Мета: ознайомити з творчістю поета-філософа; познайомити з йото творами; повторити літературну теорію; навчити аналізувати рубаї Омара Хайяма; розвивати кмітливість, образне мислення; виховувати зацікавлення до філософських творів Омара Хайяма.
Урок з зарубіжної літератури у 8 класі на тему
" Омар Хайям (1048-1133) – класика середньовічної східної поезії "
Тема: Омар Хайям (1048-1133) – класика середньовічної східної поезії
Мета: ознайомити з творчістю поета-філософа; познайомити з йото творами; повторити літературну теорію; навчити аналізувати рубаї Омара Хайяма; розвивати кмітливість, образне мислення; виховувати зацікавлення до філософських творів Омара Хайяма.
Обладнання: портрет Омара Хайяма, картини перських мініатюр, презентація.
Юначе, підведись — горить зоря ясна!
В прозорі келихи налий вогню-вина!
В цім тліннім закутку живеш ти мить… а потім,
Хоч як жадатимеш, не вернеться вона.
Омар Хайям
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Здобувачі освіти представляють ґроно з теми «Гафіз» (зробити запис на дошці); переклад віршів Гафіза на українську мову (продекламувати).
II. Мотивація навчальної діяльності
Бесіда
- Що, на вашу думку, потрібно людині для того, щоб мудро прожити життя?
(Проведення інтерактивного опитування по парах. Двоє учнів, які займалися збиранням інформації, повідомляють результати.)
- А чи хочете ви дізнатися, які принципи визнавав суттєвішими мудрець та поет Омар Хайям?
Про це він розповів у власному рубаї.
Творчість О. Хайяма – класика середньовічної персько-таджицької лірики, яка навіть зараз зацікавлює прихильників філософської думки.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Повідомлення учителя про життєвий шлях та поезію Омара Хайяма (презентація)
2. Повторення літературознавчих термінів
- Хто був засновником жанру рубаї? (Рудакі)
- Рубаї – це…?
- Підтвердіть, що поезія Омара Хайяма, яка була зачитана на початку уроку, відноситься до жанру рубаї.
Робота у парах
Правила виконання (для усіх пар)
1. Прочитати рубаї, збагнути ідею.
2. Визначити теми та ідеї творів.
3. Перелічити художні засоби.
4. Зробити висновок, якою темою поєднані дані вірші.
Пара № 1
* * *
Спокійно їж і пий, ходи собі в киреї,
Якщо це праці плід, дбайливості твоєї,
А решта... мудрому ціна її відома -
Й життя коштовного він не складе за неї.
* * *
Цей світ — прихилище для звірів і людей,
Світань і сутінків стобарвний мавзолей,
Нікчемний залишок Джемшідових бенкетів,
Кістки Баграмові, що поглинає глей.
Висновок. Тема рубаї — розмисли над людським впливом на власну долю.
Пара № 2
* * *
Зустрінься з милою, не забарись
Прогнати клопіт, що їй серце стис.
Безмежна ця краса - недовговічна:
Вона й у тебе з рук втече колись!
* * *
Що я закоханий, у тім гріха не бачу.
Про це з невігласом я й слів дарма не трачу.
Адже кохання мед лікує тільки мужніх,
Непомічний він тим, хто має іншу вдачу.
Висновок. Тема рубаї — важливість кохання в людському житті.
Пара № 3
* * *
Від чорної землі до зоряної тверді
Й на мить не припиняв я пошуки уперті.
Я мислю гострою усі вузли розплутав -
I тільки не зумів розплутать вузол смерті.
* * *
Хіба у всесвіті найкращий твір - не ми?
В очах у розуму зіниця й зір - не ми?
Це коло всесвіту скидається на перстень,
А камінь, що горить ясніш од зір,- це ми.
Висновок. Тема рубаї — віра в людську силу, її потенціал та спроможність.
Пара № 4
* * *
Хай буде радістю тобі хвилина кожна!
На трон утіхи сядь! Навіщо ця побожна
Данина Небові - гріхи й покути? Треба
Од світу брати все, що тільки взяти можна!
* * *
Душі жалобного не накидай убрання,
Із книги радості не припиняй читання,
Пий келихом вино, сповняй свої бажання,
Бо може статися, що мить оця - остання.
Висновок. Тема рубаї — філософія про недовговічність життя людини.
IV. Підбиття підсумків уроку
Омар Хайям, усвідомлюючи всі недоліки людського життя, намагається підбадьорити читача тим, що багато поколінь до нього і після нього будуть так само, як і він, любити і мучитися, розгадувати секрети світу. Філософ запрошує нас любити своє життя, бо воно недовговічне й прожити його ще раз нереально.
V. Домашнє завдання
Підготуватись декламувати один з рубаї, намалювати малюнок до нього та переписати його до зошити (на вибір).