Поняття про дієслово. А. Костецький «Ранок».

Про матеріал
 аналізувати знання учнів про дієслово як частину мови; формувати вміння розпізнавати дієслово за істотними ознаками (питанням, значенням, роллю в реченні);  розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух;  виховувати працелюбність, вміння планувати свою діяльність.
Перегляд файлу

Українська мова

Тема. Поняття про дієслово. А. Костецький «Ранок».

Мета:

  • аналізувати знання учнів про дієслово як частину мови; формувати вміння розпізнавати дієслово за істотними ознаками (питанням, значенням, роллю в реченні);
  • розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух;
  • виховувати працелюбність, вміння планувати свою діяльність.

Очікувані результати:

  • учні систематизують знання про дієслово, розуміють функцію дієслів;
  • збагачують словниковий запас, читають вірш, взаємодіють усно та письмово;
  • висловлюють свої думки, беруть участь у колективному обговоренні.

Тип уроку: урок формування компетентностей.

Обладнання: фото крокодила, відео «Цікаві факти про крокодилів», конструктор LEGO, анаграма.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Створення позитивного психологічного настрою.

 

 

Доброго ранку – сонце привітне!

Доброго ранку – небо блакитне!

Доброго ранку – в небі пташки!

Доброго ранку – зелені дубки!

Доброго ранку -  дітки привітні!

Я всім бажаю, щоб посмішки квітли!

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів і мотивація навчальної діяльності.

  1.     Гра «Мікрофон»
  • Скільки самостійних частин мови ви знаєте?
  • Пригадайте, які з них ми вже вивчали?
  • Як називаються слова, що називають предмет? На які питання вони відповідають?
  • Як називаються слова, що називають ознаку предмета? На які питання вони відповідають?
  • Як називаються слова, які називають кількість предметів? На які питання вони відповідають?
  • Як називаються слова, які вказують на предмет, ознаку предмета, кількість, але не називають їх? На які питання вони відповідають?

 

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

  1. Робота з анаграмою.

Сьогодні  на уроці ми будемо вивчати нову частину мови, а яку саме ви дізнаєтесь, прочитавши слово

В О С Л О Д І Є

Ми повинні навчитися розпізнавати дієслова в реченні, правильно вживати їх у мовленні.

 

 

 

 

  1. Вірш про дієслово

Людям всім давно відомо

Дивне слово – дієслово.

Дію виконати може

І в роботі допоможе.

Треба з ним завжди дружити,

З ним нам веселіше жити.

Всяка дія – в дієслові,

І ніяк без нього в мові.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1.             Вправа «Виконай дії»
  •                   Пострибайте. Присядьте. Підведіться. Поверніться. Нахиліться. Сядьте. Візьміть ручку. Запишіть…каліграфічно назву частини мови, яка…(продовжуйте)…(прочитайте на с.45 у підручнику. Вправа 1).

Д  д   Дд   діє  сл   ов   во  діє   слово  дієслово.

 

  1.                  Вправа «Незвичайний крокодил»
  • Цей незвичайний крокодил , який усе вміє робити. Записуйте, що він робить. (Вправа 2, с.45). Дієслова підкреслюйте двома рисками.

  Крокодил ( що робить?) плаває в річці, грає у футбол, катається на ковзанах, скейтборді, роликах, займається підводним  плаванням, літає, грає в ігри, взуває чоботи, ходить по вулицях.

  • Як вам допомогли дієслова? Як дієслова взаємодіють із займенниками?
  • Яким займенником замінимо іменник «крокодил»?

Стіна слів : крокодил, рептилія, плазун, тварина, «плакати крокодилячими сльозами».

 Це крокодил. Він плаває. У нього зелена шкіра. Його потужний міцний хвіст наче двигун. У рептилії є величезна паща з вісімдесятьма гострими іклами. Він має міцні ребра. Це безстрашна тварина. У нього не буває ворогів. Єдиним ворогом можна вважати людину.

  • Чи може крокодил плакати?

Це цікаво! У народі кажуть «плакати крокодилячими сльозами», і не дарма. Крокодили дійсно можуть плакати, тільки не від болю чи образи. У них є спеціальна слізна залоза, вона виводить з організму солі, яких забагато. Сльози крокодила – це природній процес.

Тупорилий крокодил. Він найменший. Гребенястий крокодил. Він найбільший. (Демонстрування фото, перегляд відео «Цікаві факти про крокодилів»).

  1.                    Фізкультхвилинка
  • Перевіримо дії наших ніг під час виконання «Гопачка»!

(Ансамбль ім. І.Вірського «Гопак».)

 

  1.                    Досліджуємо мовлення/взаємодіємо усно і письмово
  1.                    Письмо з коментуванням. Вправа 3, с. 46.

 Добери і запиши дієслова до іменників. Підкресли дієслова.

  1.                    Робота в парах. Гра «Збери валізу дієслів»

Вправа 4, с.46.

 Доберіть і запишіть якомога більше слів, які називають тих, хто може виконувати ці дії. Підкресліть дієслова.

  1.                    Досліджуємо різні стани предметів.

Фронтальна робота. Вправа 5, с. 46. Визначити частини мови.

  • Як розрізнити частини мови?

Висновок. Дієслова відпочиває, хворіє, радіє, сумує та інші називають різні стани предметів.

4) Досліджуємо зміну ознаки предмета.

- Що означають ці іменники? Утворіть дієслова. Вправа 5, с.46.

Висновок. Дієслова можуть називати не тільки дію та стан предмета, а й зміну ознаки предмета. Дієслова темніє, зеленіє, світлішає називають зміну ознаки предмета.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Робота над текстом. Вправа 8, с. 47.

- Послухайте вірш. Визначте, який настрій викликає твір?

а) Словникова робота.

Латаття – водяна лілія.

Миттю – дуже швидко.

 

б) Самостійне читання.

- Прочитайте  самостійно, віднайдіть дієслова вжиті в переносному значенні.

 

в) Виразне читання назагал.

 

г) Робота над текстом.

- Визначте дієслова, які вжитті в переносному значенні.

- Як ви думаєте, для чого автор вжив дієслова в переносному значенні?

- Якими дієсловами-синонімами можна замінити ці дієслова?

Стіна слів: сміється, сонце.

Синоніми : сміється, радіє, усміхається,веселиться.

Доберіть дієслова до слова сонце.

Сонце (що робить?) гріє, світить,іскриться, встає, заходить, сходить, будить, пестить, ніжить, зігріває…

VІ. Рефлексивно-оцінюючий етап.

  1.               Вправа «Гронування»
  • Що знали про дієслово на початку уроку?
  • А що дізналися нове?
  1.               Словесна рефлексія
  • Чия думка була цікавою?

Метод «Вузлик»

«Я дізнався, що …»

«Я зрозумів, що …»

«Я запам’ятав, що …»

  1.               Самооцінка роботи на уроці

Оцініть свою роботу на уроці ( за допомогою цеглинок LEGO):

 все зрозумів, можу допомогти іншому;

 зрозумів, але треба ще попрацювати;

потрібна консультація.

 

  1.               Зворотній зв’язок

Знаю – Хочу знати – Дізнався.

  1.               Домашнє завдання
  •                   Вивчити правила с. 45-46, вправа 7, с. 46( виписати слова парами за зразком).
docx
Додав(-ла)
Дацюк Таня
Додано
15 лютого 2023
Переглядів
1092
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку