Презентація до уроку на тему "Патріотизм і ностальгія за далекою батьківщиною як провідний настрій «Кримських сонетів» (сонети №8 «Гробниця Потоцької», №14 «Пілігрим»)"
Сонет – це ліричний вірш, що складається з 14 рядків, з чітко вираженою системою римування та строгою будовою. Вперше сонет з'явився на початку ХІІІ століття в Італії. Пов’язаний із творчістю Данте та Петрарки. Цикл сонетів – сукупність творів, об'єднаних задумом автора в естетичну цілісність. Сонет Італійський – два чотиривірші (катрени), два тривірші (терцети) Англійський – три катрени і двовірш. Найвидатніші майстри світового сонета: Ф. Петрарка, В. Шекспір, А. Міцкевич
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Номер слайду 15
“Гробниця Потоцької” Недалеко від ханського палацу підноситься гробниця, збудована в східному стилі, з круглим куполом. Серед мешканців Криму існує переказ, що цей пам'ятник був поставлений Керім-Гіреєм на могилі невільниці, яку він кохав. Була то ніби полька, з роду Потоцьких. (із подорожніх записів Адама Міцкевича)
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Номер слайду 18
Засоби художньої виразності: епітети (художні означення), порівняння (зіставлення двох предметів або явищ), анафора (єдинопочаток), метафори (приховане порівняння), уособлення (зображення неживих предметів, при якому вони наділяються властивостями живих істот). Основні прийоми: антитеза (протиставлення), психологічний паралелізм Синтаксис сонетів: окличні, питальні речення, риторичні запитання.
Номер слайду 19
Герой “ Кримських сонетів ”: Здійснює подорож невідомою країною і відкриває її красу. Мандри душі: шукає себе, своє минуле, дорогу серцю країну. Шукає, але не знаходить. Краса Криму зачаровує, але не втішає його. Ліричний герой – патріот, поет, тонко відчуває красу і гармонію природи. Схильний до філософських роздумів. Замріяний і мужній, залишився вірний своїм ідеалам.
Номер слайду 20
18 сонетів об'єднує спільна ідея – ностальгія за батьківщиною, яку змушений був покинути поет. Ностальгія – нудьга за батьківщиною, сум за минулим, втраченим.
Номер слайду 21
О.С. Пушкін, вражений досконалістю сонетів Міцкевича, поставив його в один ряд із такими визначними майстрами сонету: Данте Петрарка Шекспір
Номер слайду 22
Проблемне запитання: «Чи можна вважати «Кримські сонети» А. Міцкевича не лише щоденником подорожі, але й щоденником душі?»
Номер слайду 23
Щоб вам судить мене, в мені вам треба жити. А. Міцкевич
Номер слайду 24
«НЕЗАКІНЧЕНЕ РЕЧЕННЯ» Я дізнався (лась) … Я зрозумів (ла), що … Мене вразило … Мене здивувало … Мені захотілося … Мене надихнуло …
Номер слайду 25
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Вивчити один із сонетів Адама Міцкевича напам’ять. Вміти аналізувати вибрану поезію за поданою схемою.