Дата проведення уроку 11.12.2020
Тема уроку: ТТема «Біорізноманіття»
МЕТА: ознайомити учнів із неклітинними формами життя; розглянути особливості будови і життєві цикл вірусів; обговорити можливі шляхи виникнення вірусів; порівняти віруси з клітинними формами життя, шляхи поширення й способи профілактики; поглибити знання про вірус SARS-CoV-2 та хворобу COVID-19; удосконалити навички аналізу медійної інформації.
Сформувати загально біологічні поняття: клітина, неклітинні форми життя, живе, властивості живого, організм, пристосування. Сформувати спеціальні поняття: вірус, вірусологія, бактеріофаг, віріон, прості віруси, складні віруси, складні віруси, ДНК- вмісні віруси, капсид.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ:
Знаннєвий компонент
Учень / учениця:
оперує термінами та поняттями: віруси, інфекція, інфекційна хвороба;
наводить приклади вірусів, вірусних захворювань;
усвідомлює важливість умінь систематизувати, зіставляти, аналізувати, узагальнювати й використовувати інформацію, яка міститься в інтернет-ресурсах;
характеризує віруси, вірусні хвороби, способи передавання вірусних інфекцій.
Діяльнісний компонент
Учень / учениця:
складає порівняльну характеристику вірусів;
організовує свою діяльність (ставить цілі, планує, прогнозує, контролює, рефлексує, коригує);
володіє ефективними способами пошуку необхідної інформації в різних джерелах, зіставляє й аналізує її;
висловлює припущення про достовірність наявної інформації;
виявляє недостовірність одержуваної інформації, прогалини в інформації й заповнює їх;
викриває маніпуляції за допомогою критичного мислення;
використовує знайдену інформацію для пояснень як докази й факти в різних навчальних і практичних ситуаціях, при моделюванні й проєктуванні;
формує позицію, погляд на проблему.
Поведінковий компонент:
Учень / учениця:
ініціює обговорення складних або суперечливих питань;
демонструє небайдужість, активність у розгляді питань теми;
популяризує цінності критичного мислення.
Ціннісний компонент:
Учень/учениця:
обґрунтовує судження про необхідність глобального контролю за вірусними інфекціями людини;
необхідність дотримання гігієнічних вимог в особистому житті;
виявляє власне ставлення до перспектив ліквідації найнебезпечніших інфекцій, до особистої та громадської профілактики захворювань;
робить висновок: особиста гігієна — це умова ефективної профілактики вірусних захворювань;
усвідомлює важливість потреби пошуку додаткової інформації для розв’язання навчальних завдань і самостійної пізнавальної діяльності;
висловлює своє ставлення до написаного (прочитаного);
демонструє здатність логічно мислити.
НАСКІЗНІ ЗМІСТОВНІ ЛІНІЇ
1. Здоров’я і безпека.
Вірусні захворювання. Інфекції, шляхи їхнього передавання. Профілактика вірусних інфекцій. Епідемії, пандемії. Карантинні й індивідуальні засоби профілактики пандемій.
2. Громадянська відповідальність.
Турбота про власне здоров’я і здоров’я інших осіб. Приклади відповідального ставлення до життя й навчання. Колективна й особиста відповідальність.
3. Екологічна безпека і сталий розвиток. Біологічне забруднення довкілля. Протидія забрудненню й боротьба з ним.
4. Підприємливість і фінансова грамотність.
Уміння працювати ефективно й результативно.
ТЕРМІНИ: Вірус, інфекція, інфекційна хвороба, віріон, бактеріофаг, віро їд, вірусологія, капсид
Тип уроку: урок закріплення знань.
Форма уроку: урок -квест.
Обладнання: ноутбук, проектор, мультимедійний екран, картки-завдання.
Хід уроку