Пароніми. Запобігання помилок у вживанні паронімів
Номер слайду 2
Мета:формувати компетентності комунікативно доцільно й виправдано користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях і сферах спілкування1пояснити найпоширеніші випадки порушення лексичної норми2дотримуватися лексичної норми в усних і писемних висловленнях; дотримуватися лексичної сполучуваності слів;33виявляти й усувати порушення лексичних норм, норм слововживання;44оцінювати власне й чуже мовлення з погляду точного, доречного й виразного слововживання;5
Номер слайду 3
Колись були Орфеї, а тепер корифеї. А як же він став корифеєм, як не був Орфеєм?Сам Орфей не був корифей. Він навіть не бував у Спілці. Сидів собі і грав на сопілці (Ліна Костенко).
Номер слайду 4
Спостереження1. Прочитайте текст і виконайте завдання. Ліза Мейтнер — перша в Німеччині жінка-фізик — змогла здобути вчений ступінь на початку 20-х років XX ст. Назва її дисертації «Проблеми космічної фізики» якомусь журналістові здалася неможливою, і в газеті було надруковано «Проблеми косметичної фізики». А. Чому журналіст замінив слово космічної на близькозвучне?Б. Як називають близькозвучні слова?
Номер слайду 5
УВАГА!Паро́німи (пари слів) — близькі за звучанням слова: музичний — музикальний, уява — уявлення. Пароніми можуть бути близькими за значенням (повідь — повінь), протилежними (логічний — алогічний), а найчастіше — різними (орден — ордер). Незначна відмінність у вимові паронімів призводить до помилок, причиною яких є неуважність або неналежний рівень мовних знань.
Номер слайду 6
Одним звуком. Декількома звуками. Закінченням. Суфіксами. Префіксами. Чим відрізняються пароніми, крім лексичного значення?
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Талант (видатні природні здібності)ТАЛАН (збіг обставин, подій у житті людини)
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Вправа ”проблемна ситуація” Прочитайте подані речення, знайдіть у них пароніми та самостійно поясніть їхнє значення. Дехто вважає себе дуже освіченим, бо обманювати надто досвідчений. Страшніш від огненних геєн голодна хіть зажерливих гієн (Л. Костенко).
Номер слайду 11
Вправа ”проблемна ситуація” Прочитайте подані речення, знайдіть у них пароніми та самостійно поясніть їхнє значення. Кристал виблискував на сонці, як дорогоцінний кришталь. Наша торговельна кампанія шукає веселу, кмітливу компанію для співпраці.
Номер слайду 12
Хвилинка мудростіКультура мовлення
Номер слайду 13
Хвилинка мудростіКультура мовлення
Номер слайду 14
Зачекай пару мінуток, я запишу її адрес і телефон. Лікар назначив мені лікарство, але воно оказалось неефектним. Гра “Я ─ редактор”3. Він не мав ніякої уяви про те, що сталося.4. Громадяни України називають свої гроші гривнами.
Номер слайду 15
5. Виконуючи домашнє завдання, я мимохідь згадав про літній відпочинок .6. Надія купила для своєї бабусі сердешні ліки.7. Голова виборної дільниці повідомив про правопорушення.8. Нещодавно в моєму місці відкрилась музикальна крамниця. Гра “Я ─ редактор”
Номер слайду 16
Гра «Вгадай слова-пароніми»Письмове привітання (переважно ювілейне); місце проживання особи чи знаходження установи, а також відповідний напис на конверті або посилці. 2. Урядова особа, уповноважена для зносин з іншими державами; синоніми іменника «дипломник» (студент, який готує дипломну роботу). 3. Синонім слів «товариство», «група», а також «об'єднання» (підприємців); синонім слова «заходи» (для здійснення завдання). адрес - адресадипломат - дипломанткомпанія - кампанія
Номер слайду 17
Гра «Вгадай слова-пароніми»4. Синонім слова «грамотний»; антонім слова «усний»; (уживається, наприклад, у словосполученнях зі словами «мова», «стіл»); прикметник (того ж кореня), що вживається у словосполученнях з іменниками «приладдя» (для писання), а також «робота», «праця». 5. Те, що має відношення до тактики (зокрема ведення бою); той, хто володіє почуттям міри, синонім слів «правильний», «делікатний» (у поведінці, наприклад). писемний - письмовийтактичний - тактовний
Номер слайду 18
Коментоване письмо. Перепишіть речення, добираючи з дужок потрібне слово. Обґрунтуйте свій вибір.1. В акціонерному товаристві посада голови правління (виборча, виборна).2. Проведення виборів до Верховної Ради забезпечують (виборчі, виборні) комісії.
Номер слайду 19
Коментоване письмо. Перепишіть речення, добираючи з дужок потрібне слово. Обґрунтуйте свій вибір.3. Мій товариш охоче виконує різні (громадські, громадянські) доручення.4. (Громадський, громадянський) мотив є одним із провідних у творчості В. Сосюри.
Номер слайду 20
Коментоване письмо. Перепишіть речення, добираючи з дужок потрібне слово. Обґрунтуйте свій вибір.5. Між учнями та вчителем були дружні (відношення, відносини).6. На сьогоднішньому занятті ми вчилися розпізнавати типи синтаксичних (відносин, відношень).
Номер слайду 21
Коментоване письмо. Перепишіть речення, добираючи з дужок потрібне слово. Обґрунтуйте свій вибір.7. Дівчина була в складному матеріальному (стані, становищі).8. Катя була в поганому (стані, становищі) і не могла йти далі.
Номер слайду 22
Завдання: З’ясуйте значення поданих слів (засловником), із двома словами (на вибір) складіть речення.І ряд: цінний, ціновий; особовий, особистий.ІІ ряд: заповіт, заповідь; тактовний, тактичний.ІІІ ряд: гриб, грип; квартира, кватирка.
Номер слайду 23
Домашнє завдання: Вивчити § 7 в підручнику Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Олександр Авраменко. Переглянути відео “10 клас. Українська мова. Пароніми. Запобігання помилкам у вживанні паронімів”Дати відповіді на запитання тесту “Пароніми”https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=9269104