Конспект уроку української мови з теми : "Письмо великої букви Х «ха». Написання буквосполучень, слів".

Про матеріал

Конспект уроку української мови з теми: "Письмо великої букви Х «ха». Написання буквосполучень, слів. Закріплення звукового значення букви «ха». Читання в особах".

Перегляд файлу

Урок навчання грамоти у 1 класі

Тема. Закріплення звукового значення букви «ха». Читання в особах. Письмо великої букви Х «ха». Написання буквосполучень, слів.

Мета. Вчити дітей правильно аналізувати структуру великої букви Х(«ха»), писати її, буквосполучення та слова з нею в рядках зошита.

Розвивати зв'язне мовлення; вміння списувати з друкованого шрифту; вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати; тренувати мислення,  пам'ять та збагачувати словниковий запас учнів.

Виховувати охайність під час письма.

Тип уроку: урок закріплення звукового значення букви.

Обладнання:  картки із завданнями, картки із словами фішки для складання звукових моделей, складова таблиця, таблиця для читання слів аналітико-синтетичним способом, мультимедійна презентація, мікрофон.

 

Хід уроку

  1. Організація класу.

Ми сьогодні – просто клас!

Будем працювати.

Щоб охайно кожен з нас

Букви вмів писати.

Ми старанні і завзяті,

Гарні діти – першаки!

Хочемо багато знати,

Як і ти, і ми, і ви!

- Добрий день, любі діти! Розпочинаємо урок навчання грамоти .

II.  Актуалізація опорних знань.

Складання звукових схем слів.

 - Пригадайте, як позначаємо приголосні звуки при складанні звукової схеми слів? (Тверді приголосні –рисочкою, а м’які – двома рисочками).

- Давайте спробуємо скласти звукову схему зі слів-відгадок.

- Пропоную вам відгадати загадки.


Горіхи: картинки, стокові Горіхи фотографії, зображення | Скачати з  Depositphotos

 

 

У міцній хатинці

Сидить по зернинці.

Спробуй-но дістати,

Будеш ласувати! (Горіх)


- Побудуйте звукову схему слова «горіх».

 

 

Двоє лисенят завжди поруч сидять.

Ніколи один одного не бачать. (Вуха)

- Побудуйте звукову схему слова.


Загадки про хмари на українській мові для дітей


З небокраю, з-за діброви             Вийшли воли чорноброві:
Принесли водиці нам,
Полили і ліс, і лан.

(Хмари)



                                                      Загадки про хліб

 

Виріс у полі на добрій землі,

Місце почесне зайняв на столі.

(Хліб)


 

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

— Сьогодні  ми повторимо те, що ви знаєте про букву х і звук [х].

А ще ви навчитеся правильно і охайно писати велику букву X («ха») та склади і слова з нею. Порівнювати, уявляти і складати речення зі словами, в яких є буква Х та інші букви.

Картинки буква х (51 фото) - 51 фото

IV. Звукові аналітико-синтетичні вправи.

  1. Вправа «Спіймай звук[х].  Робота зі скоромовками (виділення звука [х].

— Я читатиму скоромовку, а ви плесніть у долоні щоразу, як почуєте звук[х]. Хрумкає Настя сухарі хрумчасті.

— Спробуйте повторити цю скоромовку.

Повільно повторюю скоромовку  з учнями.

-Тепер спробуємо промовити її швидше.

-Хто хоче спробувати самостійно промовити скоромовку якнайшвидше?

2. Робота з Букварем. Читання таблиці складів з буквою х(«ха») та слів.

- Попрацюємо з Букварем на сторінці 28. Прочитаймо завдання Читалочки.

- Послухайте спочатку, як  читатиму я. (Читаю, діти слухають).

- Тепер прочитаймо хором, напівголосно. (Читають хором).

- Чому ці слова пишуться з  великої літери?

- Проопную прочитати лише  імена. (Хо-ма, Ха-ри-тон).

- Прочитайте прізвища. ( Хо-мен-ко, Ха-нен-ко).

- А тепер прочитайте назви міст. ( Хар-ків, Хер-сон).

3. Гра «Розсипанка».

- Пропоную пограти у гру «Розсипанка». Складіть слова із розсипаних букв.

г, х, і, р, о - горіх

о, й, к, е, х - хокей

м, х, а, у - муха

у, о, к, х, ь, л - кухоль

4. Руханка «Муха – справа, муха – зліва».

