Урок на тему Україна в геополітичних планах країн Антанти та Троїстого союзу.Воєнні дії на території України в 1914—1917 рр..» 10клас.
Тип даного уроку-урок вивчення нових знань.Основна проблема ,над якою працювала при розробці плану-конспекту уроку -"Використання опорних схем ,таблиць ,карт на уроках історії." При підготовці та проведенні уроку основну увагу звернута на активну роботу учнів на різних етапах уроку. Широко використовується і самостійна робота учнів з підручником,таблицями,історичними докумантами. Під-час проведення уроку використано мультимедійні презентації .
Тема уроку: Україна в геополітичних планах країн Антанти і Троїстого союзу.Воєнні дії на території України в 1914—1917 рр..
Мета уроку: -ознайомити учнів з планами воюючих держав щодо українських земель;
- охарактеризувати хід військових дій на українських землях в 1914-1917рр. та
засади формування УСС ;
-проаналізувати особливості політики російської адміністрації на
західноукраїнських землях;
-з’ясувати особливості національно-визвольного руху на західноукраїнських
землях та в Наддніпрянській Україні;
-розвивати в учнів вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки ,робити
висновки та узагальнення ,працювати з іторичними документами та картою.
Основні дати та події : 1серпня 1914р-Початок Першої світової війни;
серпень –вересень 1914р-Галицька битва;
2 серпня 1914р-створення ГУР;
4серпня 1914р-створення СВУ;
червень-вересень1916р-Брусиловський прорив
Основні терміни і поняття: Галицька битва ,Галицько-Буковинське генерал- губернаторств, ГУР , СВУ , Брусиловський прорив,УСС
Історичні особистості:О.Брусилов ,К.Левицький , Д.Донцов.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
показувати на карті хід воєнних дій на території України в 1914 - 1916рр;визначати хронологічну послідовність подій Першої світової війни на території України;
дати оцінку історичним подіям та їх наслідкам.
Обладнання:стінна карта «Україна в Першій світовій війні»,презентація уроку,мультимедійний проектор, роздатковий матеріал,підручник.
Тип уроку:урок вивчення нових знань
Хід Уроку
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація опорних знань учнів
ХХ століття?
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
Епіграфом нашого уроку: «Війна-це коли за інтереси інших гинуть зовсім безвинні люди»
Вінстон Черчилль.
IV.Оголошення теми мети і завдань уроку
План.
1.Україна в планах воюючих країн.
2.Створення Союзу визволення України.Заснування Головної української ради.К.Левицький , Д.Донцов
3. Ставлення українських політичних сил до війни
4.Галицька битва 1914р.Створення Галицько-Буковинського генерал -губернаторства
5.Горлицький прорив
6.Брусиловський прорив на українських землях.
V. Вивчення нового матеріалу
1.Україна в планах воюючих країн.
Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Під-час розповіді вчитель разом з учнями заповнюють таблицю:
Плани держав щодо українських земель в Першій світовій війні.
країна укр.зем. |
Росія |
Австро-Угорщина |
Німеччина |
Туреччина |
|
|
|
|
|
2.Створення Союзу визволення України.Заснування Головної української ради. К.Левицький , Д.Донцов
Самостійна робота учнів з підручником та заповнення таблиці
1. Поділ класу на дві групи «Західні українці»-ГУР , «Наддніпрянці»-СВУ
Організація
Пит.для х-ки |
ГУР |
СВУ |
Дата створення |
|
|
Місто |
|
|
Лідери |
|
|
Мета та програмні засади |
|
|
2.Складання історичного портрету К.Левицького та Д.Донцова
Робота з історичними джерелами
З Маніфесту Головної української ради від 3 серпня 1914 р.
Йдучи війною на Австро-Угорську монархію, Росія загрожує загибеллю українського національного життя, яке знайшло захист у конституційному устрої Австрійської держави. Перемога Росії мала б принести українському народові Австро-Угорської монархії те саме ярмо, в якім стогне 30 мільйонів українського народу в Російській імперії. І тому наша дорога ясна. ... Перемога Австро-Угорської монархії буде нашою перемогою. І чим більше буде поразка Росії, тим швидше виб'є година визволення України. ...Нехай на руїнах царської імперії зійде сонце вільної України!
-За що боролася Головна українська рада?
-Чи можна погодитися з твердженням, що українське національне життя «найшло охорону в -конституційнім ладі австрійської держави»?
З програмного документу СВУ «Наша платформа»
У Союзі репрезентовані всі ті політичні напрями, що стоять на позиції державної самостійності українського народу, а реалізацію своїх національно-політичних і економічних стремлінь в даний момент зв'язують з розбиттям Росії у війні. Національно-політичною платформою Союзу є державна самостійність України. Формою правління самостійної української держави має бути конституційна монархія, з демократичним внутрішнім устроєм політичним:, однопалатною системою законодавства, громадянськими, мовними і релігійними свободами для всіх національностей і віросповідань. з самостійною українською церквою. На випадок прилучення до Австрії більшої чи меншої українсько-російської території буде Союз обстоювати за створенням з усіх земель, заселеним українським народом в Австрії, осібного автономного краю.
-За що боровся Союз визволення України?
-Чому його лідери пов'язують майбутнє України з «розбиттям Росії у війні»?
-Чи можна погодитися з цим твердженням?Чому?
Робота над термінами: «СВУ», «ГУР»
3. Ставлення українських політичних сил до війни
Розповідь вчителя з використанням таблиці
Національно-визвольний рух рух в Наддніпрянщині
НАЗВА |
ПРОГРАМА |
ТУП (Товариство українських поступовців) |
Еволюція поглядів від -підтримка Росії, перейшли до нейтральної позиції. |
УСДРП (Українська соціал-демократична робітнича партія) |
ГрупаУСДРП на чолі з С. Петлюрою була на боці Росії. Група УСДРПна чолі з В. Винниченко засудила війну та відстоювала ідею автономії. |
Карпато-руський визвольний комітет |
Створений у Києві емігрантами з Галиччини. Підтримка Росії та обєднання всіх українських земель під ії владою. |
Комітет Південно-Західного фронту Всеросійського союзу міст |
Підтримка Росії. |
4.Галицька битва 1914р. Створення Галицько-Буковинського генерал -губернаторства
Мультимедійна презентація «Галицька битва»
Питання до презентації
-Коли відбувалась Галицька битва?
-Які країни брали участь в Галицькій битві?Чи брали участь українці в цій битві?
-Як змінилось співвідношення сил на східному фронті внаслідок Галицької битви?
-Покажіть на карті територію, де 1914 року розгорталася Галицька битва.
Розповідь вчителя «Створення Галицько-Буковинського генерал- губернаторства»
Політика російського уряду на захоплених територіях.
1.Утворення Галицько-Буковинського генерал-губернаторства на чолі з графом Г.Бобринським (1914 р.).
2.Насильницька русифікація.
3.Свідоме знищення українських гімназій,газет і журналів,видавництв,бібліотек.
4.Закриття «Просвіт».
5.Заборона українських політичних партій, спортивних та молодіжних організацій.
6.Репресії проти українських політичних та громадських діячів.
7.Переслідування греко-католицької церкви.
5.Горлицький прорив.
Розповідь вчителя з використанням карти.
6.Брусиловський прорив на українських землях.
Мультимедійна презентація «Брусиловський прорив»
Питання до презентації
-Коли відбувся Брусиловський прорив?
-Яка армія отримала перемогу в битві?
-Покажіть на карті територію, де 1916 року розгорталася Галицька битва.
-Що спільного та відмінного між Галицькою битвою та Брусиловським проривом?
Робота над термінами: «Галицька битва» ,»Галицько-буковинське генерал-губернаторство», «Брусиловський прорив»
VІІ.ПІДСУМКИ УРОКУ.
Рефлексія.
Схема.
На уроці ми..-ознайомилися - дізналися...- зрозуміли...- навчилися….-побачили ……- найбільші труднощі ми відчули...
- я змінив своє ставлення до...
VIIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.