Олександр Олесь "Бабусина пригода".

Про матеріал
Неймовірний урок літературного читання був проведений на відкритому уроці в 3 класі. Також до нього є презентація.
Перегляд файлу

Урок літературного читання в 3 класі

Тема уроку: Не гостри зубів на чуже.  Олександр Олесь  «Бабусина пригода».

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Мета: ознайомити учнів із новим жанром-п’єсою, передавати інтонацією почуття дійових осіб; вчити знаходити за допомогою вибіркового читання уривки, слова, які характеризують дійових осіб; розвивати творчі здібності дітей, розвивати вміння читати в особах з урахуванням характеру дійових осіб; виховувати у дітей любов до тварин.

Обладнання: підручник, комп’ютерна презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент

(Слайд 1)

Пролунав уже дзвінок.

Починаємо урок.

Перевірка наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання

(Слайд 2)

  • Над яким твором ми працювали минулого уроку?

     (Місто дружніх майстрів)

  • Хто такі Лар і Крос? (брати)
  • Ким вони були?
  • Яке завдання оголосила рада майстрів у місті?
  • Чому друзі не працювали над завданням разом?
  • Охарактеризуйте Кроса.
  • Охарактеризуйте Лара.
  • Як ішли справи Кроса?
  • А Лара? Та хто прийшов йому на допомогу?
  • Що трапилось зі створеною Ларом та синами лялькою?
  • Далі події переносять нас на площу міста, де винахідники представляють раді свої роботи. Що представив Лар?
  • Який винахід представив Крос?
  • Що говорила народу лялька?
  • Як вчинили з Кросом?
  • Після того як народ та рада майстрів вирішили назвати місто на честь Лара, що він сказав?
  • Чому вчить нас цей твір? Якими мають бути люди?
  • Чи можна порівняти дружність та співпрацю батька з синами та нашим класом? Що ми можемо для себе взяти корисного з тексту?

 

  1. Повторення раніше вивченого матеріалу
  • Над яким розділом ми працюємо?

(Літературні казки та п’єса-казка)

  • Що таке казка?

(Казка – один з основних жанрів фольклору, вигадана історія із  щасливим кінцем і обов'язковою перемогою добра над злом.)

  • Якими бувають казки?

(Народні та авторські)

  • Що таке авторська казка?
  • А народна?

 

 

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

               (Слайд 3)

  • А  сьогодні ми познайомимось з новим видом казки.  Розгорніть підручники на сторінці 83. Як називається цей розділ?
  • Отже, сьогодні ми з вами знайомимось із п’єсою-казкою «Бабусина пригода».

 

IV. Опрацювання нового матеріалу

  1. Робота з підручником

Давайте розберемось, що таке казка п'єса. Прочитайте  статтю і олівцем підкресліть ознаки казки-п'єси.

 

  1. Прийом «Незакінчене речення»

- А щоб перевірити які ознаки ви знайшли.  Я починаю зачитувати початок речення, а ви продовжуєте.

- У  п'єсі-казці  передано зміст через…  (розмови дійових осіб)

- Дійові особи говорять … (діалогами або монологами)

- Діалог – це …

- Монолог – це…

- У тексті п'єс є (описи місць подій, слова ведучого)

- П'єса-казка – це казка у… (вигляді п'єси)

- Чи чули ви слово п’єса?  Де?  (З оголошень, відвідин театру)

(Слайд 4)

П' єса – це твір, який призначений для театральної вистави (буває трагедія, комедія, драма).  А може бути і музичний твір.

 

 

 

  1. Мотиваційна хвилинка
  • Це кросворд. Коли ми його розгадаємо, познайомимось із автором казки-п'єси.

(Слайд 5)

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2  

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Не говорить, не співає. А коли хто йде, господаря сповіщає. (Собака)

2) Живе в лісі, хижий, дикий. Душить курей та індиків. (Лис)

3) Люблять плавати, пірнати. Як у качки діток звати? (Каченя)

4) Це голубонька рідненька. Добра, мила та старенька. (Бабуся)

5) Ще не впав на землю сніг, він ховається в барліг. (Ведмідь)

- Собака, лис, каченя, бабуся, ведмідь – це герої твору відомого українського письменника Олександра Олеся.

 

 

  1. Підготовка до вивчення нового матеріалу

(Слайд 6)

-  Що вам вже відомо про Олександра Олеся? Які твори цього письменника ви вже читали?

(«Ялинка», «Серед краси», «Білі гуси летять над лугами», «Все навколо зеленіє», «Два хлопчики».)

      Олександр Іванович Кандиба (таким є справжнє прізвище Олександра Олеся) почав писати для дітей, коли у нього з’явився син Олег, якого він називав Лелекою. П’єсу-казку «Бабусина пригода» він створив для сина, з яким дуже любив гратися. До речі, син Олександра Олеся, відомий поет Олег Ольжич, був не лише літератором, а й знаним археологом. З його творами ви будете знайомитися в старших класах.

- А сьогодні ми познайомимося з п'єсою-казкою «Бабусина пригода».

 

V. Опрацювання п’єси-казки О. Олеся «Бабусина пригода»

     1. Словникова робота

- У п'єсі-казці зустрінуться незнайомі вам слова.  Для того, щоб зрозуміти зміст казки, треба визначити, що вони означають. Вам потрібно об'єднати слова лівого та правого стовпчика або знайти відповідні синоніми.

(Слайд 7)

 

Поринайте                                 Віковий ліс

Вгледите                                    Вузлик

Пильненько                               Уважно

Клуночок                                   Струмок

Присягаю                                   Пірнайте

Праліс                                        Побачите

Потік                                          Обіцяю

Лозина                                       Біда

Благаю                                       Гілка

Лишенько                                  Сильно прошу

 

  1. Робота над інтонацією

(Слайд 8)

 -   В п’єсі важливо не лише прочитати слова дійової особи, але й передати за допомогою інтонації її характер, настрій, почуття.

- Як будемо читати слова бабусі? (Лагідно, ніжно, з турботою в голосі.)

- Ведмедя? (Грубо, сильно, мужньо.)

- Слова лиса? (Хитро, тихо.)

- Ну якщо ви усе зрозуміли і готові читати, давайте перейдемо до ознайомлення із самою казкою.

 

3. Знайомство зі структурою тексту 

- Давайте роздивимось будову п'єси-казки.

- Чи відрізняється вона від будови вірша, оповідання? (так). 

- Зачитайте дійових осіб. (Учні читають перелік дійових осіб, звертаю увагу на слова, які винесені посередині кожної строфи.)

- Діти, зверніть увагу на слова, які винесені посередині кожної строфи.

- Прочитайте їх.

- Що означають ці слова? (Це назва або ім’я дійової особи, яка має промовляти ці слова).

- Знайдіть слова в дужках. Це, діти, вказівка автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дії героя.

- Знайдіть дрібніші літери. Кому вони належать ці слова? (Автору. За допомогою такого шрифту автор дає вказівки щодо руху героїв, описує місце подій).

 

4. Читання п'єси-казки

З коментуванням та в ролях.

VI. Узагальнення знань учнів

1. Аудіювання

- Зараз ми перевіримо як ви зрозуміли текст.

1. Оберіть місце події

а)  ліс    б) лук   в) гора

2. Від кого застерігала бабуся каченят?

а) від Лиса        б) від Вовка       в) від Ведмедя

3. Хто наблизився до Бабусі під час сну?

а) Песик    б) Лис       в)  Ведмідь

4.        Чим бабуся задобрила Ведмедя?

а) цукерками     б) медом       в) печивом

5.       Яку допомогу запропонував  Ведмідь  Бабусі?

а) пас каченят     б)  поміг нести торбинку      в) зловив лиса

6.        Бабуся та Ведмідь потоваришували, бо…?

а) запросили один до одного в гості  б) подарували один одному подарунки

в) почали співати

 

  1. Діалог з героями – акторами
  • Підніміть руки ті, хто читав слова бабусі? У мене є до вас кілька запитань.

Запитання до бабусі.

-         Чи шкода було віддавати Ведмедику мед?

-         Чому вирішили відпустити Лиса?

-         Ви будете товаришувати  з Ведмедиком далі?

 

          - Хто читав слова Лиса?

Запитання до Лиса.

-         Чому ти напав на каченят?

-         Кого ти боїшся більше, Ведмедя чи бабусю?

-         Чи будеш знову нападати на каченят?

 

  • Кому дістались слова Ведмедя?

Запитання до Ведмедя.

-         Які смаколики тобі до душі?

-         Чому ти захистив каченят від Лиса?

-         Ти  приходитимеш  в гості до бабусі?

 

  1. Робота над прислів'ями.

(Слайд 9)

- Який  повчальний зміст цієї казки?

-         Яке прислів’я найбільше підходить до п’єси – казки?

Без трудів не їстимеш пирогів ( - )

Не гостри зуби на чуже (+)

У єдності  сила  (+)

(стосунки людини з природою повинні бути дружні)

 

VI. Підсумок уроку

     (Слайд 10)

      1. Діалог

       - Про який жанр ви дізналися? Що він позначає?

       - Що  сподобалося найбільше?

      2. Оцінювання

      3. Домашнє завдання

      4. Завершення

- Гарно працювали. Ніби й справді ми сьогодні в театрі побували. Давайте перевіримо,чи все запам’ятали.

- Я почну зачитувати рядки, а ви їх доповните:

Тихо музика лунала

У театрі йде….(вистава)

Світло гасне і на ….(сцені)

Відбувається прем’єра

Грають ролі там…(актори)

Всім відомі й невідомі.

Ти тихенько там сиди

Не вставай і не….(ходи,сміти)

А закінчиться вистава

Можеш вигукнути…(Браво!)   

 

  • Дякую усім за увагу! Урок завершено!        

 

docx
Додано
17 березня 2020
Переглядів
1421
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку