підсумковий урок на тему "Слова - назви предметів (іменник)"

Про матеріал
Формувати предметні компетентності: узагальнювати й систематизувати знання учнів про іменник; розвивати вміння встановлювати зв'язки між словами в реченні; розвивати зв'язне мовлення, уміння логічно будувати свої думки; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до неї.
Перегляд файлу

Підсумковий урок на тему: « Слова- назви предметів

                                                    ( іменники)».

Мета:

 формування предметних компетентностей: узагальнити й систематизувати знання учнів про іменник; розвивати вміння встановлювати зв'язки між словами в реченні; розвивати зв'язне мовлення, уміння логічно будувати свої думки; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до неї;

 формування ключових компетентностей:

  • уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;
  • загальнокультурної: удосконалювати вміння дотримувати норм культурної поведінки.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

Обладнання: ілюстрації природи; картки з завданнями, заготовки до виготовлення лепбука.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.

Доброго ранку, доброго дня,-

вітаєте ви і вітаю вас я.

хай плещуть долоньки,

хай тупають ніжки,

працюють голівки

і сяють усмішки.

  • Усміхніться один одному, щоб усім стало радісно і затишно. Створимо сьогодні в нашому класі доброзичливу атмосферу.
  1. Складання «Павутинки»

 

                      Хто?               Назва предмета                   Що?

 

 

              Істота                         Іменник                                   Неістота

 

 

                              Один                                    Багато

 

 

                                            Частина мови

II. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Актуалізація опорних знань

 Вправа «Мозковий штурм»

— Що називається іменником?

— На які питання відповідає іменник? (Хто?, Що?)

— Які назви відповідають на питання хто? (Назви людей і тварин)

— А які — на питання що?.

— Поставте питання до слова календар. (Що?)

— Поставте питання до слова школярі. (Хто?)

— Батька звати Микола, сина — Артем. Назвіть ім’я та по батькові сина. (Артем Миколайович)

— Назвіть ім’я і прізвище сусіда по парті.

— Як пишуться названі слова?

— Чому?

— Назвіть назву вулиці, на якій ви живете.

— Як пишуться назви вулиць?

— Як ми напишемо назви міст і сіл?

— Назвіть кімнатних улюбленців (тваринок).

— Як ви їх кличете?

— Як пишуться клички тварин?

2. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми повинні завершити роботу за темою «Іменник». Бажаю вам успіхів!

3. Узагальнення й систематизація набутих знань

— Помилуйтеся красою природи, зображеної на ілюстраціях. Природа — це життя. Вічне, таке прекрасне, таке цікаве, що скільки б не милувалися його красою,- воно завжди приноситиме радість.

 

E:\завантаження (1).jpg E:\завантаження (2).jpg

                                  E:\завантаження.jpg

а) Каліграфічна хвилинка.

Пп пр при про тря иро

Нам без природи не прожити —

Це сонце й небо голубе.

Вода, земля, повітря, квіти,

Все, що оточує тебе.

— Що таке природа?

— Як до неї слід ставитися?

1) Робота в групах.

Кожна група має своє завдання, які виконуються одночасно, після чого відповідальний захищає роботу групи.

1 група

Словникова робота

Відшукайте правильно записане слово, підкресліть його.

Чирвоний, червоний червоней.

Черховий, чирговий, черговий.

Черевики, черивики, чиревики.

Читвер, четверг, четвер.

Перевірка

Червоний, черговий, черевики, четвер.

 

2 група

Розгадайте загадки, з допомогою підказок, що є у них.

Визначте, які з них відповідають на питання хто?, які – що?

До мене можна з річки допливти.

Мене дівчинка може заплести.

«К» спереду відкинеш – полечу.

Почуєш тільки, як я задзижчу. (Коса - оса)

Хто?..., …   .

Що?...,     .

Правило.

Перевірка.

3 група

У рядку знайди зайве слово, підкресли його. Добери загальне слово до рядка.

Дуб, сосна, пташка, ясен.

Перевірка (Зайве слово – пташка. Загальне слово – дерева.)

- Чому слово пташка зайве?

- Твердження: іменники – назва істоти – це живі предмети.  Тоді чому слово «дерева» - назва неістоти, якщо дерева належать до живої природи?

 

2) Робота в парах.

Картка 1

Об’єднайте іменники у дві групи. Запишіть до зошита.

Ліс, білочка, зайчик, пеньок, сосна, лось.

Хто? ________

Що? ________

Картка 2

Об’єднайте іменники у дві групи за змістом. Запишіть до зошита.

Сорока, джміль, соловей, бджола, мурашка, горобець.

Птахи ________

Комахи ________

Картка 3

Змініть слова за зразком. Запишіть до зошита.

