілість залишились зневаженими.
2. Робота з підручником.
1) Опрацювання теоретичного матеріалу
2) Виконання вправ і завдань
Користуючись тлумачним словником, визначити, яке значення має слово земля
Одній групі учнів - скласти з цим словом речення, де воно вживалося б у різних значеннях.
Другій групі - скласти римовані рядочки.
3. Розподільний диктант.
Запишіть слова у два стовпчики: І — однозначні слова; ІІ — багатозначні.
Плахта, ситуація, строкатий, вовтузитися, бузок, сміятися, бадилля, байрак, байбак, крислатий, полова, фіксувати, чепурний, сонце, похмурий, дощ, джерело, веселка, радісно.
4) Загадки.
Я і в нотному рядку;
Можу гайку загвинтити
І... у вирій полетіти,
Телеграму передати,
Таємницю розгадати.
(Ключ).
2. У зошиті з письма я коса чи пряма.
Ще можу я, повірте, і креслити, і міряти.
А якщо треба, враз шикую школу, клас.
(Лінійка).
3. Здавна я служу людині:
Я у маминій машині,
На сосні чи на ялині,
А у когось я на спині.
(Голка).
4. Я у кожній деревинці,
Квітці, кущику, травинці.
В класі ж на уроці мови
Ти побачиш мене в слові.
(Корінь).
Складіть з цими відгадками по 1-му реченню
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
Робота біля дошки й у зошитах.
5) Розподільний диктант з ключем.
Однозначні 1 Синиця 4 Лікар 6 Окунь 7 Велосипед 10 Окуляри 12 Цвях |
Багатозначні 2 Екзамен 3 Зуби 5 Баба 8 Ручка 9 Осел 11 Язик |
фізкультхвилинка
– Час настав для відпочинку,
Розпочнем фізкультхвилинку.
Вправи для очей.
§ V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1) Вивчити теоретичний матеріал
2) Виконати вправи
VI. Підсумок уроку
2. Бліцопитування.
Однозначні слова відрізняються від багатозначних… —
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ .