Узагальнення й систематизація знань учнів з теми «Дієслово». Закріпити вміння ставити питання до цих слів і вживати дієслова з урахуванням ситуації мовлення. Розвивати зв'язне мовлення учнів, каліграфічне письмо. Виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.
Тема. Підсумковий урок з теми «Дієслово». Фразеологізми.
Мета. Узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Дієслово». Закріпити вміння ставити питання до цих слів і вживати дієслова з урахуванням ситуації мовлення. Розвивати зв’язне мовлення учнів, каліграфічне письмо. Виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.
Обладнання. Записи на дошці, мультимедійний супровід, мікрофон.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Хвилинка каліграфії.
- Відгадайте загадку:
Шия довга й ніжна.
Пір’я білосніжне.
Їсть траву, комашок,
Рибу й черепашок.
(Лебідь).
- Запишіть каліграфічно.
Ле еб бі ід дь лебідь
- Поділіть слово на склади.
- Назвіть перший звук.
- Назвіть останній звук.
- Складіть речення зі словом лебідь. Запишіть (вчитель – на дошці, діти – в зошитах).
- Знайдіть слово, що називає дію. Підкресліть двома рисками.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
- Як називаються слова, що означають дію? (Дієслова).
- На які питання відповідають дієслова?
- Наведіть приклади із запитаннями.
- Назвіть кілька пар дієслів, протилежних за значенням.
V. Робота над темою уроку.
1. Робота в групах.
- Хто що робить?
Словникова робота: мурувати – від слова мур (товста стіна).
2. Виконання вправи 360 (коментовано).
- Прочитайте текст «пташиним базарчиком».
- Доберіть заголовок.
- Випишіть дієслова. Усно поставте до них питання.
3. Робота в парах.
Виконання вправи 361.
4. Гра «Протилежності».
- Випишіть слова – назви дій, протилежні за значенням.
Вправа «Мікрофон».
- Поясніть, як ви розумієте ці прислів’я?
5. Фізкультхвилинка
6. Виконання вправи 362.
а)- Послухайте вірш.
Дивні слова
Є такі слова на світі,
Схожі, як близнята-діти.
Слово чуєш, а не знаєш,
Що це слово означає.
Якщо хочеш зміст узнати,
Треба речення складати.
(Алла Свашенко)
- Прочитайте речення.
- Поставте питання до виділених слів.
- Які з них називають дії, а які – предмети?
- Випишіть виділені слова разом з тими, з якими вони зв’язані в реченні.
б)Посміхнись!
- Послухайте вірш і дайте відповіді на запитання.
Песик шишку з лісу ніс
І подряпав нею ніс.
Довелось Трезора звати,
Щоб наклав пов’язку з вати.
- У кого є ніс?
- Що можна нести?
7. Робота в парах.
Виконання вправи 363.
- Прочитайте речення.
- Простежте, які різні дії означає слово іде?
- У кожному реченні замініть слово іде іншим, близьким за значенням.
- Запишіть утворені речення.
8. Гра «Навпаки».
Учитель називає дію, а учні виконують протилежну.
Сісти – встати.
Зупинитись – йти.
Шуміти – мовчати.
Плакати – сміятися.
9. Гра «Хто що робить?»
- Розгляньте малюнки і дайте відповіді на запитання загадки:
Хто літає високо?
Хто пірнає глибоко?
Хто себе без мила миє?
Хто підземні ходи риє?
VI. Домашнє завдання. Вправа 364
- Вибрати з дужок потрібне слово.
- Записати четверте речення.
- Підкреслити головні члени речення.
VII. Підсумок уроку.
- Яку тему закінчили вивчати?
- Що ж таке дієслово?
- Що сподобалось на уроці найбільше?