ДИТЯЧА ЮНАЦЬКА СПОРТИВНА ШКОЛА ОЛІМПІЙСЬКОГО РЕЗЕРВУ №1
Основні положення правил змагань в дисципліні "стрибки на акробатичній доріжці".
Тренера – викладача зі стрибків на батуті - акробатичній доріжці
Шеремета В.О.
Тема: «Стрибки на акробатичній доріжці»
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Акробатика - один з основних засобів фізичної культури. Заняття акробатикою сприяють найбільш успішному вирішенню завдань фізичного розвитку людини і вдосконалення його рухових здібностей. Акробатичні вправи дозволяють розвивати і вдосконалювати такі рухові якості, як спритність, швидкість, координацію рухів і силу. Вони з успіхом використовуються для спеціальної підготовки на заняттях різними видами спорту. Більшість з них є основним змістом вільних вправ спортивної гімнастики. При підготовці висококваліфікованих спортсменів необхідно вивчення техніки акробатичних вправ; за умови, що навички, набуті на заняттях акробатикою, можуть бути використані при підготовці спортсменів в інших видах спорту, які пред'являють підвищені вимоги до спритності, сміливості і рішучості, орієнтуванні в просторі, вестибулярної стійкості і самостраховки.
Швидкий розвиток акробатики і широке її використання представниками інших видів спорту пояснюються наступним: акробатичні вправи є ефективним засобом виховання і вдосконалення фізичних і морально-вольових якостей, необхідних в побуті, спорті та трудової діяльності; акробатичні вправи незвичні і видовищні. Спортсмени акробати відрізняються правильною поставою, рельєфною і гармонійно розвиненою мускулатурою. Дії їх характеризуються високою координацією, сміливістю, красою рухів; діапазон складності і різноманітності акробатичних вправ надзвичайно великий: найпростіші з них доступні особам різного віку і підготовленості, а для освоєння складних бракує, часом, всього періоду спортивної діяльності людини. Новизна і різноманітність вправ гарантують високу зацікавленість займаються; навички, набуті на заняттях акробатикою, відрізняються великою пластичністю і можуть бути використані в найнесподіваніших спортивних і життєвих ситуаціях; різноманітність видів (стрибкова, парна, групова) дозволяє займатися юнакам і дівчатам з різними фізичними даними.
Стрибки на акробатичній доріжці як дисципліна виду спорту «стрибки на батуті»
1.1Визначення основних понять, що використовуються в роботі Основними поняттями, які використовуються в роботі є наступні: міжнародна федерація гімнастики (ФІЖ), стрибки на батуті, акробатика, спортивна акробатика, парно - групові види, акробатична доріжка, подвійний мінітрамп, батут і інші.
Акробатика - слово «акробатика» в перекладі з грецького означає «ходжу навшпиньки, лізу вгору». В даний час під акробатикою розуміють спортивні, і, перш за все, гімнастичні (одиночні та групові), вправи, мистецтво ходьби по канату, роботу на трапеції, що демонструють сміливість і майстерне володіння тілом. Акробатику не можна ототожнювати з цирковим мистецтвом. Циркове мистецтво - це збірне поняття, яке включає в себе мистецтво вар'єте, кабаре, цирку, професійну акробатику (партерна акробатика, трапеції, балансування, стрибки, акробатика з першим і т.д.). Для спортивної акробатики необхідні хороша концентрація і координація всіх навичок, добре розвинене відчуття рівноваги і велика фізична сила.
Міжнародна федерація гімнастики (ФІЖ) була створена в 1881 р, і в даний час в неї входять понад 100 національних федерацій. ФІЖ налагоджує міжнародні гімнастичні контакти, проводить різні міжнародні змагання, чемпіонати Європи (з 1955 р кожні 2 роки) і чемпіонати світу (з 1905 р, зараз кожні 2 роки) Вона розробляє обов'язкові вправи, очолює з 1896 р змагання, які проводяться в рамках олімпійських ігор. Для всіх змагань ФІЖ розробляє Правила суддівства і снарядні нормативи, які постійно удосконалюються.
В даний час в ФІЖ існують технічні комісії, які відповідають за розвиток спортивної гімнастики, спортивної акробатики та стрибків на батуті.
Стрибки на батуті вид спорту, об'єднує в собі три самостійні дисципліни: стрибки на акробатичній доріжці (АКД), стрибки на подвійному мінітрампі (ДМТ) і стрибки на батуті.
Акробатична доріжка (АКД) це спеціальне пристосування для стрибків загальною довжиною 41,2 метра - і складається із зони розбігу - 10 метрів, зони приземлення (600? 300? 30 см) і власне акробатичній доріжки (як пружні елементи використовуються фібергласові жердини прямокутного перетину ) довжина якої 25,2 метра, ширина 2 метри і висота - 30 см).
Повний комплект батута складається з рами розміром 505 * 295 см, висотою 115 см, сітки з тасьми 5 мм розміром 426 * 213 см, 118 пружин, обкладальних матів на раму, двох страхувальних столів з матами і транспортувальних ковзанок. Страхувальні столи кріпляться по торцевих сторонах батута і являють собою раму з полотном розміром 150 * 300 см з встановленим на ній страхувальним матом товщиною 20 см. Подвійний мінітрамп - вид спортивного обладнання, що складається з рами розміром 350 * 190 * 70 см, сітки розміром 292 * 92 см, 102 пружин і обкладальних матів, а також зони приземлення розміром 600 * 300 * 30 см.
Спортивна акробатика - вид спорту, в який входять парно - групові види акробатики - чоловічі пари, жіночі пари, змішані пари, чоловічі четвірки, жіночі трійки. Міжнародна федерація стрибків на батуті / ФІТ / - була утворена в 1973 році і існувала аж до жовтня 1998 року і включала в себе стрибки на подвійному мінітрампі і стрибки на батуті. Міжнародна Федерація спортивної акробатики / МФСА / була створена в 1973 р Починаючи з 1974 р раз в 2 роки проводяться чемпіонати світу з акробатики, а в проміжку між такими - Кубок Світу. МФСА існувала аж до жовтня 1998 року і включала в себе парно - групові види і стрибки на акробатичній доріжці.
1.2 Основні положення правил змагань в дисципліні «стрибки на акробатичній доріжці» виду спорту «стрибки на батуті»
Змагання з акробатичних стрибків складаються з чотирьох довільних вправ (три вправи в командних змаганнях) з 8 елементами в кожній вправі.
Акробатичні стрибки характеризуються виконанням стрибків з обертанням ритмічно з рук на ноги і з ніг на ноги з постійною швидкістю без зупинок і проміжних кроків.
Акробатична комбінація може включати серію стрибків з переднім, заднім і бічним обертанням. Вправа повинна виконуватися з хорошою координацією, технікою і збереженням темпу.
Федерації-члени FIG має право вибрати обов'язкові вправи замість перших двох довільних вправ для своїх внутрішніх національних змагань.
В індивідуальному фіналі виконується два довільних вправи без повторення будь-яких елементів. У командному фіналі виконується одна вправа. У фіналі беруть участь 8 спортсменів, які показали найкращі результати в попередніх змаганнях. Порядок старту в фіналі визначається згідно зайнятим місцям.
Переможцем є учасник або команда з найвищою сумою балів. На офіційних міжнародних чемпіонатах і Кубках Світу переможцем в командному чемпіонаті є акробат або команда з найвищою сумою балів у фіналі.
У правилах змагань ми виділили такі, важливі з нашої точки зору пункти, пов'язані з характеристикою вправ, що виконуються на акробатичній доріжці:
- кожну вправу складається з 8 елементів;
- перше і друге довільні вправи в попередніх змаганнях повинні бути виконані без повторення елементів в будь-якій вправі
- вправи в фіналі повинні бути виконані без повторення будь-яких елементів;
- в фіналі учасник може повторювати елементи або вправи, виконані в попередніх змаганнях;
- в першому (сальтовом) вправі в попередніх змаганнях повинно бути:
а) мінімум три елементи з сальтовим обертанням з поворотами не пізніш як на 180, один з яких повинен бути виконаний як останній (8-й) елемент. (Кожне порушення веде до сбавкі в 0.5 бал, виробленої суддями техніки за вказівкою Голови суддівського журі).
б) жоден з п'яти інших елементів не може містити більше 180 градусів повороту в кожному. При будь-якому порушенні труднощі цих елементів не враховується.
- у другому (гвинтовому) вправі в попередніх змаганнях повинно бути:
а) мінімум два сальтових елемента з поворотом не менше 360 в кожному, один з яких повинен бути виконаний як останній (8-й) елемент, плюс один додатковий сальтовий елемент з поворотами або без них (кожне відхилення призводить до збавки в 1.0 бал, виробленої суддями техніки).
- вправи, що включають менше 3-х елементів не оцінюються (оцінка дорівнює 0 балів).
- акробатична вправа повинна виконуватися тільки в одному напрямку, однак, дозволяється виконати один елемент в протилежному напрямку в кінці вправи;
- всі повністю виконані вправи повинні закінчуватися сальтовим елементом; - якщо останній елемент не виконується з контр-обертанням, то він повинен бути виконаний з приземленням в площю приземлення, в іншому випадку проводиться збавки 0.2 бала кожним суддею техніки;
- друга спроба в вправах не надається; - якщо учаснику явно завадили при виконанні вправи (проблеми з обладнанням або істотна зовнішня перешкода), то Голова суддівського журі може дозволити іншу спробу;
- шум глядачів, оплески тощо, зазвичай не вважаються перешкодою.
При проведенні змагань ставляться такі вимоги до розминки :
- обладнання, вбрання для змагань, повинна бути розміщена в залі для змагань пізніше двох годин до їх старту, щоб дати можливість учасникам випробувати змагальне обладнання;
Перед командними фіналами дозволяється виконання одного розминки вправи. У разі, якщо гімнаст порушив правила розминки, тобто виконав додаткові вправи, Голова суддівського журі може дати вказівку суддям техніки про сбавкі 0.3 бала з подальшої оцінки даного акробата;
- розминка на змагальному обладнанні під час змагань може не проводитися, якщо надається еквівалентне обладнання в суміжному залі. До початку вправ, згідно правил, висуваються такі вимоги:
- кожен учасник починає вправу по сигналу Голови суддівського журі;
- після поданого сигналу гімнаст повинен виконати перший елемент протягом 20 секунд, інакше проводиться штрафна сбавкі 0.1 бала, вироблена суддями техніки за вказівкою Голови суддівського журі;
- сбавкі не виробляються, якщо цей часовий ліміт був перевищений внаслідок несправного обладнання або за іншою істотною причини;
- гімнастичний місток може використовуватися тільки для початку першого елемента. Він може бути розташований або на акробатичній доріжці, або на доріжці розбігу;
- в будь-якому випадку, використовується місток чи ні, перший елемент може бути розпочато на доріжці для розбігу, але закінчений на акробатичній доріжці. Під час виконання вправ потрібно виконувати наступні положення:
- у всіх положеннях ступні і ноги повинні бути з'єднані, а шкарпетки ступень відтягнуті;
- в залежності від вимог руху, тіло може приймати положення або угруповання, або зігнувшись або пряме;
- дозволяється зміна положення тіла з прямого в угруповання або зігнувшись в багаторазових сальто без поворотів, але тільки один раз в елементі і після не менше ніж 360 градусів сальтового обертання були виконані;
- в положеннях угруповання і зігнувшись, стегна повинні бути наближені до верхньої частини тіла, за винятком піруетної фази в багаторазових сальто;
- при положенні угруповання кисті повинні стосуватися ніг нижче колін, за винятком піруетної фази в багаторазових сальто;
- руки повинні бути випрямлені і утримуватися ближче до тіла, де це можливо.
Представляють інтерес також способи оцінювання вправ:
- Використовується два типи оцінок, оцінка типу «А», яка є оцінкою труднощі вправи, і оцінка типу «В», яка є оцінкою судді техніки за вправу. Остаточна оцінка за вправу визначається як сума однієї оцінки А і трьох оцінок В;
- Рівень труднощі Труднощі кожного елемента обчислюється таким чином: а) Оцінюються тільки елементи, виконані на ноги; б) За допомогою перевороту боком не мають величини труднощі; в) Кожна 1/2 повороту - 0.2 бала; г) Кожне сальто (360 °) - 0.5 бала; д) Кожному 1 сальто вперед або боком додається 0.1 бала; е) Одинарні сальто або менше: ж) Маховий, фляк, рондат або переворот вперед -0.2 бала; з) темповим сальто - 0.5 бала; і) Для сальто, виконаного в положенні зігнувшись або прогнувшись без поворотів, додається 0.1 бала.