I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вступне слово викладача
ІІ . Оголошення теми й мети уроку
ІІІ . Актуалізація опорних знань учнів
1. Міні-диспут.
«Хто і що приведе народ до щасливого майбутнього» (за І. Франком та за власними міркуваннями).
2. Практична робота.
Урок №
Тема. Проза І. Франка. Новаторські шукання письменника. Новела «Сойчине крило»
Мета: ознайомити учнів з ідеями, проблемами, багатством жанрів Франкової прози, рисами модернізму в ній; допомогти усвідомити ідейно-художній зміст новели; розвивати навички аналізу прозового твору, характеристики різних емоційних типів, висловлення власних суджень про твір та його героїв; виховувати гуманістичний світогляд, почуття великодушності та вдячності до близьких людей.
Обладнання: портрет письменника, видання прозових творів І. Франка, ілюстрації до новели «Сойчине крило».
Теорія літератури: новела, модернізм, модерні засоби письма.
Перебіг уроку
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вступне слово викладача
ІІ . Оголошення теми й мети уроку
ІІІ . Актуалізація опорних знань учнів
1. Міні-диспут.
«Хто і що приведе народ до щасливого майбутнього» (за І. Франком та за власними міркуваннями).
2. Практична робота.
Визначення художніх особливостей поеми, віршового розміру,строфічної будови.
3. Виразне читання.
(Учні зачитують виписані рядки з поеми «Мойсей», які можуть бути афоризмами.)
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово викладача
2. Спостереження за композицією та сюжетом твору.
Композиція незвичайна — «твір у творі», твір з обрамленням.
Герой-адресат читає листа, у якому розповідається історія його кохання з дівчиною та етапи страдницького життя героїні;змінюється настрій і світогляд героя; зустріч героїв.
Сюжет новели «Сойчине крило»
3. Виконання учнями завдань проблемно-пошукового характеру.
— У чому полягають новаторські шукання прозаїка, модернізм Франка?
Опрацюйте за словником літературознавчих термінів, за довідниками поняття «модернізм», його ознаки.
4. Робота над порівняльною характеристикою героїв.
Герої новели Франка «Сойчине крило» — різні емоційні типи.
Спробуйте зіставити їх.
Герой-оповідач, Массіно |
Марія |
|
|
5. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
— Які основні ідеї новели Франка «Сойчине крило»?
6. Коментар викладача
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Тестове завдання.
Оберіть відповідні за змістом слова, пропущені у висловлюванні про І. Франка.
«Як не міг Леонардо да Вінчі бути тільки живописцем, або тільки скульптором, як не здатний був Ломоносов бути тільки хіміком, або тільки поетом, так не народжений був Іван Франко на те, щоб усю силу свого розуму, темпераменту й таланту … якимось одним річищем… Франко був народжений поетом, але він же був
народжений і прозаїком, і ученим-дослідником, і громадським діячем. Його творча діяльність … складний і прекрасний поліфонічний твір: багато мелодій, багато контрастів, гострі поєднання звуків — але, зрештою, це зливається у світлу гармонію».
(М. Рильський)
А відрізнити … розпорошує;
Б з’ясувати … виникає;
В спрямувати … нагадує;
Г узагальнити … вирізняє.
VІ. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть речення.
«І. Франко як новеліст …»
«Мене вразило …»
«Мені захотілося …»
VІІ . Домашнє завдання
Повторити матеріал про творчість Франка, вміти аналізувати новелу, висловлювати про неї власні думки.