Дана розробка присвячена вивченню творчості О.Уайльда.
Його називали «королем життя», «принцом Парадоксу», «блискучим Оскаром» за неймовірну дотепність, невичерпну вигадку і вміння зачаровувати людей.
Костянтин Бальмонт писав : « Оскар Уайльд нагадує красиву
і страшну орхідею. Можна говорити, що орхідея – отруйна і чуттєва квітка,
але, це квітка, вона красива, вона квітне, вона радує.»
Тема: Оскар Уайльд-представник англійського раннього модернізму.
Життя і творчість митця. Естетизм Уайльда. Аналіз передмови до
роману « Портрет Доріана Грея»
Мета: ознайомити учнів із неординарною особистістю О. Уайльда;
допомогти усвідомити ідейно-художні особливості передмови до
роману « Портрет Доріана Грея»;
розвивати навички уміння аналізувати інформацію, виокреслювати
головне;
виховувати високі моральні якості, естетичні смаки;
формувати ціннісне ставлення до мистецтва.
Обладнання: портрет О. Уайльда, ілюстрації до роману, квіти, дзеркала
для кожного з учнів , картки, зошити, хрестоматії,презента
ції учнів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма уроку: урок-дослідження.
Хід уроку:
І . Організація класу. Налаштування на урок.
Слово вчителя. Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Отож часу не гаймо-
Роботу швидше починаймо.
Усміхніться один одному,подумки побажайте успіхів.
Для того,щоб упоратися на уроці з усіма поставленими перед вами завдання
ми будьте уважними і старанними.
Девізом нашого уроку нехай стануть слова:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
Отож розпочнемо.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-Погляньте на себе у дзеркало,запам’ятайте цей вираз обличчя. Як ви
гадаєте, чи красиві ви ? А в чому полягає краса зовнішня, а- внутрішня ?
-Чи не хотілося б вам зупинити цю мить, щоб завжди залишатися такими
юними ?
- Що відображається на нашому обличчі протягом життя ?
- Що, на ваш погляд, зображує мистецтво ?
( Красу).
…Мистецтво незбагненне й незрівнянне-
Його не може розум осягнуть,
Є в ньому вічна і священна тайна,
Що кличе людство на духовну путь.
Чому обличчя змінюють епохи?
І час від часу інша новина?
Здається, ніби розібрались трохи,
Але відкрилась інша глибина.
Сьогодні ми говоритимемо про прекрасне. Символом нашого уроку будуть
квіти. Представники вищого світу у ХІХ ст..прикрашали ними свій одяг,що
свідчило не лише про їхнє соціальне становище,а й про високий рівень інте
лекту.
Прикрасимо і ми свій одяг весняними квітами,щоб відчути себе частиною
вишуканого товариства.
ІІІ . Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Учням повідомляється лише частина епіграфа :
Сенс життя - у …
1. ( Метод « Мікрофон»)
-У чому, на вашу думку, полягає сенс життя ?
2. Проблемне запитання :
Протягом усього уроку ми будемо осмислювати відповідь на запитання :
- У чому ж полягав сенс життя Оскара Уайльда ?
ІV. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу.
Слово вчителя. На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з особистістю, яка є представником англійського раннього модернізму. Що ж таке модернізм ? Під модернізмом розуміють передусім
сукупність мистецьких напрямів, течій та шкіл, які протиставили себе традиційній естетиці наслідування життя.
О. Уайльд- це одна з найбільш парадоксальних особистостей в історії людства.
Його називали «королем життя», «принцом Парадоксу», «Шахерезадою сало
нів», «блискучим Оскаром» за його неймовірну дотепність, невичерпну вигад
ку і вміння зачаровувати людей.
Костянтин Бальмонт писав : « Оскар Уайльд нагадує красиву
і страшну орхідею. Можна говорити, що орхідея – отруйна і чуттєва квітка,
але, це квітка, вона красива, вона квітне, вона радує.»
Вашим домашнім завданням було опрацювати біографію О. Уайльда і прочи
тати роман «Портрет Доріана Грея». Андій Новик готував з даної теми презентацію. Отож слово Андрію для захисту презентації.
( Захист презентації ).