- Зараз трохи відпочинемо. Підніміться, будь-ласка. Повторюйте рухи за ведучою. Руханка "Муха"

 V. Вправи з читання.

1. Читання в особах.

-Діти,  на сторінці 28 у Букварі є невеличкий текст. Я читатиму, а ви уважно слідкуйте.

- Хто сьогодні на льоду?

- Хома і Харитон.

- У кого шайба?

- Шайба у Хоми.

- Хто забив гол?

- Харитон.

- Хокей – гра для сміливих і спритних.

  • Отже, це розмова між людьми.
  • Скільки учасників розмови? Про що розмова?

Словникова робота.

-А чи знаєте ви, що таке хокей? Шайба? Хоккей для малышей - 65 фотоХоккей мальчика: векторна графіка, зображення, Хоккей мальчика малюнки |  Скачати з Depositphotos

Хокей  - спортивна командна гра. Перед гравцями ставиться з вигляду просте, а насправді досить важке завдання - закинути шайбу ключками у ворота супротивника.

Хокейна шайба — спортивний елемент для гри в хокей.

-Хто хоче бути першим учасником розмови? Хто другим?

- Отож, розпочинаємо. Ви читайте, а ми будемо слідкувати.

2. Робота з деформованими реченнями.

- Пропоную об’єднатися у групи.  Кожна група отримає речення.  Ваше завдання: прочитати його та виправити помилки, знайти, що  не так в реченні.

У слона замість носа хатка.

На спині у равлика хобот.

На морі пінились великі хованки.

Діти грали у хвилі.

- Можливо, у реченні вашої групи є слово, яке допоможе виправити це речення?

- Ви добре впоралися із завданням, тому рухаємося далі.

VI.Вправи з письма.

  • Ви вже вмієте писати малу рядкову букву х («ха»), а сьогодні на уроці навчитеся писати велику букву X («ха»). 

  • На що схожа буква Хх (ха)?

  • Презентація "Буква "ха", звук х".

 

- Працювати будемо у зошитах на сторінці 22.

1. Показ зразка рукописної літери в сітці зошита.

- Велика буква X («ха») складається з двох великих півовалів.

 Урок на тему "Письмо великої букви Х. Підготовчі графічні вправи. Написання  буквосполучень, слів. Списування речень, поданих друкованим шрифтом"

 

  •  Чи схожа велика рукописна буква X («ха») на малу рукописну х («ха»)?

- Чим вони відрізняються? (Розміром).

2. Показ написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів.

Написання великої букви «Х» - презентація з української мови

-  Починаємо писати нижче верхньої міжрядкової лінії. Ведемо, заокруглюючи праворуч, угору до верхньої міжрядкової лінії. Торкнувшись верхньої міжрядкової лінії, ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо ліворуч. Торкаючись нижньої лінії робочого рядка, ведемо вгору. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка.  Відступивши від першого елемента відстань, що дорівнює ширині першого півовала, і нижче верхньої міжрядкової лінії, пишемо лівий півовал. Ведемо, заокруглюючи ліворуч угору. Торкаючись верхньої міжрядкової лінії, заокруглюємо вліво вниз на себе. Торкнувшись першого елемента трохи нижче верхньої міжрядкової, ведемо по писаному до середини робочого рядка. Торкнувшись нижньої рядкової лінії, заокруглюємо праворуч угору. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка.

3. Письмо букви Х .

- Спробуйте повторити написання букви за мною «у повітрі».

- Обведіть букву Х у прописах та запишіть 3 букви Х.

4. Написання складів з буквою Х.

- У 2-му рядку  написане буквосполучення Хо. Яке тут поєднання?(середнє)

Обведіть цей склад.

- Яке буквосполучення записано в наступному рядку? (Хр).

-Яке тут поєднання? (верхнє)

5. Написання слів та речень з буквою Х.

- Запишіть слово Хома у зошитах. Які тут поєднання букв?

-Які поєднання букв у  слові Христя?

Діти грали в хованки. Христина ховалась. А хто шукав?

 

VII. Підсумок уроку.

Гра «Впіймай звук». (Плескання в долоні).

Хоче дівчинка Харитя

Хмарку в гості запросити.

Хай подивиться хмаринка

На хатинку Харитинки.

Рефлексія.

Мене здивувало, що…

Я вперше дізнався про …

Дома розкажу про …

doc
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
29 січня 2023
Переглядів
1494
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку