Розробка уроку з української мови
для 5 класу
з теми
«Наголос»
Вчитель: НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ступенів» с.Фронтівка
Сирота Жанна Василівна
2019
Урок № СКЛАД. НАГОЛОС
Мета: поглибити знання п’ятикласників щодо складу й наголосу; удосконалювати вміння правильно наголошувати слова зі складними випадками; навчити школярів користуватися орфоепічним словником та словником наголосів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати цікавість до знань.
Внутрішньопредметні зв’язки: основи здоров`я
Лексикологія: засвоєння нових слів.
Культура мовлення: правильна вимова наголошених і ненаголошених складів; використання наголосу для виділення у вимові наголошених складів і розрізнення за наголосом лексичного значення слів; засвоєння складних випадків наголошування.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Хід уроку
Рефлексія ( визначення настрою за допомогою смайлів)
-Діти, ви любите казки?
Сьогодні ми здійснимо подорож по чарівній казці, яку створимо самі.
В гості до нас завітав Незнайко… Він хоче визволити із замку принцесу, яку заточив злий чаклун, але багато ще не знає. Допоможемо йому?
Ну тоді в путь. ( на дошку вивішується плакат із замком і принцесою)
-Діти, Незнайко забувся як зветься країна, де утримує чаклун принцесу, а щоб допомогти йому пригадати потрібно розгадати криптограму.
( скласти з літер слово наголос та вписати його в пусту стрічку)
ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
Наголос
ІІІ.Установчо-мотиваційний етап та актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Для того, щоб Незнайко рухався вперед потрібно допомагати йому виконувати завдання, які для нього вигадав чаклун, а поклав він їх у чарівні конверти, кожен пронумерований, не можна відкрити конверт доти, поки не виконаємо завдання.
- ой-ой-ой! Що це річка? Як же Незнайкові перейти її. А це що? Перший конверт і перше завдання.
( зачитування завдання № 1 та його виконання)
1.Записати на дошці слова,поділити їх на склади (не для переносу),визначити який склад закритий, а який відкритий, поставити наголос.
День, зем-ля, Ка-те-ри-на, о-гі-рок,лі-сок, му-раш-ка,не-на-го-ло-ше-ні,Ук-ра-ї-на,ка-лен-дар,га-йок.
(використання мультимедійної дошки)
2.Ми допомогли нашому героєві перейти річку і він помандрував далі. Ішов, ішов і дістався саду. Куди йти,що робити? «Діти»,- просить Незнайко допомоги!
Мабуть, потрібно іти через сад? Але є конверт, що там?
Конверт №2 1. (малюнковий диктант)
на дошці зображення фруктів, учні записують назви, ставлять наголос, роблять висновок на який склад падає наголос і що в українській мові наголос вільний, тобто може падати на будь-який за рахунком склад.
Яблуко,груша,банан, апельсин,ананас.
2.Скласти гроно до слова сад
колючий чарівний
різнобарвний зелений
вітамінний запашний урожайний
САД
смачний доглянутий родючий
- Ну ось, подолав Незнайко і цю перешкоду, все ближче і ближче він до принцеси. Аж ось перед ним, темний, чарівний ліс, просто так не пробратися, а чаклун знову шле конверт, сподівається, що Незнайко не виконає завдання і не пройде далі. Що ж там у конверті №3 ?
Фізкультхвилинка музична
3.Конверт №3.
На партах у дітей листочки, на яких надруковані склади:
вер, ба, кро, пи, ва, о, лень, со, ка, по, дру, га, дош, ка
Завдання 1: скласти із складів слова, вимовити, правильно наголошуючи (під час виконання завдання лунає музика, потім відповідає один учень із кожної групи)
Верба, кропива, олень, осока, подруга, дошка.
(верба', кропива', о'лень, осока', по'друга, до'шка)
( знайти слова кропива, олень, подруга у словнику) !!!
4. Незнайко дуже любить грати на комп`ютері ігри , покажемо йому дуже корисну та пізнавальну гру ?
ПОКАЗ СЛАЙДІВ №2,3,4
Виконання завдання із конверта №4
Коверт №4
Творче конструювання
Поставте наголос у словах та складіть із ними речення.
Брати (рідні) — брати (участь), дорога (дальня) — дорога (людина).
5. Невдовзі наш Незнайко дійде до замку та звільнить принцесу, але що ж він робить? Чому не йде далі? Діти, він грається, може, і ми зіграємо разом з ним?
Гра «Чорно- білі слова»
Конверт№5
Дітям роздаються білі і чорні квадратики . Чорні позначають наголошені склади, а білі ненаголошені. Учитель читає слова, а діти за допомогою квадратиків викладають їх схеми.
Ніч, весна
Голова
Дерево
сад
школа
IV. Підсумок уроку. Рефлексія.(СМАЙЛИ) Поставити наголос у словах: замо′к і за′мок.
Незнайко нарешті звільняє принцесу і допомагає мені виставити оцінки за роботу на уроці.
V. Домашнє завдання
Виписати із орфоепічного словника десять цікавих слів , поставити в них наголос, з одним скласти речення.