Слово вчителя. Роман одночасно є гімном естетизму- у ньому автор якнай
повніше виражає основні позиції своєї теорії естетизму.Про естетичні погляди О.Уайльда розповість Ольга Смілянець.
( Захист презентації ).
2.Словникова робота.
Парадокс ( від гр.- несподіваний, дивний)- думка, що різко розходиться з
усталеними поглядами, начебто суперечить здоровому глуздові, хоча насправді може й не бути хибною.
Естетизм-підхід до мистецтва, що грунтується на теорії « мистецтво заради
мистецтва» й протиставляє його дійсності, заперечує ідейність і соціальну
спрямованість мистецтва.
Естет- людина, яка звертає особливу увагу на естетичні явища, будує життя
за принципами прекрасного.
Гедонізм (від гр. –насолода)-філософсько-етичне вчення, за яким насолода
Є найвищим благом, метою життя.
3. Робота з текстом роману.
Читання учнями ланцюжком передмови до роману ( 25 афоризмів передмови в концентрованому вигляді визначають систему естетичних поглядів автора).
4. « Уайльдівські парадокси». Бесіда за змістом передмови.
- Визначте головну думку передмови
( Утвердження вічності й величі мистецтва) .
- У чому, за Уайльдом, полягає завдання митця ?
- Чого прагне мистецтво ?
- На які групи і за яким принципом розподіляє письменник тих людей, які
сприймають прекрасне ? Хто є обранцями ? Чому ?
- Який критерій «моральності» та «неморальності» книжок висуває О. Уальд?
( Немає книжок моральних і аморальних. Є книжки добре написані або по
гано написані. Ото й усе. Тобто естетичне понад усе. Етичне зводиться до
нуля.)
-У чому, на думку Уальда, полягає моральність мистецтва ?
- Що, на вашу думку,відображає мистецтво? Яку відповідьна це запитання
дає Уальд?
-Як ви розумієте останній афоризм ?Поясніть.
V.Узагальнення і систематизація знань.
1. Метод «Творча міні-лабораторія». Робота в парах.
Слово вчителя. Отже у передмові до роману « Портрет Доріана Грея»
автор визначив формулу мистецтва . Ваше завдання винайти цю
формулу мистецтва.
2. Метод «Хвилина спілкування». Бесіда за змістом роману.
- У чому полягає суть центрального конфлікту у романі ?
(Між мистецтвом та мораллю)
-Хто з героїв роману змальований як митець ?
(Художник Безіл, який утверджує думку про самодостатність мистецтва ,
відчуває красу, творить її. Лорд Генрі – прихильник гедонізму,проповідник
насолоди від життя та мистецтва. Він митець власного життя. Сибіл Вейн-
вона актриса, відображає мистецтво на сцені.)
- Чи є митцем Доріан Грей ?
( Він-практичне втілення естетичних ідей у життя: для Безіла Доріан- уособ
лення Краси,для Генрі- життєвий експеримент, перевірка дяї власного егоїзм
му ).
-Що в романі уособлює мистецтво ?
( Портрет- центральний персонаж роману. Саме тому твір називається « Порт
рет Доріана Грея»).
-Чому Безіл Голуорд зацікавився Доріаном як особистістю ?
( Він був художником, тож побачив особливу красу вродливого юнака. Спілкування з цим молодим чоловіком збудило в ньому зовсім інший
погляд на мистецтво, красу).
-Про що мріяв художник, створюючи образ Доріана на полотні ?
( Передусім Безіл бажав знайти і відтворити свій мистецький ідеал.
Ідеал, який би уособлював гармонію духу й тіла. Це мав бути ідеал
молодості, краси ).
-Згадаймо афоризм Уайльда : «Обранцями є ті, для яких прекрасне оз
начає лише одне- Красу». Який образ роману є втіленням естетичних
принципів письменника ?
( Образ лорда Генрі)
-Ким був Доріан для Генрі ?
( Своєрідним витвором мистецтва і надзвичайно цікавим матеріалом
для психологічного експерименту. « Прекрасне у житті- це насолода
почуттів. Треба лише дати вияв кожному почуттю, втілити кожну мрію».
Саме лорд Генрі звертає увагу Доріана на неймовірну красу і швидко
плинність молодості).
-« Так швидко лине ваша юність»,- каже Генрі. Які висновки робить з
цього юнак ?
-Як треба жити за принципами нового гедонізму ?
( Життя- це гра у пошуках насолоди).
-Чого прагнув Доріан ?
( Бути завжди молодим, прекрасним і, як колись Фауст , почав шукати
свій ідеал, заради якого готовий віддати свою душу).
-Що у творі сталося з часом ?
( Для Доріана час завмер.Мить зупинилася. Ні вік, ні хвороби не стоять чоловікові на заваді у його прагненні до краси й насолоди, незважаючи на
моральність).
-Згадайте перший злочин Доріана.Який тягар узяв на себе портрет ?
( Тягар часу і моральної відповідальності за прагнення гострих відчуттів.
« Щось жорстоке з’явилося в обрисах рота»).
-Автор наголошує на прірві між зовнішньою красою та духовною потвор
ністю героя.Доріан Грей відчував, що « час зробити вибір»,- зазначає автор.
Про який саме вибір йдеться в романі ? Хто робить цей вибір ?
-Чим є портрет для Доріана ?
-Чому Доріан вирішує знищити портрет ?
( Герой прагне очищення , щоб далі грішити, щоб докори сумління не заважали безтурботно насолоджуватись життям. Роки його насолоди красою
перетворюються на роки само визнання і самовикриття).
-Чому герой гине, а портрет постає в усій красі ?
( Тут дається взнаки непослідовність, суперечливість особистості письменника. З одного боку, він ставить над усе красу, а з іншого-
є суддею щодо краси порочної, аморальної. Портрет- совість Доріана.
Коли він, розтратник, убивця Безіла Голуода, вирішує знищити портрет,
пронизуючи його ножем, то вбиває себе. Цим О. Уальд заперечує власне
твердження про те, що «митець- не мораліст»).
3. Робота з ілюстраціями.
- Подивіться і скажіть, які епізоди з роману вони передають ?
VІ. Підбиття підсумків.
1. Повернення до епіграфу: У чому ж полягав сенс життя О. Уайльда ?
( У мистецтві).
2. Метод « Асоціативна квітка»(узагальнення відомостей про митця).
3. Виконання тестів.
4. Метод «Кольорова феєрія».
- Чи задоволені ви своєю роботою ? Аргументуйте свою відповідь.
( червоний- так, синій- ні, зелений- не зовсім ).
VІІ. Оцінювання учнів.
VІІІ. Доманєшнє завдання. « Обери сам».
1.Підготувати розповідь про стосунки юного Доріана з Сибіл Вейн.
2.Виписати цитати для характеристики Доріана Грея.
3.Підготувати запитання для інтерв’ю з Доріаном Греєм.
Тести
1.В якому місті народився Оскар Уайльд ?
А. Парижі;
Б. Лондоні;
В. Дубліні.
2. Батько О. Уайльда був:
А. юристом;
Б. лікарем;
В. буржуа.
3. Мати О.Уайльда мала письменницький псевдонім « Сперанца», що
означає:
А. надія;
Б. віра;
В. любов.
4. В якому університеті навчався О. Уайльд ?
А. Гарварді;
Б. Ліверпулі;
В. Оксфорді.
5. Де О. Уайльд читав лекції про естетизм ?
А. у Франції;
Б. у Росії;
В. у США.
6. У роки навчання О. Уайльд захоплювався культурою:
А. Античності;
Б. Середньовіччя;
В. Відродження.
7. Оскар Уайльд став редактором журналу:
А. « Світ політики»;
Б. « Світ жінки»;
В. « Ранок».
8. У якому році було опубліковано роман « Портрет Доріана Грея» ?
А. 1889;
Б. 1890;
В. 1891.
9. Де О. Уайльд знайшов притулок ?
А. у Швеції;
Б. у Франції;
В. у Польщі.
10. Як звали художника, який намалював портрет Доріана ?
А. Безіл;
Б. Боб;
В. Бенджамен.
11. Хто з письменників позитивно оцінив діяльність О. Уайльда- журналіс
та?
А. Е.По;
Б. Ш.Бодлер;
В. Б.Шоу.
12. Оскар Уайльд був представником :
А. англійського романтизму;
Б. англійського символізму;
В. англійського раннього модернізму.