Основні класи неорганічних сполук

Про матеріал
Класс: 8 Тема: Основні класи неорганічних сполук. Класифікація неорганічних сполук Мета: • сформувати уявлення про класи неорганічних сполук та їх класифікацію; • навчити розрізняти та складати формули оксидів, кислот, основ, солей; • сформувати вміння складати назви речовин за сучасною науковою українською номенклатурою Тип уроку: уроки засвоєння нових знань Обладнення: Мультимедія, призентація, періодична система елементів
Перегляд файлу

Класс: 8

Тема: Основні класи неорганічних сполук. Класифікація неорганічних сполук

Мета:

  • сформувати уявлення про класи неорганічних сполук та їх класифікацію;
  • навчити розрізняти та складати формули оксидів, кислот, основ, солей;
  • сформувати вміння складати назви речовин за сучасною науковою українською номенклатурою

Тип уроку: уроки засвоєння нових знань

Обладнення: Мультимедія, призентація, періодична система елементів

 

1. Організаційний момент

Привітання вчителя. Перевірка готовності учнів до уроку. Наявність: підручника, зошита, ручки, олівеця.

2. Повідомлення учням теми, мети уроку.

3. Мотивація.

- Складних чи простих речовин більше в природі? (Складних, тому що вони складаються з атомів кількох хімічних елементів, при однаковому якісному складі можуть мати різний кількісний).

Як дати назви складним речовинам? Як правильно скласти їх формули?

4. Вивчення нового матеріалу.

На сьогодні відомо понад 10 млн. сполук, серед яких понад 100 тис. – неорганічні. Для зручності вивчення їх класифікують – об’єднують у групи, залежно від будови та властивостей. Знаючи властивості класу, можна легко перенести їх на окремих представників.

Запишіть у зошит такі визначення:

Клас сполук – група речовин, що об’єднані за певною спільною ознакою.

Неорганічні сполуки – це сполуки, які утворюються всіма хімічними елементами (крім більшості органічних сполук Карбону).

За хімічним складом неорганічні речовини поділяються на прості та складні. 

Прості речовини (утворені атомами одного хімічного елемента) за хімічними властивостями поділяються на метали та неметали. 

Складні речовини (утворені атомами різних хімічних елементів) за складом та хімічними властивостями поділяються на оксиди, основи, кислоти та солі.

 

Схема 1

У 7 класі ви вже ознайомилися з оксидами. У 8 класі ви поглибите свої знання про ці класи, а також ознайомитеся з детальною класифікацією неорганічних сполук.

Класифікація складних неорганічних речовин заснована на відмінностях в їх складі. Найважливіші класи неорганічних речовин оксиди, кислоти, основи і солі.

 

 

 

 

 

 

Замалюйте схему:

Схема 2

i (58).jpg

Оксиди — речовини, що складаються з двох елементів, одним з яких є Оксиген.

Приклад:

Fe2O3,   SO2.

 

Основи — складні речовини, до складу яких входять атоми металів і одна або дві гідроксогрупи OH.

Приклад:

Ca(OH)2,   KOH.

Зверни увагу!

Деякі схожі за складом сполуки відносять до класу амфотерних гідроксидів. Їх формули треба запам'ятати:

 

Zn(OH)2,   Be(OH)2.

 

Амфотерними гідроксидами є і сполуки, які містять атоми металів і три або чотири гідроксогрупи:

 

Al(OH)3,   Pb(OH)4.

 

Кислоти — речовини, що містять атоми Гідрогену, які здатні заміщуватися на атоми металу, і кислотні залишки.

Приклад:

HNO3,   H2S.

 

Солі — складні речовини, до складу яких входять атоми металів і кислотні залишки.

Приклад:

NaCl,   Ca3(PO4)2.

5. Узагальнення та систематизація знань.

Фронтальне опитування

1. Які речовини називають оксидами?

2. Наведіть приклади оксидів.

3. Запишіть загальну формулу оксидів.

4. Дайте визначення кислотам?

5. Що називають кислотним залишком?

6. За якими ознаками класифікують кислоти?

7. Дайте визначення основам?

8. Дайте визначення солям?

Закінчити речення

• Речовини поділяють на …

• Неорганічні речовини поділяють на ……

• Прості речовини класифікують на ……….

• Оксиди, основи, кислоти, солі –

Установіть відповідність

Формула            Назва              

1. CaO               a) кальцій гідроксид

2.Cа(OH)2         б)кальцій хлорид

3.HCl                  в)хлоридна кислота

4.CaCl2               г)кальцій оксид

Відповідь: 1-г, 2-а, 3-в, 4-б

6. Підбиття підсумків уроку.

Рефлексія.

Я дізнався ...

Я навчився ...

Я зрозумів, що можу ...

Мені сподобалося ...

Для мене стало новим ...

7. Повідомлення домашнього завдання.

Виконати тести онлайн:

Вправа 1

https://learningapps.org/watch?v=pwhfgfehn22

Вправа 2

https://learningapps.org/watch?v=pwijwqmqt22

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
6 квітня 2022
Переглядів
11215
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку