ІІІ . Актуалізація опорних знань учнів
Складання «сюжетного ланцюжка».
(Учні складають «сюжетний ланцюжок» за ІІІ–IV частинами роману, коментують основні епізоди.)
Частина ІІІ
XIV–XV. Нема землі!
XVI. Товариство
XVII. Сповідь і покута
XVIII. Перший ступінь
XIX. Слизька дорога
XX. На волі
XXI. Сон у руку
XXII. Наука не йде до бука
План уроку
Урок №
Тема. Панас Мирний. Роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Широта представлення народного життя. Занепад Нечипора Варениченка: від правдошукацтва до розбійництва, втрати людської подоби
Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору;розвивати навички самостійного читання художньої літератури, виділення головного та деталей, їх коментування,висловлювання власних суджень та оцінок; виховувати вдумливе ставлення до ідей художньої літератури, прагнення до чесного й справедливого життя.
Обладнання: портрет письменника, видання творів, ілюстрації до них.
Теорія літератури: художній образ, типове та екстремальне.
Перебіг уроку
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вступне слово викладача
ІІ . Оголошення теми й мети уроку
ІІІ . Актуалізація опорних знань учнів
Складання «сюжетного ланцюжка».
(Учні складають «сюжетний ланцюжок» за ІІІ–IV частинами роману, коментують основні епізоди.)
Частина ІІІ
XIV–XV. Нема землі!
XVI. Товариство
XVII. Сповідь і покута
XVIII. Перший ступінь
XIX. Слизька дорога
XX. На волі
XXI. Сон у руку
XXII. Наука не йде до бука
Частина ІV
XXIII. Невзначай свої
XXIV. Розбишацька дочка
XXV. Козак — не без щастя, дівка — не без долі
XXVI. Н а своїм добрі
XXVII. Новий вік
XXVIII. Старе — та поновлене
XXIX. Лихо не мовчить
XXX. Так оце та правда!
IV. Формування вмінь та навичок
1. Слово викладача. Складання таблиці.
Панас Мирний та Іван Білик у своєму творі відобразили картини українського народного життя. Заповніть таблицю про зображене в романі.
Суспільні, історичні події |
Верстви населення |
Суспільні явища
|
— Кріпосництво — реформа 1861 року — «Голодна воля» — селянські заворушення — придушення бунтів за допомогою армії
|
— Пани-кріпосники — пани в земстві, предводителі дворянства — чиновники різних рангів — кріпаки — козаки — селяни — москалі — розбійники — хуторяни — жиди, шинкарі |
— Історія закріпачення — облаштування земств — вибори — землеустрій
|
2. Складання лінії-графіка.
Зобразіть за допомогою ламаної лінії-графіка історію життя Чіпки зі злетами та падіннями.
П і д н е с е н н я
господарювання
на своїй землі вибори в земство
у діда Уласа на своєму господарстві
народження
знайомство з Галею,одруження
відмова громади каяття виганяють із гласних
дитинство,
знущання пияцтво
дітей, бійка відбирають землю
й лайка матері нічна компанія
пияцтво розбійництво
лихі товариші
вбивство на хуторі
вбивство сторожа
П а д і н н я
3. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
Які висновки ви можете зробити, склавши цю лінію-графік?
4. Проблемне запитання до учнів.
— Що, на ваш погляд, у романі можна віднести до типового,а що до екстремального?
V. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть речення.
«Я думаю, що Чіпка …»
«Мої очікування щодо роману …»
«Мене вразило …»
VІ. Домашнє завдання
Вміти характеризувати головного героя, висловлювати власну думку про нього.