Місяць — місяці

Нора —

Гніздо —

Шпаківня —

Клітка —

Звітування пар дітей.

3) Самостійна робота.

Вправа «Броунівський рух»

На кольорових картках записані диференційовані завдання для самостійної роботи. Учні їх виконують, після чого об’єднуються за кольором і спільно перевіряють правильність виконання.

Картка червоного кольору

Прочитайте речення. Спишіть. Підкресліть імена, по батькові та прізвища. Тарас Григорович Шевченко — видатний український письменник і художник. Ми любимо вірші Лесі Вознюк. У школі діти вивчають казки Івана Яковича Франка.

Картка жовтого кольору

Прочитайте речення. Спишіть. Підкресліть назви міст.

Київ названо на честь засновника міста князя Кия. Князь Данило Галицький заснував місто і назвав його Львів, на честь свого сина Лева.

Картка зеленого кольору

Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок. Спишіть. Підкресліть клички тварин.

Мама Тетянки працює на фермі. Після уроків діти приходять туди. Вони доглядають тварин. Тетянка годує корову Лиску. Оля і Катруся — телятко Зірку. Сашко і Миколка напувають лошат Орлика і Соколика.

Звіт про результати дослідів.

— Після такої важкої праці необхідно відпочити. Оголошую перерву!

Фізкультхвилинка

У країні казочок

Жив веселий Колобок.

Разом з ним усі звірята

Шикувались на зарядку.

Похитали головою,

Ще й притупнули ногою,

Руки вгору піднесли,

Трошки ними потрясли.

Нахилились вліво-вправо,

Та цього іще замало:

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись!

Головами похитали,

Працювати всі помчали.

4) Робота в групах. Виготовлення лепбука на тему «Іменник»

III. Підсумок уроку.

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Розкажіть про результати власних навчальних досягнень, починаючи речення словами:

« Я знаю…»

« Я розумію…»

« Я вмію…»

« Мені вдається…»

« Мені ще слід попрацювати…»

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 73. ПІДСУМКОВИЙ УРОК 3 ТЕМИ «СЛОВА, ЩО НАЗИВАЮТЬ ПРЕДМЕТИ (іменники)»

Мета:

 формування предметних компетентностей: узагальнити й систематизувати знання учнів про іменник; розвивати вміння встановлювати зв'язки між словами в реченні; розвивати зв'язне мовлення, уміння логічно будувати свої думки; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до неї;

 формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

загальнокультурної: удосконалювати вміння дотримувати норм культурної поведінки.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

Обладнання: ілюстрації природи; картки з диференційованими завданнями.

Хід уроку

I. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу

— Доброго дня, шановні науковці! Усі на місцях? Працювати готові? Настрій гарний? Дух бойовий? Отже, робочий день у науковому центрі «Мудрунчики» розпочинається.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Мотивація навчальної діяльності

— Шановні колеги! Ми провели велику дослідницьку роботу над іменником. Зараз необхідно узагальнити наші знання про нього, щоб потім ми змогли довести наше дослідження до кінця.

2. Актуалізація опорних знань

Запитання до науковців. Вправа «Мозковий штурм»

— Що називається іменником?

— На які питання відповідає іменник? (Хто?, що?)

— Які назви відповідають на питання хто? (Назви людей і тварин)

— А які — на питання що?.

— Поставте питання до слова календар. (Що?)

— Поставте питання до слова школярі. (Хто?)

— Батька звати Микола, сина — Артем. Назвіть ім’я та по батькові сина. (Артем Миколайович)

— Назвіть ім’я і прізвище сусіда по парті.

— Як пишуться названі слова?

— Чому?

— Назвіть назву вулиці, на якій ви живете.

— Як пишуться назви вулиць?

— У якому місті (селі) живе бабуся з дідусем?

— Як ми напишемо назви міст і сіл?

— Назвіть кімнатних улюбленців (тваринок).

— Як ви їх кличете?

— Як пишуться клички тварин?

3. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми повинні завершити досліди за темою «Іменник». Бажаю вам успіхів!

4. Узагальнення й систематизація набутих знань

1) Робота у дослідницькій лабораторії.

— Помилуйтеся красою природи, зображеної на ілюстраціях. Природа — це життя. Вічне, таке прекрасне, таке цікаве, що скільки б не милувалися його красою,— воно завжди приноситиме радість.

а) Каліграфічна хвилинка.

Пп пр при про тря иро

Нам без природи не прожити —

Це сонце й небо голубе.

Вода, земля, повітря, квіти,

Все, що оточує тебе.

— Що таке природа?

— Як до неї слід ставитися?

б) Диференційована робота за вибором учнів.

• Каліграфічно написати вірш;

• виписати іменники, які відповідають на питання що?;

• скласти речення про природу, використовуючи іменники, які відповідають на питання хто?.

2) Пошукова робота. Робота в парах.

— Шановні науковці! Настав час зайнятися пошуковою роботою. Для цього ви попрацюєте у парах.

Картка 1

Об’єднайте іменники у дві групи. Запишіть до зошита.

Ліс, білочка, зайчик, пеньок, сосна, лось.

Хто? ________

Що? ________

Картка 2

Об’єднайте іменники у дві групи за змістом. Запишіть до зошита.

Сорока, джміль, соловей, бджола, мурашка, горобець.

Птахи ________

Комахи ________

Картка 3

Змініть слова за зразком. Запишіть до зошита.

Місяць — місяці

Нора —

Гніздо —

Шпаківня —

Клітка —

Звіт пар.

3) Випробування об'єкта дослідів. Самостійна робота.

— Найважче завдання — це випробування об’єкта дослідів, що називається «Броунівський рух».

Вправа «Броунівський рух»

На кольорових картках записані диференційовані завдання для самостійної роботи. Учні їх виконують, після чого об’єднуються за кольором і спільно перевіряють правильність виконання.

Картка червоного кольору

Прочитайте речення. Спишіть. Підкресліть імена, по батькові та прізвища. Тарас Григорович Шевченко — видатний український письменник і художник. Ми любимо вірші Лесі Вознюк. У школі діти вивчають казки Івана Яковича Франка.

Картка жовтого кольору

Прочитайте речення. Спишіть. Підкресліть назви міст.

Київ названо на честь засновника міста князя Кия. Князь Данило Галицький заснував місто і назвав його Львів, на честь свого сина Лева.

Картка зеленого кольору

Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок. Спишіть. Підкресліть клички тварин.

Мама Тетянки працює на фермі. Після уроків діти приходять туди. Вони доглядають тварин. Тетянка годує корову Лиску. Оля і Катруся — телятко Зірку. Сашко і Миколка напувають лошат Орлика і Соколика.

Звіт про результати дослідів.

— Після такої важкої праці необхідно відпочити. Оголошую перерву!

Фізкультхвилинка

У країні казочок

Жив веселий Колобок.

Разом з ним усі звірята

Шикувались на зарядку.

Похитали головою,

Ще й притупнули ногою,

Руки вгору піднесли,

Трошки ними потрясли.

Нахилились вліво-вправо,

Та цього іще замало:

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись!

Головами похитали,

Працювати всі помчали.

4) Творча лабораторія.

— Найцікавіше — у творчій лабораторії. Тут можна творити все, чого забажає душа.

Картка 1

Спишіть, розкриваючи дужки.

Брати (В, в)асилько та (Д, д)ем’янко в лісі. Старший (Б, б)рат учить (Д, д)ем’янка впізнавати їстівні гриби.

Картка 2

Спишіть, вставляючи слова.

У нашому дворі живе собака ________, кіт ________. Кожного ранку бабуся годує тварин.

Слова для довідок: Жук, Амур, Памір, Мурчик, Пушок, Настя, Марія, Федора.

Картка 3

Спишіть, розкриваючи дужки та вставляючи потрібне за змістом слово.

У сестри (М, м)ар’янки та (О, о)лі є кошенятко ________. Старша (с, С)естра вчить (О, о)лю доглядати за (Т, т)варинкою.

Звіт про результати дослідів.

— Молодці, науковці! Добре попрацювали у науковому центрі «Мудрунчики ». Час і пограти!

5) Гра «Уявіть».

— Уявіть, що ви вітаєте матусю з днем народження. Що ви її скажете, даруючи квіти?

— Уявіть, що ви на концерті даруєте артистові квіти. Що ви йому скажете?

6) Складання діалогу «У бібліотеці». Робота в парах.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Пропедевтика

— Сьогодні ми повторили все, що вивчили за темою «Іменник». Ці знання знадобляться під час виконання домашньої роботи.

3. Домашнє завдання (диференційовані завдання за вибором учнів)

Червоний листочок

Об’єднай іменники у дві групи. Запиши.

Олівець, продавець, весна, дідусь, перукар, портфель

Хто?_____

Що?______

Жовтий листочок

Спиши, розкриваючи дужки.

У нашому дворі живе (С, с)обака (Ж, ж)ук. Над квіткою пролетів великий чорний (Ж, ж)ук.

Зелений листочок

Прочитай речення. Підкресли назви річок.

Реве та стогне Дніпр широкий. Місто Полтава стоїть на річці Лтава. Пливе човен по Дунаю.

Запиши назву річки, що протікає поблизу твоєї місцевості.

 

docx
Додано
10 грудня 2019
Переглядів
1712
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку