. Складання таблиці.
Позитивне й негативне в ментальності українців,
засвідчене художнім словом І. Нечуя-Левицького
Позитивне | Негативне |
Здатність до справжнього кохання, ніжність, поетичність; працелюбність, прив'язаність до землі, до хліборобської праці; майстровитість; любов до дітей; рішучість у відстоюванні своєї людської гідності (Мелашка, почасти Мотря) | Пияцтво, забобонність; егоїзм; покладання в громадських справах на тезу «якось-то воно буде», «моя хата скраю»; довірливість (історія із шинком); жадібність, заздрість |
План уроку
Урок №
Тема. І. Нечуй-Левицький. «Кайдашева сім’я».
Українська ментальність, гуманістичні традиції
народного побуту й моралі. Утвердження цінностей
національної етики засобами комічного
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художнє значення твору, його естетичну цінність та визначити прийоми, використані автором; розвивати навички характеристики персонажів, їх порівняння, з’ясування авторської позиції; поглиблювати вміння виділяти засоби комічного у творі, пояснювати їхню роль; виховувати прагнення до самопізнання та самовдосконалення, до успішної адаптації в сучасному суспільстві.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього; узагальнюючі таблиці «Засоби комічного».
Теорія літератури: засоби змалювання комічного.
Перебіг уроку
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вступне слово викладача
ІІ . Оголошення теми й мети уроку
ІІІ . Актуалізація й у загальнення вивченого
1. Літературний диктант.
(Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал методом взаємоперевірки в парах під керівництвом викладача.)
1) Ким за родом занять був Омелько Кайдаш? (Стельмахом.)
2) Яких рис характеру Маруся Кайдашиха набралася від панів, у яких довго служила? (Пихатості й облесливості.)
3) Для чого старий Кайдаш постився по п’ятницях? (Щоб, за повір’ям, не втонути.)
4) Коли Карпо вперше підняв руку на батька? (Коли жінки посварилися за мотовило.)
5) Чим закінчилася сварка Карпа з батьками? (Відділенням хати й господарства.)
6) Чому Кайдашиха була незадоволена оглядинами в Балашів на Западинцях? (Свати були бідні, дівчина молода й користі з неї мало; ще й дуже вдарилася.)
7) Що підтримувало Мелашку в домі Кайдашів? (Любов Лавріна.)
8) Де Мелашка залишилася в Києві, коли не повернулася додому з прощі? (У проскурниці в наймах.)
9) Чому і яке нещастя трапилося зі старим Омельком Кайдашем? (Через пиятику втопився.)
10) Як покарали Мотрю за те, що виколола око свекрусі? (Відсиділа два дні в холодній в’язниці.)
11) Коли розкопали «клятий горб»? (Як Карпа обрали десяцьким.)
12) Через що Кайдаші постійно сварилися? (Через землю та худобу.)
2. Інсценовані виступи учнів.
(Учні зображують героїв повісті (бажано в костюмах).)
3. Складання таблиці.
Позитивне й негативне в ментальності українців,
засвідчене художнім словом І. Нечуя-Левицького
Позитивне |
Негативне |
Здатність до справжнього кохання, ніжність, поетичність; працелюбність, прив’язаність до землі, до хліборобської праці; майстровитість; любов до дітей; рішучість у відстоюванні своєї людської гідності (Мелашка, почасти Мотря) |
Пияцтво, забобонність; егоїзм; покладання в громадських справах на тезу «якось-то воно буде», «моя хата скраю»; довірливість (історія із шинком); жадібність, заздрість
|
4. Слово викладача
Отже, проаналізуємо засоби комічного, до яких вдається автор.
Засіб комічного |
Приклад із тексту |
Використання комічних ситуацій, сцен (нагадують народні анекдоти або навіть невеличкі інтермедії)
|
Мотря з курячими яйцями в пазусі на горищі в Кайдашихи, помилкове залицяння ченця до баби Палажки, поїздка Кайдашів на розглядини на Западинці тощо |
Широке вживання комічних діалогів
|
Карпо і Лаврін розмовляють про дівчат і вибір майбутніх дружин; розмова Кайдашихи з малими дітьми Балашів під час оглядин тощо |
Використання кумедних описів
|
«В хаті стало тихо, тільки борщ бризкав вряди-годи здоровими бульками, неначе старий дід гарчав, а густа каша ніби стогнала в горщику, підіймаючи затужавілий вершок угору…» |
Вживання незвичайних епітетів, смішних і дотепних словосполучень та слів
|
«Видроока Кайдашиха», «пані економша». Мотря тримала за пазухою «делікатний крам» — яйця; Кайдашиха вдарилася у Балашів об одвірок і зробила на очіпкові «правдиві Западинці»; «свекрушище» тощо |
Застосування контрасту або невідповідності між піднесеним, героїчним характером розповіді і тими дріб’язковими, нікчемними вчинками героїв, про які йде мова; вживання різних стилів мовлення
|
«Не чорна хмара з синього моря наступала, то виступала Мотря з Карпом з-за своєї хати до тину. Не сиза хмара над дібровою вставала, то наближалась до тину стара видроока Кайдашиха…»; «В тебе, Лаврін,молоко на губах не обсохло, а ти брехню завдаєш преподобним жонам»; «Пом’яни,Господи, раба Божого Омелька, та ті книжки, що в церкві читають: єрмолой,бермолой, савгирю і ще тую, що телятиною обшита… Хрест на мені, хрест на спині, уся в хрестах, як овечка в реп’яхах…» |
Введення автором у текст жартівливої народної пісні, причому досить грубої |
Її співає Мотря на зло лихій свекрусі
|
Використання жартівливих народних прислів’їв,приказок, фразеологізмів
|
Лаврін говорить Мотрі: «Хіба ж ми просили твою курку на наше сідало? Чи шапку перед нею здіймали, чи що?»; у Мелашки,коли вона місить тісто, «дядьки з носа виглядають»; Кайдашиха запросила бабу-знахарку до хворого чоловіка, а та так загоріла на жнивах, що Маруся подумала:«Чорна, як сам чорт, ще перелякає мого чоловіка» |
ІV. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть речення.
«Твір І. Нечуя-Левицького примусив мене замислитися над …»
«Я вважаю І. Нечуя-Левицького …»
«Щоб не стати сучасними Кайдашами, треба …»
V. Домашнє завдання
Вміти характеризувати героїв, зіставляти їх образи, визначати й пояснювати роль засобів комічного. Скласти усний твір «Українська ментальність, національний характер, народна мораль та етика за повістю І. Нечуя-Левицького “Кайдашева сім’я».