Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами(практично). Виділення їх на письмі комами

Про матеріал

Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами(практично). Виділення їх на письмі комами.

Мета: ознайомити учнів з поняттям «вставні слова», навчити визначати їх у реченні, формувати вміння виділяти вставні слова в текстах;

розвивати вміння складати усні та письмові висловлювання в різних стилях,мислення,

пам'ять;

виховувати шанобливе ставлення до національної символіки України
Перегляд файлу

Урок № 39 - 40

Тема уроку: Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами(практично). Виділення їх на письмі комами.

Мета:  ознайомити учнів з поняттям «вставні слова», навчити визначати їх у реченні, формувати вміння виділяти вставні слова в текстах;

 розвивати вміння складати усні та письмові  висловлювання в різних стилях,мислення,

пам'ять; 

виховувати шанобливе ставлення до національної символіки України.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: таблиці, підручник, графічні схеми.

Хід уроку

 

І. Етап орієнтації.

ІІ. Етап цілепокладання.

Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.

ІІІ. Етап проектування..

1.Повторення  матеріалу з попередньої теми.

1.1 Зв’язне висловлювання на тему «Звертання».

1.2  Синтаксичний розбір речення.

2. Пояснення нового матеріалу.

2.1. Пояснення вчителя.

2.2. Робота з таблицею, із графічними схемами.

2.3.Колективна робота з підручником. Вправа 175 (усно), сторінка 78.

3. Практичне закріплення  теоретичного матеріалу.

3.1. Словникова робота.

Фізкультхвилинка

3.2.Творче конструювання речень із вставними словами (за варіантами).

3.3. Вибіркове письмо. Вправа 176,сторінка 79.

3.4. Самостійна робота. Вправа 178, сторінка 80.

3.5. Хвилинка-цікавинка  про вставні слова та члени речення.

3.6. Вправа творчого характеру 179, сторінка 80.

ІV. Етап організації виконання плану

1.Повторення  матеріалу з попередньої теми .

1.1. Зв’язне висловлювання на тему «Звертання».(2- 3 учня)

1.2. Виконати синтаксичний розбір речення.

Дзвени, моя пісне крилата, в вітрах світової весни.

2. Пояснення нового матеріалу.

2.1. Пояснення вчителя.

У мовленні є слова, що виражають ставлення мовця до висловлюваного. Наприклад:На мою думку, сьогодні буде сонячно, незважаючи на густий туман.

Ці слова називаються вставними. Вони виражають різні відтінки почуттів мовця, не є членами речення. На письмі вставні слова виділяються комами.

Початок речення, ВС, кінець речення.

ВС, кінець речення.

Початок речення, ВС.

  2.2. Робота з таблицею ,із графічними схемами.

Що виражають

Вставні слова

Приклади

Упевненість

Звичайно,безперечно, безумовно, справді.

Безперечно, кожен із нас повинен бути ввічливою людиною.

Невпевненість

Очевидно,здається, може, мабуть, певно.

Може, ще й для мене прийде лагідна весна

Різні почуття

На щастя, на жаль, на біду, на радість.

На жаль, осінні дощі затяглися надовго..

Джерело повідомлення

По–моєму, кажуть, як відомо.

Кажуть, що без труда не витягнеш і рибку із пруда.

Порядок викладу думок

По–перше, отже, наприклад.

Літо бабине вгорі, отже, осінь на порі.

Увічливість

Вибачте, будь ласка, даруйте.

Повторіть, будь ласка, завдання.

 

2.3.Колективна робота з підручником. Вправа 175 (усно), сторінка 78.

(Прочитати текст; з’ясувати, що виражають виділені слова; пояснити,яких відтінків набуває завдяки їм висловлена в кожному реченні думка).

3. Практичне закріплення  теоретичного матеріалу.

3.1. Словникова робота.

(Записати слова, пояснити, що вони виражають).

Здається, по-моєму, на думку кого-небудь , по-перше, очевидно, по-третє, звичайно, на жаль, нарешті, отже, таким чином,будь ласка, вибачте, наприклад.

Фізкультхвилинка

Навколо дерев весело підемо.

Різні листочки дружно підберемо.

Відразу вгору піднімемо,

А потім їх підкинемо,

Нехай собі летять!

3.2.Творче конструювання речень із вставними словами (за варіантами)

Побудувати три речення із вставними словами на тему: «Як треба поводитися у громадських місцях».

Варіант 1. На основі поданих схем-моделей:

ВС , ... . 2) ... ,ВС , ... . 3)  ..., ВС .

Варіант 2. На основі опорних слів: на жаль, будь ласка, очевидно.

3.3. Вибіркове письмо. Вправа 176,сторінка 79.

  • Які ви знаєте символи держави?
  • Що являє собою герб України?
  • Що являє собою прапор України?
  • Продекламуйте Гімн України.

(Виписати речення зі вставними словами, що вони виражають).

3.4. Самостійна робота. Вправа 178, сторінка 80.

(Списати текст, виділяючи вставні слова комами).

3.5 Хвилинка-цікавинка  про вставні слова та члени речення, сторінка 80.

- Лише вставні слова: мабуть, по-перше, по-друге, щоправда, отже.

- Не бувають вставними: навіть, майже, приблизно, принаймні, особливо.

- Вставні слова і члени речення: правда, кажуть, може, здається, на щастя.

3.6. Вправа творчого характеру 179, сторінка 80..

Поміркуй!  (Скласти зі словами речення, у яких ці слова виступали то вставними , то членами речення).

 Наприклад: Упевнений у собі може гори звернути. Я , може, ще буду відомим спортсменом.

 

 

ІV. Контрольно-оціночний етап

  • Яка роль вставних слів у висловлюванні?
  • Що виражають?
  • Які відтінки почуттів виражають?
  • Яким членом речення бувають?
  • Пунктуація при вставних словах.

Домашнє завдання: вивчити параграф 19, вправа 180 (Списати текст, вставні слова підкреслити).

 

docx
Додано
21 серпня 2018
Переглядів
2241
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку