Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел.
Мета уроку : вдосконалювати навики письмового обчислення декількох доданків багатоцифрових чисел; закріплювати вміння учнів застосовувати сполучний і переставний закони додавання для раціональних обчислень, розвивати увагу, логічне мислення, шляхом розв’язування задач; через між предметний зв’язок розвивати пізнавальні інтереси, допитливість. Виховувати інтерес до відкриттів, жагу до знань, бажання досягти успіху, подорожувати.
ХІД УРОКУ
1. Організація класу
Розминка «Привітання»
Продзвенів шкільний дзвінок,
Всіх покликав на урок.
Всі почули: - день – дзелень!
То ж привітайтесь:
- Добрий день!
- Любі діти! У наш клас завітали люди щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей усмішкою й миром.
Хлопчики: Ми вам раді, люди добрі.
Дівчатка: І вітаєм щиро вас.
Хлопчики: І запрошуєм ласкаво.
Дівчатка: На урок у 4 клас.
- Кому дозволено сісти першими? Правильно, спочатку - краса, а потім - сила
- Дітки, посміхніться веселіше.
Вправа «Очікувані результати»
Перед дітьми на дошці намальоване велике серце.
|
|
|
|
- Перед нами велике серце нашого класу, воно таке чудове, як і кожен з вас. Я теж хочу прикріпити своє сердечко. Сподіваюся, що ви будете старанними, активними, працьовитими. І все у нас буде добре.
Девізуроку
- Сьогодні у нас незвичайний урок, урок-подорож.
- Ми помандруємо до казкового палацу. А щоб дізнатися хто там живе, нам потрібно виконати завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань
III. Мотивація навчальної діяльності.
Запрошуємо вас в казкову країну Математику у палац на
бал Цифр.- Мандрівка далека, цікава, і ми з собою візьмемо сміливих, дружних, талановитих математиків. - А серед вас є такі? Ви готові до випробування?
І сувора, й мудраа ця країна Цифр.
Праця тут іде завзята, будем спритно рахувати.
Ледарів у нас немає, всі все вміють, всі все знають.
Вирушаємо у путь, нас цікаві завдання ждуть.
1.Розповідь учителя.
Математика – цариця наук. Вона присутня всюди: в музиці, в природі, вдома і в школі. І сьогодні ми помандруємо до королівства Математики. Шлях, яким ми будемо іти, непростий. Перед королівством знаходиться казковий ліс. Нам потрібно пройти через нього. Тут на нас чекає багато цікавих пригод. Ми зустрінемось із казковими героями, які принесуть нам математичні завдання або
їм буде потрібна наша допомога. Після кожного виконаного завдання ми будемо на один крок ближче до замку королеви Математики.
-Діти, у нас сьогодні дуже цікавий урок. Ми будемо грати в різні ігри. Але для цього нам потрібно запросити на урок такі слова: «уважність», «старанність» і «пам’ять». (учитель на дошці прикріплює ці слова). А ще ви отримаєте за хорошу роботу смайлики.
ІV. Оголошення теми уроку.
- Діти ! Ви почали вивчати розділ
Додавання і віднімання багатоцифрових чисел. А тема сьогодні уроку математики « Додавання декількох доданків багатоцифрових чисел»
Сьогодні на уроці ми познайомимося із прийомами письмового додавання декількох доданків багатоцифрових чисел, розвиватимемо вміння розв’язувати задачі із застосуванням письмових обчислень, вдосконалюватимемо обчислювальні навички, тому що все це необхідне для нелегкої мандрівки життям
V.Вивчення нового матеріалу.
1.Підготовча робота.
Тому зараз відправляємося в центр складних математичних обчислень Перша зупинка – «Лабораторія точних обчислень».
. Опрацювання правила
(від перестановки доданків сума не змінюється)
(у сумі кількох доданків можна переставляти доданки і брати їх у дужки будь-яким чином)
- Зупинка «Логічна» нас чекає мудра Сова із задачами на логіку.
- «Скільки кому років» роздатковий матеріал.
а) Сестра старша за брата на 10 років. На скільки вона виявиться старшою від
брата через 9 років. (Відповідь: на 10 років).
б) Сума двох чисел дорівнює 330. Якщо в більшому доданку відкинути
праворуч 1 нуль, то числа зрівняються. Які це доданки. (Відповідь: 300 і 30).
в) Пара коней пробігла 10 км. Скільки кілометрів пробіжіть кожен кінь?
(Відповідь: по 10 км).
Третя зупинка «Книжкова». Нас зустрічає книжка і цифри.
П’ята Зупинка «Геометрична».
Назвіть кількість трикутників на малюнках
Намалюй транспорт за допомогою фігур який допоможе нам швидше допратися до замку.
Четверта зупинка «Задачна»
Шоста Зупинка «Кінцева» На вході у замок стоїть охоронець для того щоб він нас впустив потрібно виконати завдання.
а) Робота з картками для поточного опитування. (Перевірка засвоєння нового
матеріалу учнями).
1.Індивідуальні картки (для роботи в парах).
1) Запиши сусідів чисел 39 999; 400 000
2) Порівняй
600+400 □ 400+60
700-3 □ 699
10 сотень □ 1000
3) Підкресли, скільки всього в числі:
десятків 50449, 356001;
сотень 1000000; 803500;
тисяч 43800; 430801.
4) Обчисли ланцюжок 780-230+60-200+410+180=1000
VI.Підсумок уроку.
-Ось ми потрапили у замок. Королева нагороджує нас за плідну
працю смайликами.
Рефлексія
Діти! Ви сьогодні добре працювали на уроці, встигли багато зробити.
Давайте тепер пригадаємо, чого ми навчились подорожуючи.
Висновок.
- додавати і віднімати багатоцифрові числа;
- працювати і розв’язувати задачі за скороченим записом;
- розв’язувати рівняння;
- розв’язувати задачі з логічним навантаженням;
- працювати з геометричним матеріалом.
ЦІНУЮ:
- корисні поради;
- думку товаришів;
- допомогу вчителя;
- нові знання.
РОБОТА З ОЧІКУВАННЯМИ.