2. Міні-дослідження. Складання таблиці.
«Що дає підстави визначати твір “Кайдашева сім'я” як соціально-побутову повість, реалістичний твір?»
Соціальне | Побутове |
Бідність селянства, темнота, забобонність, відсутність культурного впливу; пияцтво. Роз'єднаність, байдужість до громадських справ (історія з горбом). Малоземелля. Довірливість і зрадливість у громадському житті (історія з викупом шинка.) Високі податки, наймитування | Розподіл і виконання домашньої роботи. Патріархальний уклад родини, натуральне господарство. Вірування, звичаї, обряди українців (ходіння на прощу, оглядини, національний одяг, знахарство) тощо |
План уроку
Урок № 5
Тема. І. С. Нечуй-Левицький. Повість «Кайдашева сім’я». Реалізм твору, сучасна (вічна) актуальність проблеми батьків і дітей
Мета: допомогти учням сприйняти й зрозуміти зміст твору, його проблематику, художні особливості, естетичну красу; розвивати навички роботи з текстом, виділення головних епізодів, їх коментування та оцінювання; виховувати повагу до батьків, до людської гідності.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього; сцени з вистав.
Теорія літератури: проблематика, художні особливості.
Перебіг уроку
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вступне слово викладача
ІІ . Оголошення теми й мети уроку
ІІІ . Актуалізація опорних знань учнів
1. Обмін враженнями щодо прочитаного.
— Що привернуло вашу увагу, що розсмішило, а що засмутило?
2. Складання «сюжетного ланцюжка».
(Учні продовжують складати «сюжетний ланцюжок» твору за прочитаними вдома розділами.)
IV. Формування вмінь та навичок
1. Міні-диспут.
«Чи вірить читач, що разом із засохлою грушею припинилися сварки між Кайдашами?»
2. Міні-дослідження. Складання таблиці.
«Що дає підстави визначати твір “Кайдашева сім’я” як соціально-побутову повість, реалістичний твір?»
Соціальне |
Побутове |
Бідність селянства, темнота, забобонність, відсутність культурного впливу; пияцтво. Роз’єднаність, байдужість до громадських справ (історія з горбом). Малоземелля. Довірливість і зрадливість у громадському житті (історія з викупом шинка.) Високі податки, наймитування
|
Розподіл і виконання домашньої роботи. Патріархальний уклад родини, натуральне господарство. Вірування, звичаї, обряди українців (ходіння на прощу, оглядини, національний одяг, знахарство) тощо
|
3. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
(Учні роблять висновки в ході інтерактивної вправи.)
4. Пошуково-дослідницьке завдання.
Визначте, які проблеми, порушені у творі І. Нечуя-Левицького,є тогочасними, а які — вічними.
Тогочасні проблеми |
Вічні проблеми |
Злиденне життя селян; непомірні податки; руйнування патріархального укладу села; темнота і забобонність селян; недосвідченість у громадських справах |
Батьків і дітей; добра і зла; кохання; сімейних стосунків; людської гідності
|
5. Проблемні запитання до учнів.
— У чому криється проблема стосунків батьків та дітей часів І. Нечуя-Левицького і подібна в наш час?
— Які шляхи подолання цієї проблеми в наш час ви бачите?
V. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть речення.
«Мене зацікавила проблема …»
«Твір “Кайдашева сім’я” звучить по-сучасному, тому що …»
«Я помітив (помітила), що …»
VІ. Домашнє завдання
Підготуватися до характеристики образів (зробити виписки),розмови про художню майстерність автора «Кайдашевої сім’ї».
Індивідуальне завдання: підготувати виступи-інсценівки.