Складання таблиці.
Заповнивши таблицю, доведіть, що цей твір — історико-романтична повість.
Повість | Історична | Романтична |
2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
Визначте проблематику твору.
3. Проблемні завдання та запитання до учнів.
— Порівняйте реальні історичні факти із зображеними в повісті. Чому письменник вивів у творі Орисю як дочку, а не як дружину сотника Завісного?
V. Закріплення знань, умінь та навичокПлан уроку
Урок №
Тема. М. Старицький. Історико-романтична повість
«Оборона Буші». Пригодницький сюжет,
драматизм, багатопроблемність
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст, проблематику та особливості твору; розвивати навички цілісного сприйняття великого твору, вміння виділяти головне й деталі, коментувати їх, висловлювати власні судження;виховувати патріотизм, пошану до героїчного минулого нашого народу.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, історичні карти, краєвиди сучасного Поділля.
Теорія літератури: історико-романтична повість, проблематика,сюжет.
Перебіг уроку
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вступне слово викладача
ІІ . Оголошення теми й мети уроку
ІІІ . Актуалізація опорних знань учнів
1. Повідомлення учня.
(Учень розповідає про історичну основу твору.)
2. Складання «сюжетного ланцюжка».
(Учні під керівництвом викладача складають «сюжетний ланцюжок» повісті М. Старицького «Оборона Буші».)
3. Обмін враженнями щодо прочитаного.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Складання таблиці.
Заповнивши таблицю, доведіть, що цей твір — історико-романтична повість.
Повість |
Історична |
Романтична |
|
|
|
2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
Визначте проблематику твору.
3. Проблемні завдання та запитання до учнів.
— Порівняйте реальні історичні факти із зображеними в повісті. Чому письменник вивів у творі Орисю як дочку, а не як дружину сотника Завісного?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
Визначте поняття, явища чи почуття, які об’єднують героїв або всім їм притаманні.
1. Cотник Завісний автор Орися
2. Орися Антось Катря
3. Чарнецький Лянцкоронський Потоцький
(Відповіді. 1 — патріотизм, антимілітаристські настрої;
2 — вміють сильно кохати;
3 — жорстокі вороги України.)
VІ. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть речення.
«Повість на мене справила враження …»
«Я вдячний (вдячна) нашому часові …»
«Нашим сучасникам треба мати на увазі, що …»
VІІ . Домашнє завдання
Вміти аналізувати повість, характеризувати героїв.