Підсумковий урок за темою «Світ дитинства» (творчість М.Твена, Е.Портер)

Про матеріал
Розробка допоможе вчителям зарубіжної літератури перевірити розуміння учнями прочитаних творів; підвести до думки, що гра в творах є одним із основних прийомів характеристики дитячих образів-персонажів; розвивати образне й асоціативне мислення учнів, пізнавальний інтерес, прищеплювати любов до читання, найкращі людські якості особистості.
Перегляд файлу

Тема: Підсумковий урок за темою «Світ дитинства» (творчість М.Твена, Е.Портер)

 

Мета: перевірити розуміння учнями прочитаних творів; підвести до думки, що гра в творах є одним із основних прийомів характеристики дитячих образів-персонажів; розвивати образне й асоціативне мислення учнів, пізнавальний інтерес, прищеплювати любов до читання, найкращі людські якості особистості.

Тип уроку: урок узагальнення знань.

 

Перебіг уроку

 

Діти відразу і невимушено освоюються зі щастям,

 бо вони самі по природі своїй - радість і щастя».

 

В. Гюго

 

І. Організаційний момент. Прийом «Усмішка» (психологічне налаштування)

Якщо посміхнутися перехожому - він посміхнеться у відповідь.

Якщо посміхнутися небу і сонцю - розійдуться хмари.

Якщо посміхнутися Всесвіту - трапиться щось казкове.

Давайте посміхнемося губами, долонями, очима, серцем.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

В. Гюго писав: «Діти відразу і невимушено освоюються зі щастям, бо вони самі по природі своїй - радість і щастя». На жаль, сьогодні ми не так часто зустрічаємо життєрадісних людей. Повсякденні турботи заполонили думки і серця дорослих. Люди розучилися радіти життю, бути щасливими. Можливо, вони не познайомилися із героями творів «Пригоди Тома Сойєра» та «Полліанна», тому не навчилися радіти життю всупереч життєвим труднощам. Сьогодні на уроці разом із Томом Сойєром та Полліанною ми доведемо, що радість, щастя, гра – невід’ємний супутник дитинства.

 

ІІІ. Робота над темою уроку

 

1. Експрес-вікторина

- На берегах якої річки Марк Твен служив лоцманом?

- В якій країні відбувається дія роману «Пригоди Тома Сойєра»?

- Що зображував собою Бен Роджерс, коли зустрів Тома, який фарбував паркан?

- Які  причини намагався  знайти Том, щоб  не ходити в школу?

- Через яку провину учитель через увесь клас провів Тома за вухо?

- Яку медичну проблему намагалися  вирішити Том Сойєр та Гек Фінн?

- Кого побачили Том і Гек на цвинтарі?

- Що врятувало Мефа Поттера від шибениці?

- Як називаються бурульки, що звисають зі стелі печер?

- Де доводилося ночувати Гекові Фінну у негоду?

- Ім’я якого автора часто вигукували моряки?

- Як учитель звертався до Тома, коли той у чомусь завинив?

- Хто турбувався про Полліанну, коли померла її мама?

- Хто навчив Полліанну «Грі в радість»?

- Чому тітка Поллі взяла до себе Полліанну?

- Де поселила тітка Поллі свою племінницю?

- Чому пан Пендлтон пропонував Полліанні стати її опікуном?

- Яка нещасна пригода трапилася з Полліанною?

 

2. Гра «Так – ні»

- Міс Поллі зустріла Полліану на вокзалі. (Ні).

- У містечку не було дітей-ровесників, тому Полліанна спілкувалася з дорослими. (Так)

- Міс Поллі взяла до себе хлопчика Джиммі Біна. (Ні)

- Полліанну збив автомобіль і вона не могла ходити. ( Так)

- Таємниця Джона Пендлтона полягала в тому, що він кохав міс Поллі. (Ні)

- Лікар Чилтон помирився зі своєю коханою, нею виявилася міс Міллі. (Ні)

- Полліанну вдалося вилікувати і вона змогла ходити. (Так)

- Мати назвала Полліанну на честь двох своїх сестер Поллі та Анни. (Так)

- Джон Вітьєр – батько  Поліанни, був пастирем маленької місіонерської церкви. (Так)

- Мати – Дженні, наперекір родині побралася із священником і подалася з ним на південь як дружина місіонера. (Так)

- Чи дійсно в Тома була гангрена, що стало причиною не відвідувати школу? (Ні)

- Подругу Тома звали Беккі? (Так)

- Гек інколи пропускав навчальні дні. (Ні)

- Меф Поттер був доброю людиною. (Так)

- Індіанець Джо хотів помститися Геку та Тому? (Ні)

- Учню, який визубрив  дві тисячі віршів, дарували шоколад? (Ні)

- Чи відвідували місцеві жителі Мефа Поттера у в’язниці? (Ні)

- За вимазаними руками тітка здогадалася, що Том їв у комірчині варення? (Так)

 

3. Інтелектуальна гра «П’ять із п’яти». Упізнайте літературного персонажа за характеристикою. 


Перший персонаж

1. Він кров’ю підписав присягу.

2. Боявся духа померлого індіанця Джо.

3. Вистежив грабіжників.

4. Лягав спати, коли хотів.

5. Усі діти заздрили йому. (Гекльберрі)

Другий персонаж

1. Суддя Теччер склав про нього щонайкращу думку.

2. Позичив візка у Бенні Тейлора.

3. Мав зведеного брата.

4. Відкрив загальний закон, що керує всіма людськими вчинками.

5. Замість уроків бігав до річки купатися. (Том Сойєр) 


Третій персонаж

1. Сирота.

2. Любить бігати, не боїться далеко ходити і лишатися на самоті.

3. Єдина дитина в сім'ї.

4. Не любить дивитися в люстерко.

5. Всіх навчила грі в радість. (Полліанна)

Четвертий персонаж

1. Одинока багата людина.

2. Любить тишу та самоту.

3. Хоча кохає, але не одружена.

4. Найбільше цінує почуття обов’язку.

5. Змінила характер під впливом племінниці. (тітка Поллі)

 

3.  Упізнай твір за деталлю:

1)    Дохла кішка.

2)    Троянди.

3)    Надкусане яблуко.

4)    Милиці.

Фізкультхвилинка

 

4. Складання анкет героїв Тома і Полліанни

 

Ім'я, прізвище

Том

Ім'я, прізвище

Полліанна

Місце проживання

 

Місце проживання

 

Батьки

 

Батьки

 

Вік

 

Вік

 

Освіта

 

Освіта

 

Риси характеру

 

Риси характеру

 

Пригоди

 

Вплив на людей

 

Ставлення до друзів та дорослих

 

Чому навчила жителів містечка

 

 

5. Порівняльна характеристика Тома і Полліанни (можна у вигляді таблиці Вена):

Спільне: один вік, сироти, розумні, веселі, товариські, дружелюбні, сміливі, впливають позитивно на оточуючих, вміють дружити, допомагати.

Відмінне: Том – бешкетливий, вигадник, оточений любов'ю, прагне пригод і потрапляє в різні пригоди, здатен на нерозсудливі вчинки.

Полліанна: спостережлива, рано подорослішала, дбає про людей, прагне всім допомогти.

 

6. Відгадування кросворду за вивченими творами

 

 

Р

А

Д

І

Т

И 

 

 

 

П

А

Р

К

А

Н

 

 

Д

Ж

О

Б

Е

К

К

І

З

А

Ч

І

С

К

А

 

Ц

В

И

Н

Т

А

Р

Г

Е

К

Л

Ь

Б

Е

Р

Р

І

 

  1. За словами батька Полліанни, Ісус закликав …
  2. Тітка заставила Тома фарбувати …
  3. Як звали справжнього убивцю лікаря?
  4. Ім’я дівчинки, в яку одразу закохався Том…
  5. Полліанна часто робила місіс Сноу …
  6. Том та Гек пішли виводити бородавки на..
  7. Повне ім’я Гека Фінна…

Ключове слово (радість)

 

7. «Займи позицію»: Чи згодні ви з думкою В.Гюго, що «діти відразу і невимушено освоюються зі щастям, бо вони самі по природі своїй - радість і щастя». Доведіть на прикладах з вивчених творів.

 

 

Так

 

Ні

 

Не знаю


 


IV. Підбиття пі дсумків уроку

Отже, книги, з якими ми познайомилися, не тільки про дитячі забавки, ігри, легковажність, безтурботність, а ще й про совість, чесність та мужність. 

 

Рефлексія «Незакінчене речення»:

- Полліанна мене навчила …

- Том мене навчив…

- Я зрозумів…

- Мене здивувало…

- Тепер я завжди …

 

V. Домашнє завдання: Написати твір на чернетках «Герой, з яким завжди цікаво».

План.


  1. Як називається твір, з яким я ознайомився?
  2. Хто його автор?
  3. Що мені відомо про автора?
  4. Хто головний герой твору?
  5. Що я знаю про його життя?
  6. Які риси характеру головного героя?
  7. В яких ситуаціях ці риси проявилися?
  8. Як він ставиться до життя, людей, друзів?
  9. Чому навчив мене цей герой?
  10. Чому навчив мене твір?

 

 

 

doc
Додано
31 березня 2020
Переглядів
1413
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку