ознайомити учнів із поняттями «площа», «квадратний сантиметр»; формувати вміння порівнювати площі фігур, вирізаних із кольорового картону, зображених на дошці, фігур, що їх оточують; вчити розв'язувати задачі на спільну роботу; вправляти в обчисленні виразів, які містять дужки та дії різного ступеня;
сприяти розвитку порівняння, аналізу у дітей; проводити роботу з попередження змішування поняття «площа» та «периметр»; корегувати недоліки просторової уяви, окоміру учнів.
Тема уроку: Ознайомлення із поняттям «площа».
Мета: ознайомити учнів із поняттями «площа», «квадратний сантиметр»; формувати вміння порівнювати площі фігур, вирізаних із кольорового картону, зображених на дошці, фігур, що їх оточують; вчити розв’язувати задачі на спільну роботу; вправляти в обчисленні виразів, які містять дужки та дії різного ступеня;
сприяти розвитку порівняння, аналізу у дітей; проводити роботу з попередження змішування поняття «площа» та «периметр»; корегувати недоліки просторової уяви, окоміру учнів.
Обладнання: геометричні фігури, вирізані із кольорового картону; презентація із зображенням фігур, з коротким записом задачі; картки для усних обчислень.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Дзвоник всім нам дав наказ: до роботи швидше в клас.
Біля парти станем чемно - хай мине час недаремно.
Будемо уважні і старанні всі, сядемо тихенько на місця свої.
П. Актуалізація опорних знань учнів.
64:16 |
88:11 |
39:13 |
72:12 |
75 :15 |
96:12 |
56: 14 |
90: 15 |
60:12 |
54:18 |
80∙4 |
40∙4 |
450∙2 |
76-32 |
60∙6 |
+ 280 |
+ 520 |
-150 |
: 4 |
+ 120 |
: 60 |
-200 |
: 15 |
•5 |
: 40 |
• 15 |
: 60 |
•5 |
+45 |
•80 |
250 |
960 |
8 |
100 |
150 |
о |
а |
л |
щ |
п |
Ш. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Сьогодні ми знайомимось із поняттям «площа фігури», будемо вчитись порівнювати та визначати площі фігур.
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Усні обчислення.
- Вправа «Очікування».
- Дидактична гра.
- Робота з підручником.
- Практична вправа на побудову фігур.
- Робота в парах.
- Презентація роботи в парах.
- Розв’язування задачі.
- Підсумок уроку.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу (постановка навчального завдання).
1. Робота з таблицею. Гра „Впізнай і назви лінії"
Висновок: одні фігури - це замкнені криві лінії, а інші - частина площини, обмеженої замкненою кривою або ламаною лінією.
2. Бесіда.
- Якщо пофарбувати в нашому класі двері і підлогу, на що піде більше фарби? Чому?
- Кажуть, що площа підлоги більша за площу дверей. Чому?
3. Робота в парах.
- Візьміть на парті два прямокутники. Порівняйте їх. Як це зробити? (прямокутники мають однакові площі, але різні виміри; розкреслені на квадратні сантиметри).
- Ми їх накладаємо один на один, але сказати, який більший, а який менший - не можемо.
3. Постановка проблеми.
- Як же визначити, який з них більший? (Слухаю пропозиції дітей)
- Давайте порівняємо кількість маленьких квадратів, на які поділено прямокутники.
- Якщо кількість квадратів однакова, то говорять, що площі фігур рівні.
4. Мотивація навчальної діяльності
- Для чого, на вашу думку, потрібно знати, що таке площа?
- Як ви думаєте, люди яких професій часто користуються даною величиною?
V. Закріплення нового матеріалу у зовнішньому мовленні.
1. Введення поняття «Квадратний сантиметр».
2. Робота з підручником. Вправа № 578
9 см² 6 см² 8 см²
Бліц-опитування.
3. Робота в групах. З’ясування різниці між площею та периметром. Виконання практичної операції.
а) Побудуйте в зошитах квадрат із стороною 3 см (І група)та прямокутник із сторонами 3 см і 5 см (II група). Розбийте на кв.см. Порахуйте, яка площа прямокутника? квадрата? Обчисліть периметри фігур.
б) презентація роботи в групах.
- Площа якої фігури більша і чому?
- В чому полягає різниця між площею і периметром?
Фізкультхвилинка.
VI. Розвиток математичних умінь учнів.
1. Повторення порядку виконання дій у виразах з дужками (за потреби – використати «математичну копилку»)
2. Самосійне розв’язування виразів № 576 із взаємоперевіркою.
№ 579 (за варіантами, самоперевіркою – відповіді на дошці)
3. Колективне розв’язування задачі № 580 зі складанням короткого запису.
І оператор – 100 ст. за 5 днів
за ? дн. 90 ст.
ІІ оператор – 100 ст. за 4 дні
VІІ. Підсумок уроку.
Рефлексія. Технологія «Мікрофон»:
VІІІ. Домашнє завдання (кожному учневі завдання на виготовлення певно фігури з кольорового картону.
№ 582, № 591.