По роботі й нагорода. Українська народна казка «Півник і двоє мишенят»

Про матеріал
По роботі й нагорода. Українська народна казка «Півник і двоє мишенят» 2 клас літературне читання
Перегляд файлу

Тема: По роботі й нагорода. Українська народна казка «Півник і двоє мишенят»

Мета: Удосконалювати навички свідомого, виразного читання, навчити учнів визначати дійових осіб; давати їм характеристику; засуджувати хитрість, ледарство, боротися з ними у повсякденному житті, розвивати вміння читати за особами, переказувати; виховувати бажання допомагати іншим, рости працелюбним.

Обладнання: скоромовка, ілюстрації до казки, прислів’я написані на плакаті, малюнки півня, мишенят.

Перебіг уроку

Ι. Організаційний момент

Продзвенів уже дзвінок.

Починається урок.

У подорож підемо.

В країну казок потрапимо.

Слухай, думай, спостерігай,

Казку нашу відгадай.

Оченята дружно закривайте.

Казку в душу пропускайте.

  • До нас на урок я взяла сьогодні сонечко, щоб воно хоч трішки зігріло нас в цей похмурий день. І, якщо, ви будете гарно працювати, то зможете подарувати йому ще більше промінчиків.

ΙΙ. Мовна розминка

  • Урок без зупинки починаємо з мовленнєвої розминки
  1. Дихальні вправи

Вправа «Понюхай квітку»

(вдих- носом, видих – ротом, промовляючи «добре»

  1. Зарядка для язичка
  • Посичали гускою: с-с-с-с
  • Подзижчали комариком: дз-дз-дз-дз
  • Пошуміли вітерцем: ш-ш-ш
  • Подирали трактором:др.-др-др.
  1. Робота над скоромовкою

У печі, у печі

Смачні та гарячі

Пшеничні калачі

Хочеш їсти калачі-

Не лежи на печі!

(Діти спочатку читають скоромовку в мене на буксирі повільно, а потім швидко і дуже швидко)

  1. Парад скоромовок
  2. Гра «Пеньок»

Ніжка-ніжка-ніжка-кішка-ніжка

Мишка-миска-мишка-мишка-мишка

Рак-рак-мак-рак-рак

Підсумок  Отже, наш мовленнєвий апарат готовий до роботи. Із розминкою ви справилися швидко. Деякі труднощі у вас виникали під час роботи із скоромовкою. Такі вправи допомагають формувати навички читання, які необхідні кожній людині.

ΙΙΙ. Перевірка домашнього завдання

Гра «Розумний м’ячик»

  • Над яким розділом ми працюємо?
  • А які бувають казки за тим, хто їх написав?
  • Казки якого народу ви зараз вивчаєте?
  • З якою казкою ознайомилися на попередньому уроці?(Цап і баран)
  • Перевіримо як уважно ви читали цю казку .
  • Хто герої казки? Назвіть дійових осіб
  • Чому звірі пішли з подвір’я господаря?
  • Як цап та баран зустрілися з вовками?
  • Що вигадав цап?
  • На початку казки говориться, що баран був дужий та несміливий, а цап – сміливий та не дужий. Які ще риси характеру виявили ці герої? (сміливість, кмітливість)
  • Чому цап та баран змогли перемогти трьох вовків?

Підсумок Яка головна думка казки? (Не все вирішується силою,а розумом, мудрістю), винахідливість.

  •  Який висновок ви зробили для себе з цієї казки?

(Не все вирішується силою. Вирішити проблеми треба розумом,винахідливістю)

В житті є безліч ситуацій, коли ми складаємо життєві іспити. А тому треба бути мудрими, розсудливими, щоб такі іспити скласти тільки на відмінно.

ΙV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні у нас незвичайний урок

У казку сьогодні ми зробимо крок.

Із казкою ми зустрічались не раз.

І знову вона завітає до нас

В казках є завжди перешкоди, та знаю

Для творчих дітей їх ніколи немає.

  • На нашій планеті немає такої дитини, яка б не любила казки. Та і дорослі їх теж люблять. Своїм  дітям вони читають і про чаклунів, і про тварин, і про чарівників, і про фей.
  • Сьогодні ми продовжимо подорож сторінками українських народних казок і познайомимся із ще однією чудовою казкою. Але спочатку відгадайте загадки.
  1. Хоч годинника не має

Вранці він нас піднімає.

Кожен прокидається –

З сонечком вітається. (Півень)

  1. У норі хатинку має,

Хліб, сирочок полюбляє.

По підлозі тишком-нишком,

Бігає сіренька …(Мишка)

Ілюстрації на дошку

  • Український народ склав про цих тваринок одну із свої казок, яка так і називається «Півник і двоє мишенят».

Це і є тема нашого уроку. Сьогодні на уроці ми будемо навчатись виразно читати казку, передавати інтонацією настрій героїв.

Вчитися виділяти головну думку казки.

Висловлювати своє ставлення до героїв казки, давати оцінку діям персонажів.

V. Опрацювання нового матеріалу

1. Бесіда

- Прочитайте назву казки.

- Яким одним словом можна об’єднати ці слова? (Тварини)

- Які з цих тварин є свійськими ? Чому?

  • А які дикими? Чому?
  • А миші корисні чи шкідливі тварини? Чому? (Гризуни псують харчі, переносять хвороби, людина з ними бореться. Знищує.)
  1. Словникова робота

- Перш  ніж почати читати казку, з’ясуємо значення деяких слів, які зараз рідко зустрічаються у нашій мові.

Ціп – знаряддя для обмолочування зерна, що складається із двох палиць,з’єднаних між собою ременем або ланцюжком.

Млин – споруда для розмелювання зерна для борошна.

  1. Читання казки вчителем
  • Прослухайте казку і назвіть головних героїв казки.
  • Як звали півника?
  • Мишеням?
  • Чим обмолочував зерно?
  • Куди поніс зерно?

Фізкультхвилинка

У країні казочок

Жив веселий колобок

Разом з ним усі звірятка

Вишикувались на зарядку.

Похитали головою,

Раз – притупнули ногою,

Руки вгору піднесли,

Трішки ними потрясли,

Нахилились вліво, вправо,

Та цього іще замало.

Руки вгору, руки вниз,

Раз – присіли, піднялись,

Головою похитали,

Й працювати знов почали

  1. Читання ланцюжком
  • Тепер я хочу почути ваше читання. Перед цим прочитаємо слова «Луною» за вчителем вміщені у підручнику с 40

Гра «Колосок»

Кому на парту впаде колосок , той учень і читає.

  • З якою інтонацією слід читати слова мишенят спочатку? Потім?
  •  Чому?
  • Підсумок. Ви правильно підібрали інтонацію і темп читання, а тому добре передали розмову між півником і мишенятами.
  1. Вибіркове читання
  • Підберіть з тексту речення  які підійшли під ілюстрацію до казки .(На дошці ілюстрації до казки)
  • Розмістіть ілюстрації в такій послідовності, як відбувалася події?

VΙ. Підсумок уроку

Зробимо останній крок підсумуємо урок.

  • Яку казку прочитали?
  • Чи сподобалася казка?
  • Яку роботу виконували?
  • Які слова спадають на думку коли чуєте слова півник та мишенята7
  • Зараз дамо характеристику героям казки.

Півник Мишенята

голосистий смішні

працелюбний грайливі

хазяйновитий ледачі

справедливий веселі

  • Чому вчить казка? ()Що треба не лінуватися, а працювати)
  • Закінчи речення

«Нема за що нероб і ледарів пирогами пригощати, тому що….»

  •  що  для себе взяли з цієї казки.
  • Діти як ви розумієте прислів’я «По роботі й нагорода»

Домашнє завдання

С. 40-42- підготуватися до читання в особах.

Підібрати прислів’я про тварин.

Ось уроку вже кінець!

Щиро дякую вам, друзі!

Хто працював – молодець.

За роботу по заслузі.

Надіюся, що ви переконалися, що праця – основа життя і людей,і навіть тварин. Тому бажаю вам бути такими ж працьовитими , як півник тоді у житті ви зможете досягти багато.

1

 

docx
Додано
19 травня 2019
Переглядів
1817
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку