Урок 5
Тема: Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників.
Мета: розширити знання учнів про однорідні члени речення, зокрема про сполучниковий зв'язок між однорідними членами речення, вживання відповідних розділових знаків; виробляти вміння самостійно складати речення; розвивати спостережливість, мовлення у4чнів, інтерес до вивчення мови, виховувати старанність у навчанні.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Він покликав на урок,
Кожен з нас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними – і хлоп ятка.
II.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
III АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
Як називаються слова, які належать до службових частин мови?
( Прийменники, сполучники)
1.Придумайте і запишіть спочатку прийменники( колективно): і, у, за, під, на, з.
2.Придумайте і запишіть сполучники( колективно): і, та, й, а, але.
3.Конкурс на найцікавіше речення із сполучниками.
4.Утворіть і запишіть речення з поданих слів, підкресліть однорідні члени речення.
Школи, подвір’ї, Мишко, весело, футбол, у, Іван, на, біля, і Микола, грали.
Зверніть увагу, як зв’язані в реченні однорідні члени.
4. Малюнковий диктант
На городі у бабусі ростуть ,
Улюблені дитячі іграшки - це, ,, це це улюблені
На математиці учні вчились креслити ,
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми продовжуємо працювати з реченнями, в яких є однорідні члени речення. Будемо вчитися правильно читати і записувати такі речення, вживаючи розділові знаки. Дізнаємося, що однорідні члени речення іноді поєднуються за допомогою сполучників. Будемо самі будувати речення з однорідними членами.
IV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Рубрика «слово про слово»
Жемчужились- виблискували як перли.
2. Дослідницька робота за вправою 66.
1) Читання речень, спостереження за способами з’єднання в них однорідних членів речення
2) Читання і розучування правила с. 36
3. Виконання вправи 67.
1) Прочитайте текст, доберіть заголовок.
2) Спишіть, підкресліть однорідні члени речення в четвертому реченні. Скажіть, перед якими сполучниками в реченнях ставиться кома? Перед яким сполучником кома не ставиться, якщо він поєднує два однорідних члени?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА( відеоматеріал)
V.ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Творче завдання за матеріалами вправи 68.
1) Спробуй об’єднати два речення так, щоб не повторювалися слова.
2) Запишіть утворені речення, підкресли однорідні члени.
2. складіть і запишіть речення за моделями.
Уважно слухаючи інтонування речень, спробуйте їх записати, правильно вживаючи коми. Доцільно організувати коментування речення відразу ж після написання.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Розкажіть про свої враження від уроку.
— Що найбільш зацікавило вас?
— Розставте відповідні розділові знаки у приказках.
• Тричі міряй а раз ріж.
• Умирать готуйся а хліб ори.
• Хліб та вода — то козацька їда.
• Хороше, та не наше.
• І стид говорить, і гріх потаїть.
— Коли так говорять?
С.36- вивчити правило, виконати вправу 69.