Тема:Опора і рух. Види скелета. Значення опорно-рухової системиМета: розширити знання учнів про опорно-рухову систему тварин, дати порівняльну характеристику видам скелета; розглянути значення опорно-рухової системи в житті тварин;розвивати вміння працювати з підручником, порівнювати, робити узагальнюючі висновки;виховувати екологічно-цілісну орієнтацію в плані взаємин людини і природного середовища. ОБЛАДНАННЯ :підручник, зошити, навчальна презентація. ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань. |
КОНСПЕКТ УРОКУ
Тема:Опора і рух. Види скелета. Значення опорно-рухової системи
Мета: розширити знання учнів про опорно-рухову систему тварин, дати порівняльну характеристику видам скелета; розглянути значення опорно-рухової системи в житті тварин;розвивати вміння працювати з підручником, порівнювати, робити узагальнюючі висновки;виховувати екологічно-цілісну орієнтацію в плані взаємин людини і природного середовища.
ОБЛАДНАННЯ :підручник, зошити, навчальна презентація.
ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.
|
ПЛАН УРОКУ
ХІД УРОКУ
1.Організаційний етап.
Привітання.
Фіксація відсутніх учнів.
Перевірка готовності учнів до уроку.
2.Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Світ живої природи перебуває в безперервному русі. Рухаються стада чи зграї тварин, окремі організми, рухаються бактерії і найпростіші у краплі води. Рослини повертають свої листки до сонця, усе живе росте. Способи руху за мільярди років пройшли довгий шлях еволюції.
3.Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
Вибрати правильні твердження.
1. Усі одноклітинні тварини мають скоротливі вакуолі.
2. Мальпігієві судини — це трубчасті канальці, що є сліпими виростами кишечника.
3. Від кожної нирки ссавців відходить по два сечоводи, які відкриваються в сечовий міхур.
4. Амфібії мають тулубові нирки.
5. У птахів відсутній сечовий міхур.
6. Органи виділення комах — зелені залози.
7. Органи виділення павуків — мальпігієві судини.
8. Видільна система вперше з’являється у плоских червів.
9. У всіх членистоногих наявні однакові органи виділення.
10. Кожна група тварин має свої особливості в будові видільної системи.
Повідомлення теми, мети уроку.
4.Вивчення нового матеріалу.
Опора і рух
Розповідь учителя з елементами бесіди.
Опорно-рухова система — це комплекс структур, який утворює каркас, надає форму організму, дає йому опору та забезпечує захист внутрішніх органів і можливість переміщення в просторі.
— Що входить до складу опорно-рухової системи тварин? (Скелет, м’язи, зв’язки, сухожилки тощо.)
— Які опорні та рухові структури має тіло одноклітинних тварин? (Амеба — оболонку клітини, псевдоніжки; інфузорія — війки.)
— Які опорні та рухові структури має тіло кишковопорожнинних? (Епітеліально-м’язові клітини ектодерми.)
— Які опорні та рухові структури має тіло кільчастих червів? (Шкірно-м’язовий мішок.)
— Які опорні та рухові структури має тіло членистоногих? (Зовнішній скелет у вигляді хітинового покриву, до якого прикріплюються м’язи.)
— Які опорні та рухові структури має тіло хребетних? (Внутрішній скелет, до якого зовні прикріплюються м’язи.)
Робота за варіантами.
I варіант — Установіть та вкажіть переваги зовнішнього скелета тварин.
II варіант — Установіть та вкажіть переваги внутрішнього скелета тварин.
Результати самостійної роботи учнів:
Переваги зовнішнього скелета:
Недоліки зовнішнього скелета:
Переваги внутрішнього скелета:
Висновок: більш прогресивним є внутрішній скелет.
Заповнення таблиці.
Порівняльна характеристика зовнішнього і внутрішнього скелетів
Ознака |
Зовнішній скелет |
Внутрішній скелет |
1. Розташування |
|
|
2. Прикріплення м’язів |
|
|
3. Особливості будови |
|
|
4. Приклади тварин |
|
|
Розповідь учителя.
Внутрішній скелет хребетних тварин складається з трьох основних частин:
Робота в групах.
Завдання для груп:
I група — установити особливості будови скелета риби.
II група — установити особливості будови скелета амфібій.
III група — установити особливості будови скелета рептилій.
IV група — установити особливості будови скелета птахів.
V група — установити особливості будови скелета ссавців.
Результати роботи І групи
Особливості будови скелета риби
— Хребет складається з тулубового і хвостового відділів.
— Череп утворений великою кількістю кісток.
— Є скелет плавців.
Результати роботи II групи
Особливості будови скелета амфібій
— Будова хребта: шийний відділ (1 хребець), тулубовий (7 хребців), крижовий (1 хребець) і хвостовий (у хвостатих).
— Є скелет кінцівок і їх поясів.
Результати роботи III групи
Особливості будови скелета рептилій
— 5 відділів хребта: шийний, грудний, поперековий, крижовий, хвостовий.
— Рухоме з’єднання хребців у шийному відділі.
— У більшості є грудна клітка.
— Мають скелет кінцівок і їх поясів.
Результати роботи IV групи
Особливості будови скелета птахів
— 5 відділів хребта.
— Наявність виросту грудини — кіля.
— Легкі кістки.
— Скелет кінцівок і їх поясів.
— Видозмінений скелет передньої кінцівки (крило).
Результати роботи V групи
Особливості будови скелета ссавців
— 5 відділів хребта: шийний (7 хребців), грудний (12–15 хребців), поперековий (2–9 хребців), крижовий (4), хвостовий.
— Череп (мозковий і лицьовий відділи).
— Скелет кінцівок і поясів кінцівок.
Значення опорно-рухової системи
Технологія «Мікрофон»
— Які функції виконує опорно-рухова система?
Складання опорного конспекту
Функції опорно-рухової системи:
5.Узагальнення та систематизація знань.
Технологія «Мозковий штурм».
— Про що свідчить різне положення кінцівок відносно тулуба у представників різних класів хребетних тварин?
— Про що свідчить подібний план будови скелетів різних хребетних тварин?
6.Підбиття підсумків уроку.
Учні самостійно підбивають підсумки уроку, формулюють висновки.
7.Домашнє завдання.
Завдання для всього класу.
Підручник: ____
Індивідуальні та творчі завдання.
Скласти загадку про нирку.
Скласти 5 тестових завдань формату Б, які б містили декілька