Ознайомити із життєвим і творчим шляхом поета земляка Анатолія Семеновича Камінчука , його творами; формувати уміння аналізувати віршовані та прозові твори, активізувати читацькі інтереси дітей; розвивати навички виразного читання, уміння формувати оцінні судження; виховувати доброту, спостережливість, бережливе ставлення до природи, рідної землі.
ВІДДІЛ ОСВІТИ БОРОДЯНСЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ КЛАВДІЇВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І – ІІІ СТ.
Письменники рідного краю
Урок читання в 4 класі
Підготувала
учитель початкових класів
вищої кваліфікаційної категорії,
старший вчитель
Якункіна Олена Віталіївна
2014 рік
Тема. Як стають письменниками.
Мета . Ознайомити із життєвим і творчим шляхом поета –
земляка Анатолія Семеновича Камінчука , його творами;
формувати уміння аналізувати віршовані та прозові твори,
активізувати читацькі інтереси дітей; розвивати навички виразно-
го читання, уміння формувати оцінні судження; виховувати доб-
роту, спостережливість, бережливе ставлення до природи, рідної
землі.
Обладнання: портрет Анатолія Камінчука, книжкова виставка „ Анатолій
Камінчук - дітям”, малюнки, ілюстрації до творів А. Камінчука,
складові таблиці, символічний мікрофон, аудіокасета зі співом
птахів.
Хід уроку
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Поверніться до гостей,
Привітайтесь : „ Добрий день!”
Всі сідайте тихо, діти!
Домовляймось, не шуміти.
Руку гарно піднімати,
На уроці – не дрімати.
Щоб не було нам мороки,-
Всі готові до уроку?
Ну гаразд, часу не гаймо,
І урок свій починаймо.
Девіз нашого уроку: „ Читання – основа навчання.” На уроці ми:
Уважні,
Розумні,
Організовані,
Кмітливі!
ІІ. Мовно – фонетичні вправи
Гра „ Будь уважний”
Уважно слухайте, як я вимовляю слово. Якщо припущуся помилки,
сплесніть у долоні.
Кора – кора - кора - нора – кора – кора .
Зуб – зуб – суп – зуб – зуб – зуб.
Берег – берег – берег – берег – берег – берет.
Додому – додолу – додому – додому – додому – додому.
За – за – за – в ліс пішла коза,
зе– зе – зе – зебра віз везе,
оз – оз – оз – їде паровоз,
уз – уз – уз – у болоті загруз.
ІІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу
Складання найбільшої кількості слів зі складом ка.
віршування?
Сьогодні на уроці ми ознайомимося із оповіданням - спогадом нашого земляка Анатолія Камінчука про те, як він став письменником.
ІV. Опрацювання оповідання А. Камінчука „Як я став письменником”
Вчителював на Житомирщині, працював у видавництвах „Радянська школа”, „ Молодь”, в редакції журналу „ Малятко.”
З 1986 року – завідуючий відділом публіцистики журналу „ Київ”.
• Він автор поетичних збірок „ Свічадо”, „ Кленовий поріг”, „ Рілля”,
„ Червона клечінь”, „ Хліб і сіль”. Вийшли в світ збірки дитячих
віршів поета „ Ластівки”, „ Равлик - Павлик”, „ Дятликова школа.”
дитячі вірші, надруковані у журналі „ Малятко”.
„ Київ”. Він - член Національної спілки письменників України,
лауреат премії ім. Лесі Українки.
заметіль розмалював прохукую
захурделила дивовижні химери
іскристий блискучий шибки
4) Самостійне читання учнями оповідання
V. Релаксаційна пауза
- Заплющіть очі й уявіть себе у найпрекраснішому місці на землі.
Це велика квітуча галявина, на якій зелена – зелена трава. Ви
відчуваєте, як ноги ступають по ранковій росі, як тіло огортає
ранкова прохолода. Повіває ніжний вітерець, і вам хочеться бути
тут, серед цієї краси. Вдихніть глибше свіже повітря. Чуєте якісь
звуки? Це співають пташки. Залишайтеся серед цього прекрасного
буяння природи, і відчуєте, як у вас вливаються нові сили. А
зараз розплющіть очі та повільно озирніться довкола. Спробуйте
зберегти свіжість, бадьорість і гарний настрій до кінця дня.
VІ. Робота з підручником
1) Читання вголос
2) Бесіда після прочитаного
- Про які роки пише автор?
- Яким себе згадує автор?
- Яка погода була на вулиці?
- Що спочатку розглядав хлопчик?
- Що він побачив через шибку?
- Чому хлопчик узявся до малювання?
3) Читання ланцюжком
4) Добір синонімів
Дібрати синоніми до слів: заметіль, блискучий, райдуга.
5) Вибіркове читання
- Як мама віднеслася до творчості сина?
- Який висновок для себе зробив автор з тієї історії?
6) Гра „ Хто швидше?”
- Знайдіть і прочитайте, які прикметники вжив автор до слів:
світ, візерунки, віконечко, іній, дерева, сніг, химери, стан душі.
7) Гра „ Впізнай речення”
„ На вікнах „ білі лебеді” – це Морозенко розмалював шибки”. ( Ні)
„ На парканах, на дротах шапки снігу”, ( Так)
„ І я вчасно взявся до малювання.”( Ні)
„ Не пам'ятаю, які вони були, ті малюнки.”( Ні)
„ Мабуть, саме відтоді я і почав віршувати, тобто писати вірші.”( Ні)
VІІ. Фізкультхвилинка
VІІІ. Гра „ Чи уважно ти читав?”
На дошці записано речення з пропущеними словами. Потрібно прочитати ці речення, вставляючи пропущені слова.
X. Поетична хвилинка
Учні напам'ять читають вірші поета - земляка А. Камінчука.
Поїзди біжать на Бородянку,
В сосняку видзвонює луна.
Даленіє голос на світанку:
- Здрастуй, жайворона сторона!
Синій гай. Зелена рунь озимих,
За річкою мріє далина.
Постає в уяві повно, зримо:
- Здрастуй, жайворона сторона!
Райдуга цвіте на оболоні,
У пташинім гомоні весна.
Притуляю до грудей долоні:
- Здрастуй, жайворона сторона!
Доле моя, земле заповітна,
Все відоме до крапельки , сповна.
Тільки б чути дороге і рідне:
- Здрастуй, жайворона сторона!
- Діти, а яка річка протікає в нашому Бородянському районі?
- Хто знає вірш А. Камінчука про цю річку?
Річка Здвиж
- Синя річко Здвиж,
Ти куди біжиш?-
Річка Здвиж сміється,
Між полями в'ється.
- Шлях мій через поле
Аж у Чорне море!
XІ. Підсумок уроку.
Література
1. Савченко О. Я. Читанка 4 клас. - Київ „ Освіта”, 2004. – с . 165 – 166.
2. Літопис рідного краю. Бородянщина. Під редакцією Іченця Б. П.-
Видавництво „ Даж Бог”, 2008. – с. 196.