Тема уроку: Holidays . Let’s celebrate!
Цілі уроку:
Очікувані результати:
Обладнання уроку: проектор, нетбук, демонстраційний матеріал, роздатковий матеріал.
Тип уроку: узагальнення знань
Хід уроку:
І. Підготовка до сприйняття іноземного мовлення
Greeting Привітання
T: Good morning, children. Nice to meet you.
P: “Good morning, good morning, good morning to you, good morning good morning, we are glad to see you”
T:Are you ready for the lesson?
P: We are ready for the lesson
T: Very well, sit down, please
What do we usually do at our English lessons?
We like to read,
We like to play,
We like to study
Every day.
OK. Today we’ll speak, read, play and even sing a little to know more about holidays.
Aim Повідомлення мети і теми уроку
Now, look at the screen and try to guess the topic of our lesson
(учні дивляться на екран, де зображені малюнки за темою «Свята». Після завершення презентації діти роблять припущення, яка сьогодні тема уроку. Сьогодні навчимося розповідати про самі свята. Проте перед цим нам варто повторити ті звуки та слова, які ми вже вивчили.
Warming up Фонетична розминка
Гра “ Catch the sound”
First sound – it’s a sound [i: ]. Repeat after me: [i: ]- [i: ]- [i: ]. Well done! Now let’s catch the sound. When you hear the sound, you must clap.
New year, holiday, birthday, present, Easter
The second sound - [ei].
Repeat after me: [ei]. - [ei]. - [ei]. Let’s catch it.
Easter, present, open, holiday
And the last sound - [з]. Repeat after me: [з] -[з] -[з]. Let’s catch it.
St. valentine’s day, Independence day, birthday
Well done.
II Основна частина уроку
1. Введення і закріплення нових ЛО
Гра “What holiday is this? “
Let`s play a game. One pupil come to my table, take a card with a holiday but doesn`t show is anyone. The other pupils ask him about the holiday for example: “Is it New Year?” The pupil say only: “ Yes, it is/No, it is not”. When the holiday is gussing all pupils repeach the name of this holiday. (Слайд 8)
Let`s start a game.
2.Розвиток навичок діалогічного мовлення.
And now look at the black board and complete the dialogues :
Who wants to complete these dialogues?
Stand up and come to the blackboard.
You have 3 min. Are you ready?
Let’s check?
a) - Do you have a family party?
-Yes, I do. It’s my father’s birthday.
-Have you got a present?
-Yes, T-shirt.
b) -What’s this?
- It’s a new toy for my sister.
- Is it a kite?
- No, it isn’t. It’s a doll.
c) -What is your favorite holiday?
- Oh, it’s my birthday.
- How do you celebrate it?
-I have great fun.
3.Фізкультхвилинка
Well done! Now we have a rest!
Діти повторюють лексику рухів.
4.Удосконалення навичок читання.(Reading).
Open your books on page 112 and look at this Easter song “ Hot Cross Buns”.
I read it, and you repeat it after me.
Діти повторюють слова за вчителем хором.
Well done. Now look at the blackboаrd and sing with me, what holiday is it.
5. Практикум вживання граматичних структур (Grammar practice)
Open your workbooks on page 49, ex. 2
Read and fill in the blanks.
Учитель читає слова: Always, sometimes, never, діти повторюють хором за ним. Діти читають речення у рамочці.
Now, let’s do a little task. Зараз ми зробимо невеличку вправу. Я вам роздам завдання. А ваша задача – вставити слова, куди потрібно.
6. Аудіювання
And now look at blackboard. Attentively.
This is a cartoon about the first love.
After it you have to answer my questions.
1. How many penguins are there?
2. Where do they live (in the snow )
3. What color are they ( They are black and white)
4. What present has the penguin got ( Fishes )
5. What Holiday hove they got ( St. V. D. )
III.Заключна частина уроку
Підбиття підсумків уроку, видача д/з + виставління оцінок за урок.
Тема: Мої іграшки (1 клас. Англійська мова)
Мета: повторити і закріпити матеріал попереднього уроку; ввести назви іграшок: a car, a cat, a kite, a frog; практикувати учнів в їх вживанні; удосконалювати навички будувати речення за допомогою структур I have got …/ This is ..; ознайомити учнів з новиви літерами Cc, Dd.
Розвивати увагу, мовну здогадку, навики каліграфічного письма та дрібну моторику рук.
Виховувати комунікативність (вміння працювати в команді), формувати доброзичливість, толерантність.
Обладнання: тематичні малюнки, картки літер, робочі зошити.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
Привітання.
Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична зарядка Учитель читає учням пари слів і просить сказати,чи однакові голосні звуки в цих словах.
T :doll-ball, fog-fall, cod-call, sock-salt, mock-mall.
б) мовна розминка Учні повторюють слова зі звуками та за вчителем,звертаючи увагу на довжину звуків та артикуляцію під час їх вимовляння.
– Repeat after me.
Balls and dolls
Dolls and balls
I have got
Many toys.
– Repeat altogether.
-OK. Tell me, please what names of toys do you hear in this rhyme.
Повторення раніше вивченого:
а) робота з малюнками
– I’ll name the picture if you agree with me you’ll write down “+” in your copybooks, if you don’t agree you’ll write down “-“.
– Let’s start.
It is an elephant(-)
It is a fish(+)
It is a cow (-)
It is a plane(+)
It is a bird. (+)
It is a dog. (-)
It is a doll. (-)
It is a ball. (+)
It is a teddy – bear. (-)
It is an apple. (+)
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
– At our lesson today we’ll continue to speak about the toys and learn two letters of English Alphabet. You also can make up sentences with grammar structures: I have got/ this is.
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.
Введення нових ЛО.
а) семантизація слів
– Look at the picture and listen to me.
[a:] – a car – is a car. It is a car. I have got a car.
(аналогічно a cat, a kite, a frog)
б) гра «Назви картинку»
– I’ll show you a picture and you must name it.
What toys can you see ?
And you also say what toys have you got at home.
в) фізхвилинка «Teddy – bear»
г)So it is interesting game” Guessing Game”.
Учень бере іграшку і ховає її за спину. Другий ставить загальні запитання.
Is it a plane ?-No, it is not.
Is it a car?- Yes it is…
Д) Гра “Bring me the toy”
Учні міняються місцями. Шукають іграшку в класі і приносять її вчителю:
1,2,3- bring me…
Аудіювання.
Учні отримують картки. Вчитель зачитує речення, учні розфарбовують малюнки на картках.
Listen and color.
Color the dog in brown.
Color the boll in yellow and in green.
Color the can in red and blue and the plane in grey.
Color the doll in pink and the cat in black.
Color the bell in orange and bird in purple .
Ознайомлення з новими літерами.
а) введення літер
С – is for cat, come, clock
[k] – c
Hey, diddle, diddle,
Play little fiddle.
Niddle-naddle, naddle – niddle
Play, little fiddle.
[d] – d
б) письмо літер в повітрі.
в) письмо літер в друкованому зошиті
г) робота з workbook
– Match, color and say.
(WB ex1, p.19)
IV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
Підсумок уроку.
– Say what letters did you learn at our lesson?
– What does it mean the words “a kite”, “a frog”, “ a car” in Ukrainian.