Основні класи неорганічних сполук

Про матеріал

Тема. Основні класи неорганічних сполук

Мета уроку: сформувати уявлення про загальну класифікацію неорганічних речовин на підставі отриманих раніше знань про прості та складні речовини.

Тип уроку: комбінований.

Форми роботи: бесіда, робота з опорною схемою, робота в групах.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, опорна схема, класифікація речовин, навчальна таблиця
Перегляд файлу

Тема. Основні класи неорганічних сполук

Мета уроку: сформувати уявлення про загальну класифікацію неорганічних речовин на підставі отриманих раніше знань про прості та складні речовини.

Тип уроку: комбінований.

Форми роботи: бесіда, робота з опорною схемою, робота в групах.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, опорна схема, класифікація речовин, навчальна таблиця.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань, постановка завдання

«Лабіринт  запитань»

1. На які два класи поділяються всі хімічні речовини? Наведіть приклади.(Прості і складні)

2. Прості речовини, у свою чергу, поділяються ще на дві групи. Які саме? (Метали й неметали).

3. А на які групи можна розподілити складні речовини? рганічні й неорганічні)

4. Складних чи простих речовин більше в природі?

5. А за якою ознакою можна класифікувати складні речовини? (За складом, будовою, застосуванням, властивостями)

Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему, що познайомить вас не лише зі способами класифікації складних речовин, але й дозволить дізнатися, як склад і будова речовин впливають на їхні властивості, способи одержання й застосування. Із класифікацією органічних речовин ми познайомимося в 9 класі, а зараз поговоримо про неорганічні речовини.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

(Робота з опорною схемою)

За складом неорганічні сполуки поділяються на чотири класи: оксиди, основи, кислоти, солі. Які асоціації виникли у вас в зв’язку з назвами класів неорганічних сполук? (Наприклад: оксид – закисло, зіпсувалось; основа – головна частина; кислота – лимон; сіль – сольона, сиплеться)

Згадайте, де ми зустрічалися з оксидами в процесі вивчення хімії.

У 7 класі під час вивчення простої речовини кисню. Унаслідок згоряння різних речовин у кисні утворюється продукт їх взаємодії — оксид. Тому невід’ємна частина будь-якого оксиду — Оксиген.

Оксиди — це складні речовини, що складаються з атомів двох хімічних елементів, один із яких — Оксиген. Намалюйте піктограму складу оксиду.

Наводимо приклади оксидів з навчальної таблиці.

Основи — це складні речовини, що складаються з атомів металів та однієї чи кількох гідроксильних груп - ОН.

Наприклад: Са(ОН)2, Mg(OH)2, NaOH, Fe(OH)3.

Відгадайте загадку:

 Ти  в  їхній  формулі  побач

Загальну  групу  цю  -ОН,

Метал  до  неї  ще  додай.

Що  буде,  друже,  відгадай?

Я  бачу  відповідь  готова:

Так  виглядає  в  нас …..  (Основа)

Намалюйте піктограму складу основи.

Кислоти — це складні речовини, що складаються з атомів Гідрогену й кислотних залишків. (Гідроген у кислотах записується перед кислотним залишком.)

Наприклад: HNO3, H2SO4, Н3РO4, H2SO3. Намалюйте піктограму складу кислоти.

Солі — складні речовини, що складаються з атомів металів і кислотних залишків.

Наприклад: K2SO4, CuSO4, MgSO4. Намалюйте піктограму складу

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Змагання двох  команд. Учні об’єднуються у команди і обирають капітана. 

1 «Хто швидше» Завдання виконують всі члени команди в своїх зошитах, спілкуватись і допомагати не забороняється.

Перемагає команда всі члени якої записали правильні відповіді.

1. Виберіть із п’ятого ряду таблиці формули оксидів.

2. Виберіть зі стовпця В усі формули основ.

3. Виберіть із восьмого ряду формули кислот.

4. Зі стовпця Г виберіть формули солей і відокремте кислотний залишок.

2 «Третій зайвий» (Естафета).

У таблиці на дошці по черзі закреслити клітинку з формулою речовини, яка не належить до того класу, до якого належить решта. 

BaS

CO2

CaO

HNO3

H2O

HCl

Na2SO4

HCl

BaCl2

Ca(OH2

Al(NO3)3

NaOH

P2O5

MgCl2

SO2

 

Na2SO4

HNO3

CO2

SO3

NaCl

CO

Al(OH)3

KOH

H2O

MgO

H2SO4

BaO

H2SO4

AgCl

AgNO3

 

3 «Де більше Оксигену» ( Робота в команді)

Оксиген – один з найпоширеніших елементів. Визначити, в якій з наведених сполук масова частка Оксигену більша. До якого класу неорганічних сполук належить ця сполука?

1. NaOH;    NaO2;   Na2СO3                           2.  К2O;   К2SO4 ;     H2SO4.

V. Рефлексія «Обєднання»

Обєднаємо зусилля і отримані знання запишимо у вигляді таблиці:

 

Оксиди

Основи

Кислоти

Солі

Визначення

 

 

 

 

Загальна формула

 

 

 

 

Приклад

 

 

 

 

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання.

 Оцінювання запропонувати учням.

 

 

 

 

Додатки

 

Опорна схема

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця 1

для кожного учня 

№ з/п

А

Б

В

Г

Д

E

1

S

P

K2SO3

CO

FeCl2

CO2

2

HNO3

Li

Ag2O

CuSO3

H2SO4

CaO

3

NaCl

Ca(OH)2

Sr(OH)2

Na2SіO3

Hg

HgO

4

C4H10

H2SO3

Mg

FeCl3

C6H12O6

Al2O3

5

К2O

Na2O

ZnO

BaCl2

FeS 

SnO2

6

FeS2

Fe

BaSO4

C3H8

N2

LiOH

7

К3РO4

MgSO4

P2O5

Cu(OH)2

Rb

SnF4

8

Вr2

Cl2O7

NaCl

HI

KMnO4

H3РO4

9

Fe(OH)3

Cr2O3

Ca

PbS

Mg(OH)2

CаСO3

10

LiCl

K2ZnO2

Fe2O3

AgCl

N2O5

Cl2

11

HF

H2S

NaOH

O2

FeO

SrSO4

12

ZnS

Ca3P2

Al4C3

CH4

Mn

FeO



 

 

Приклад піктограм класів неорганічних сполук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання для 1 команди                                   Завдання для 2 команди

BaS

CO2

CaO

HNO3

H2O

HCl

Na2SO4

HCl

BaCl2

Ca(OH)2

Al(NO3 )3

NaOH

P2O5

MgCl2

SO2

 

Na2SO4

HNO3

CO2

SO3

NaCl

CO

Al(OH)3

KOH

H2O

MgO

H2SO4

BaO

H2SO4

AgCl

AgNO3

 

 

 

 

Таблиця 2

 

Оксиди

Основи

Кислоти

Солі

Визначення

 

 

 

 

 

 

Загальна формула

 

 

 

 

Приклад

 

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
20 лютого 2018
Переглядів
4758
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку