Правило обчислення площі прямокутника.

Про матеріал

закріпити поняття «площа» та «квадратний сантиметр»; навчити користуватись правилом обчислення площі; проводити роботу, спрямовану на запобігання змішувань понять «площа» і «периметр»; вправляти учнів у розв'язанні задач на знаходження площі та сторін прямокутника;

розвивати логічне мислення, пам'ять; формувати логіко - математичну компетентність учнів.

виховувати організованість і дисципліну розумової праці дітей, працьовитість, самостійність.

Перегляд файлу

Тема: Правило обчислення площі прямокутника.

 

Мета: закріпити поняття «площа» та «квадратний сантиметр»; навчити користуватись правилом обчислення площі; проводити роботу, спрямовану на запобігання змішувань понять «площа» і «периметр»; вправляти учнів у розв’язанні задач на знаходження площі та сторін прямокутника;

розвивати логічне мислення, пам'ять; формувати логіко - математичну компетентність учнів.

виховувати організованість і дисципліну розумової праці дітей, працьовитість, самостійність.

 

Обладнання: презентація: креслення та схеми коротких записів до умов задач, таблиця одиниць площі; картки для усних обчислень, геометричні фігури для задач на логічне мислення.

 

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Продзвенів уже дзвінок

Всіх покликав на урок

Працювать будем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що в 4 класі діти - просто молодці!

  • Покажіть смайлик, який передає настрій, з яким ви прийшли на урок. Сьогодні ми продовжуємо мандрувати країною Геометрія. Ця серйозна наука формує просторове уявлення, вимагає бути зосередженими. Вона приготувала нам чимало завдань, тому швидко приступаємо до роботи.
  •  

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  •      Перевіримо правильність виконання д/з. Перший бал поставимо за наявність короткого запису до задачі (№ 591). Короткий запис може мати два варіанти:

Було - 500 кг Було - 500 кг

Продали a кг і b кг Продали - до перерви - а кг

після перерви - b кг

Залишилося - ? Залишилося - ?

  •      Задачу потрібно було розв’язати, склавши вираз. Знайдіть серед поданих на слайді правильно складений вираз:

а) 500 - а + b;

б) 500 - а - b;

в) 500 + а - b;

г) 500 - + b).

  •      Якщо ваш вираз співпадає з обраним, поставте три бали. Хто записав до задачі два вирази, оцініть себе додатково ще одним балом.
  •      Якщо відповідь до задачі записана повна, поставте собі ще один бал.
  •      Відповіді до виразів з № 582 є в підручнику. У кого співпали всі відповіді поставте чотири бали:

203 000 - 43 500∙ 4 1 440

800 000 + 50 500 ∙3 29 000

40 000 - 250 ∙ 3 + 985         40 235

5 500 + 2 ∙ 370 - 4 800 951 500

 

  •   Додатково поставте собі ще 1 бал, якщо ваша робота виконана охайно, без жодного виправлення.
  •      Підрахуйте всі бали, виставте собі оцінку за виконання д/з.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.    Каліграфічна хвилинка.
  •           Яке сьогодні число? (18)
  •                   Що ви можете сказати про це число?(це двоцифрове, парне)
  •                   Чому буде дорівнювати сума цифр цього числа?(9)
  •            Напишіть сусідів числа 18.(17,19)
  •            Напишіть три послідовно парних числа, починаючи з нашого числа 18.(20,22,24)
  •            Підкресліть зайве число. Чому воно зайве?

             18 9 17 19 20 22 24

  •            Перевірте записи. Хто записав все правильно - поставте собі один бал.

 

2. Усний рахунок.

  •     Наш урок ми продовжимо усним рахунком. Я вам буду вирази, а ви усно будете їх розв’язувати і говорити лише відповідь.

 0:200=  (0)

 350:50=(7)

 100 6= 600 (який знак потрібно поставити)

100:20=6 (чи правильно розв'язаний вираз)

500:0=0 (чи правильно розв’язаний вираз)

 

3. Визначте площі запропонованих фігур та порівняти їх.

 

 

 

 

 

 

 

 

1 см²

 

 

 

 

 

 

 

ІV. Оголошення теми та завдань уроку.

1. Прогнозування. Технологія «Мікрофон»

  •     Прогляньте матеріал до уроку в підручнику №№ 584-590. Спробуйте спрогнозувати, що будемо вивчати на сьогоднішньому уроці, (скоригувати відповіді учнів постановкою мети).
  •      

2. Вправа «очікування».

  •     Що ви очікуєте від цього уроку?
  •     Розпочати роботу над новою темою пропоную із знайомства із завданнями уроку.
  1.    Хвилинка каліграфії
  2.     Усний рахунок
  3.     Ознайомлення з правилом обчислення площі
  4.     Гра «Я вчитель»
  5.     Розв’язування задач
  6.     Логічні вправи
  7.     Підсумок уроку

V. Побудова проекту виходу з утруднення.

1. Постановка проблеми. Мотивація.

  •    Що таке площа? (Площа - математична величина, її можна порівнювати, вимірювати, обчислювати).
  •    Які одиниці вимірювання площі ви вже знаєте?
  •    Що треба зробити, щоб обчислити площу поверхні книги(прямокутної форми)? ( Ми розкреслимо прямокутник на квадрати із стороною І см.)
  •    Чи зручно це робити щоразу?
  •     

2. Ознайомлення з правилом знаходження площі прямокутника.

  •    На партах перед вами прямокутник, поділений на квадратні сантиметри.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •   Скільки квадратів в одному стовпчику?
  •   Скільки квадратів в одному рядку?
  •   Як порахувати скільки всього квадратів в прямокутнику? (додаванням)
  •   А якою дією можемо замінити багаторазове додавання того самого числа? ( множенням)

- Давайте зробимо висновок (діти роблять самостійно висновок): 5-3 = 15 (см2)

- Скільки сантиметрів вміщує довжина поданого прямокутника? (5)

- Якою буквою в формулах ми позначаємо довжину прямокутника? (а)

- Замінимо наше число 5 в прикладі, буквою а.

- Скільки сантиметрів вміщує ширина даного прямокутника? (3)

- Якою буквою в формулах ми позначаємо ширину прямокутника? (b)

- Замінимо наше число 3 у виразі, буквою b, а число 15 — буквою S, так в геометри позначають площу.

а ∙ b = S

- Спробуємо сформулювати правила за цим записом:


Щоб знайти площу прямокутника, треба довжину помножити на ширину.

  •    Прочитайте правило в підручнику ст. 96.
  •    Згадайте оповідання про магічне число 7. Давайте перевіримо, чи діє цей закон. Отже, за цим законом вам потрібно повторити правило 7 разів, щоб запам’ятати його назавжди. 1 хвилинка!

VI. Первинне закріплення у зовнішньому мовленні.

1. Знаходження площі прямокутників № 585 з наступною взаємоперевіркою.

  •    Виміряйте довжину і ширину прямокутників та обчисліть їх площу.
  1.    варіант обчислює площу зеленого прямокутника.
  2.    варіант - площу жовтого прямокутника.
  •    Для швидкого розв'язування задач на знаходження площі прямокутника можна використати алгоритм:

а) записуємо данні або вимірюємо довжину прямокутника ...

б) записуємо данні або вимірюємо ширину прямокутника ...

в) з’ясовуємо і записуємо що невідоме...

г) згадуємо правило, записуємо формулу...

д) замінюємо букви формули числами...

е) записуємо відповідь.

 

 

Гра «Я вчитель».

- Два бали отримає той, хто зрозуміло і доступно, без вчителя, зможе пояснити задачу товаришу. Працюємо в парі: І варіант - вчителі, II варіант - учні.

  •    Як знайшли площу зеленого прямокутника?

Змінимо ролі: II варіант - вчителі, І - учні.

  •    Як знайшли площу жовтого прямокутника?

Оцініть роботу свого товариша.

2. Знайдіть площу та периметр прямокутників № 593 ( по варіантах)

  •     Прочитайте вирази, якими обчислили площу та периметр фігури. В кого все правильно - поставте собі два бали, якщо є помилка - один бал.
  •      

Фізкультхвилинка.

Раз - підняти руки вгору.

Два - нагнутися додолу.

Три, чотири - прямо стати,

Будем знову починати.

Руки - в боки,

Нахились вперед, назад

І направо,і наліво,

Щоб нічого не боліло.

1,2, 3,4 - набираємося сили.

Нахилились, повернулись,

До товариша всміхнулись.

V ІІ. Розвиток математичних умінь учнів, включення в систему знань і повторення

1. Розв’язування задач на знаходження площі

  •      На яку геометричну фігуру схожа наша класна кімната? Давайте знайдемо площу нашого класу. Працюємо за алгоритмом, (довжину та ширину вимірюємо кроками).

2. Технологія «Два - чотири - всі разом». Розв’язування задачі № 588.

  •    Розкажіть умову задачі. Обговоріть в парах, як ви будете її розв’язувати.
  •    Попрацюйте вчотирьох, складіть план розв’язання. Коли будете готові, дайте знати.
  • - Назвіть першу дію задачі. (72 : 12)
  • - Про що ми дізнаємося, коли 72 центнера поділимо на 12 днів?(Скільки центнерів сіна дають коровам на 1 день)
  • - Назвіть другу дію. (72 : 24)
  • - Про що ми дізнаємося цією дією? (Скільки центнерів сіна дають вівцям на 1 день)
  • - Про що дізнаємось у третій дії? (Скільки центнерів сіна дають коровам і вівцям на 1 день)
  • - А якщо ми 72 ц поділимо на це число, то про що ми дізнаємось? ( На скільки днів вистачить цього сіна для усіх тварин разом).
  • - Запишіть розв’язання задачі з поясненням, (перевірка).

План розв’язування.

  1.    Скільки ц сіна вистачає коровам на один день?
  2.     Скільки ц сіна вистачає вівцям на один день?
  3.     Скільки ц сіна вистачає коровам і вівцям разом на один день?
  4.     На скільки днів вистачить цього сіна для корів та овець разом?

Перевірка: на дошці записані відповіді до кожної дії, а учні звіряються. За правильне розв’язання задачі - три бали, помилка в обчисленні - два бали.

3. Самостійна робота. Складіть вирази за умовою (№ 586) ( за варіантами)

(27 404 + 129 844) ∙ 6 = (5 308 - 4 546) : 3=

Перевірте правильність розв’язання виразів:

157 248 762

943 488 254

  •    Оцініть свою роботу. В кого приклад розв’язаний правильно, поставте собі два бали, в кого помилка в одній дії - один бал.

4. Завдання на розвиток просторової уяви.

• Як перетворити цю фігуру на квадрат, зробивши тільки один розріз ножицями?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Д/3 - Вдома поміркуйте над виконанням подібних завдань.


* Поміркуйте, як знайти площу зафарбованої фігури?

C:\Users\ТАТЬЯНА\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\Untitled.FR12 - 0001.tif

  •                   Два бали ставить собі той, хто справився із завданням.

 

V ПІ. Рефлексія. Підсумок уроку.

  •   Яка була мета уроку?       Чи досягли ми цієї мети?
  •       Яке завдання на уроці сподобалось найбільше?
  •       Що далося найлегше?
  •       З якими труднощами зіткнулись, над чим треба попрацювати додатково?
  •       Так для чого нам потрібно вміти вимірювати площу?
  •   Як знайти площу прямокутника?
  •       В яких одиницях вимірюватимете площу кімнати? кришки парти? сторінки зошита?

ІХ. Домашнє завдання.

№ 599 (за варіантами), № 601.

  •       Зображену фігуру можна перетворити на квадрат, зробивши тільки один розріз

C:\Users\User\AppData\Local\Temp\FineReader12.00\media\image2.jpeg
ножицями.

 


 

Х. Узагальнення результатів самооцінювання.

docx
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
11 грудня 2018
Переглядів
4167
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку