Подовжені м’які приголосні звуки

Про матеріал
Подовжені м’які приголосні звуки.Навчити правильно вимовляти та переносити з рядка в рядок слова з подовженими м’якими приголосними звуками.
Перегляд файлу

1

 

Урок – свято (Присвячений Дню української мови).  2 клас. Українська мова. Вчитель: Гладунська Н.М.

Тема. Подовжені м’які приголосні звуки.

Мета:

1)Навчити правильно вимовляти та переносити з рядка в рядок слова з подовженими м’якими приголосними звуками.

2)Формувати навички грамотного письма.

3)Розвивати фонематичний слух, уміння виконувати звуко – буквений аналіз слів.

4)Збагачувати активний словник учнів.

5)Виховувати почуття дружби, культуру мовлення, любов до рідної мови.

Обладнання: інтерактивна дошка, таблички з висловами про українську мову, індивідуальні картки, зошити, підручники.

                                                            Хід уроку:

І. Організація класу до уроку.

Вчитель: Хочу до вас я звернутися, діти:

Можна людині без мови прожити,

Можна без пісні, без загадки й казки?

Хто відповість? Поміркуйте, будь ласка!

Учень: Як же людині без казки і слова,

Без задушевної пісні й розмови?

Думаю я, що таке неможливо.

Мова людини – це щастя, це диво!

Вчитель: Правильно думаєш. Мова – це диво!

З нею людина розумна й щаслива.

Знаючи мову, спілкуються люди,

Мова загине – й людини не буде.

 

 

Учень: Як же без мови? Я не уявляю!

Я щохвилини про щось та й питаю.

А коли мови не будемо знати,

Як же ми зможемо світ пізнавати?

Вчитель: Ми з вами всі живемо в Україні,

Мова чудова й пісні в нас чарівні.

Треба, щоб мову ми вчили і знали

Й нею постійно усі розмовляли.

«Зроби подарунок рідній мові – говори українською!!!»

Вчитель: У нашої мови сьогодні велике свято. Сьогодні День української писемності.

Є ще одне свято:

C:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\школа\LLIuqTiRPYY.jpg

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Вчитель: Вдома вам потрібно було підготувати і записати два прислів’я чи приказки, чи гарний вислів про нашу мову.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Хвилинка каліграфії.

- Запишемо ті ознаки українського письма, які вирізняють її серед інших мов. Пригадайте, букви, які притаманні лише нашій мові.

(Її – записати цілий рядок) Що ми знаємо про цю букву? (Вона завжди позначає два звука)

- Наведіть приклади слів з цією буквою…

(Іі, Єє, Гг – це теж букви, які вирізняють нашу мову серед інших!)

- На другому рядку ми запишемо такі буквосполучення: ллє  ння  ття  ддя  лля

- На третьому – речення: Літо дає коріння, а осінь - насіння. Знання за плечима не носити.

- Як ви розумієте ці прислів’я?

- Можливо вже хтось здогадався яка тема сьогоднішнього уроку?

ІУ. Повідомлення теми і мети  сьогоднішнього уроку.

«Знайомство зі словами, що мають подовжені м’які приголосні звуки»

Мета: навчитися правильно вимовляти і записувати такі слова.

У. Вивчення нового матеріалу.

1) Робота з прислів’ями.

- Ще раз прочитайте прислів’я які записали. Як вимовляються слова з подовженими приголосними? (подовжено і м’яко)  А записуються? (сполученням двох літер)

2) Робота з правилом, с.49.

- Що нового дізналися? (позначається такий звук =:   і як можна переносити)

3) Запитання до правила.

- Про який вид приголосних звуків іде мова? (м’які, подовжені)

- Як позначається м’який подовжений приголосний схематично?

- Наведіть приклади слів з м’яким подовженим приголосним…

3) Звуко – буквений аналіз слова « Знання –

- Як його можна перенести?

4) Творча робота: придумати речення з цим словом, записати.

                                                Фізкультхвилинка

УІ. Закріплення нового матеріалу.

1) Робота на індивідуальних картках.

Робота в парах: Допиши слова, вставляючи подвоєння букв:

Завда….я, зна…я, жи…я, чита…я, воло…я, малюва…я.

Перевірка

 

 

2) Робота в робочих зошитах.

Спиши, підкресли зайве слово. (Волосся, життя, багаття, п’ятниця, Ілля, ллє, колосся, гілля.)

Перевірка

3) Самостійна робота.

Встав у прислів’я пропущені слова з подовженими приголосними, запиши його.

(Дерево міцне….., а людина - …….)

Перевірка

УІІ. Узагальнення і систематизація знань

- Чітко вимовляйте слова з подовженими м’якими приголосними звуками. Слова на картках.

(Полісся, волосся, колосся, узлісся, галуззя, мотуззя, змагання, навчання, проміння, каміння, вбрання, насіння, зілля, бадилля, рілля, вбрання, узбережжя, вугілля, …)

УІІІ. Домашнє завдання: с.49, впр.3.

1) Читання і корегування речень, списати текст у відкоригованому варіанті, зробити звуко – буквений аналіз підкреслених слів.

ІХ. Підсумок уроку.

- Який звук ми вивчали на уроці?

- Наведіть приклади слів із подовженими м’яким приголосним звуком.

- Як позначається такий звук на письмі? А у звуковій схемі?

- Що найбільше сподобалось на уроці?

- Що б вам хотілося робити на уроці закріплення цього матеріалу?

                                                    Додатковий матеріал

1. Диктант.

   Не розпалюй без потреби багаття. Не залишай на привалах сміття. Точно виконуй завдання керівника.

- Хто на вашу думку міг би отримати таку інструкцію? Які ще правила поводження на природі ви знаєте? Підкресліть слова з подвоєнням. Придумайте заголовок до тексту.(Поради туристу)

2. Гра «Доміно». Кожному учневі вчитель видає картку доміно (всього 28 карток), на яких написано слова або частини слів. Гру починає той, у кого є чиста картка. Далі називається картка, перша половина якої чиста, а друга — з початком нового слова. Картка із закінченням цього слова — наступна і т. ін.

http://subject.com.ua/lesson/mova/2klas/2klas.files/image103.jpg

3. Гра «Порівняй!»

 Визначте кількість звуків у словах і поставте знаки «<», «>», «=». 

Сіно = сани             син  синь                   сон □ дощ

Щітка > кішка         дзиґа □ мотив              джміль □ парта

Рак □ мак                 щит □ вуж                   гора □ нора

Лось  ліс                гриб  гість                 щиглик  дзвоник

4.Утворіть слова за схемою. Запишіть їх за алфавітним порядком.

 

http://fiz-cultura.ucoz.ua/_nw/5/s17085528.jpg

5. Гра «Добери слово»
До поданих ознак доберіть слова з подвоєними приголосними.
Чорне — золоте —
чисте — цікаве —
міцні — велике —
 

6. Прислів’я.

Яке коріннячко, таке й насіннячко.

 

7.Розрізнення у мові слів з м’якими подовженими звуками.

— Послухайте вірш. Плесніть в долоні, коли по­чуєте слова з подовженими м’якими приголосними.

На траві й квітках росинка,

Шелестіння й гомін гілки,

Щебетання й пісня пташки,

Скрип жука, гудіння бджілки.

                                (Я. Щоголів)

 

8.Творче завдання.

— До слів першого стовпчика доберіть слова друго­го стовпчика. Запишіть словосполучення.

життя            пшеничне

вугілля         шкільне

колосся         цікаве

завдання       кам‘яне

— Усно складіть із записаними словосполученнями речення.

9. Тести на повторення

Перевір свої знання. За кожну правильну відповідь ти отримаєш 1 бал.

1. Визнач, у якому рядку в усіх словах є м'які приголосні.

Дятел, сокира, листя, переліт, колиска.

Ведмідь, ряска, каченя, сопілка, мороз.

Буряк, місяць, квітка, сокіл, лис.

Дядько, лялька, няня, дяк, люлька.

Пісня, світло, ранок, косуля, політ.

2. Вкажи, у якому рядку в усіх словах відбувається уподібнення звуків.

Вогко, книжка, грядка, списати, низько.

Стіл, свято, звісно, щастя, весняний.

Чесно, тести, рясний, дзюрчати, хвоя.

Зчистити, розжарити, зшити, дочці, льотчик.

Слива, зняти, постіль, сонце, тиждень.

 

3. З'ясуй, у якому рядку в усіх словах кількість букв відповідає кількості звуків.

Навіювати, пильний, боятися, спокуса, земля.

їдять, щабель, розум, місто, розпестити.

Скоїти, завести, спокій, пень, кінь.

Багатіти, діяти, пальці, пальто, корал.

Антракт, стерильний, яблуко, копита, завіса.

 

4. Вкажи, у якому рядку в усіх словах літери я, ю, є позначають два звуки.

Споживаючий, перукарня, плюнути, повітряний, якір.

Явір, злючий, болючий, спопеляючий, навіяний.

Ялинка, узгір'я, з'юрмитися, єпископ, з'єднати.

Тополя, стерня, підкурювач, єдиноріг, розмалювати.

Зять, приєднати, цвітіння, палаючий, відзначення.

 

5. У якому рядку всі слова розташовано в алфавітному порядку?

Запорука, заручитися, заскочити, засмаглий, залоскотати.

Водити, водовід, возик, влити, вкрити.

Гумор, гумореска, гуморист, гумористичний, гупати.

Наснага, наступ, наснаженість, наснитися, наснувати.

Кришталевий, курити, купіль, критика, кислий.

 

6. Вкажи, у якому рядку в усіх словах можливе чергування голосних звуків при словозміні чи словотворенні.

Борода, сон, село, вишня, шосте.

Дохід, вести, нога, дерево, мох.

Студент, шерсть, лід, гонити, осінь.

Слово, вечір, могти, шовк, мороз.

Лоб, Київ, водопій, ложечка, мій.

 

10. Спиши, встав потрібні букви.

Зашуми в..сною, зел..н - луже.

Теплий вітре, ш..лести в гіллі!

Юний мій товаришу, мій друже,

жить тобі на світлій цій з..млі.
                                              Андрій Малишко

11.Утвори слова за зразком і запиши парами.
уміти — уміння
читати — ...
знати —     ...  
жити        — ...
шити —     ...  
малювати — ...

12. Прочитай слова. Подумай, як їх можна поділити для переносу.
Гілля,   життя,   уміння,   знання,   зілля, коріння, узлісся, галуззя.
Зверни увагу! Переносити можна так:  гіл-ля або гі-лля.

13. Прочитай прислів'я.
1. Дерево сильне корінням, а людина — знанням.

2. Важко у навчанні — легко у труді.

 3. Маленька праця краща за велике безділля.

4. Є терпіння — буде й уміння.
-  Випиши слова з подвоєними буквами, поділяючи їх для переносу.
-  Знайди в прислів'ях слова, протилежні за значенням.


 

14. Прочитай. Випиши слова з подовженими приголосними звуками, вставляючи пропущені букви.
    Тихо в лісі. Настає прозоре світан..я. Уз-ліс.ям прокрадається з нічного полювання старий лис.
    Ось ворухнулася в гіл..і синичка. Пролетіла над узліс.ям зграйка шишкарів.
Усе бачить, усе чує, усе знає в лісі старий хитрющий лис.


15. Прочитай і відгадай загадку.

Кому потрібні голки для шиття, а кому — для життя?

-  Прочитай уголос виділені слова. Які звуки в них однакові? Вимов звуки, якими ці слова відрізняються.
-  Запиши виділені слова, поділяючи їх для переносу.
 

16. Прочитай.
                                                Зауваження.
Прийшов Дмитрик зі школи. Глянула бабуся, а новий костюмчик пожмаканий, усі ґудзики відірвані.
    Що це ти наробив? — забідкалася бабуся.
    Та це я Миколі робив зауваження, щоб він не свистів на вулиці.
                                                                                         (З народного гумору)
2. Що ти скажеш про поведінку Миколи і Дмитрика? Чи чемні ці хлопчики? Не забувай про слова ввічливості! Ними треба користуватися й тоді, коли ти з кимось не погоджуєшся, робиш комусь зауваження.

17. 1. Прочитай текст.
                              Як треба поводитись на вулиці.
    Перш ніж вийти з дому, перевір, чи все в тебе в порядку. Ґудзики мають бути застебнуті, одяг і взуття вичищені, волосся зачесане.
    Якщо йдеш вулицею з товаришами, не розтягуйтесь на весь тротуар, не штовхайте перехожих, не кричіть. Некультурно ходити вулицями і їсти. Не сміти! Для сміття на вулицях є урни.
2.    Спиши два останні речення. Які це речення?
3.    Випиши за алфавітом слова, в яких є подовжені приголосні звуки.
 

18. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте і спишіть слова.
Плаття, взуття, пальто, дзеркало.
2. Зробіть усний звуко-буквений аналіз цих слів. Користуйтеся поданим у таблиці зразком.

 

19. 1. Прочитай текст.
                                                    Чернеча гора.
З..леним лісом укриті схили Чернечої гори. Могутн..ою зел..н..ю виповнено всі яри та приярки. Д..рева дужі, гіл..ясті, кущі непролазні.
Глянеш униз — ніби з літака бачиш суцільні в..рховіт..я дубів. Глянеш угору — на схилах ж..ве коріння випинається з з..млі.
                                                                                                 За Олесем Гончаром

2.    Що тобі відомо про Чернечу гору? Де вона знаходиться? Як ще цю гору називають у народі?
3.    Випиши виділені слова, вставляючи пропущені букви. Пригадай правила, за якими пишуться ці слова.
 

 20. 1. Прочитай текст. Добери заголовок.
    Подорожник росте на узбіччі доріг, на луках, поблизу жител, на узліссі.
Заготовляють подорожник під час цвітіння. Зібране листя сушать на горищах чи під накриттям.
    Подорожник використовують для лікування різних хвороб.
2. Випиши спочатку слова з подвоєними буквами чч, потім — тт, сс, нн.


 

 

docx
Додано
2 січня 2022
Переглядів
6775
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку