Тема: урок розвитку зв’язного мовлення.
Твір – опис «Калина під моїм вікном»
Мета: вчити дітей складати твори з елементами опису, розвивати зв’язне мовлення учнів, мислення, спостережливість, уміння порівнювати і співставляти; повторити типи текстів за метою висловлювання; формувати вміння добирати найбільш влучні прикметники під час опису предмета; розширити знання дітей про калину як рослину – символ України; показати, як оспівував її український народ та класики української літератури; виховувати любов до рідної землі, її символів; до рідного слова, до національних традицій, народної мудрості, до краси і гармонїї навколишнього світу, до рідного краю,
Обладнання: портрети Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українки, М. Підгірянки; гілочки з кетягами калини, малюнки та ілюстрації із зображенням калини, колоски пшениці, гілочки верби, вишиті рушник і сорочка, хліб, карточки «обличчя почуттів», для поділу учнів на групи; « Тематичний словник школяра», « Тлумачний словник української мови», книги «Зелене диво України», «Зелена аптека»; запис пісні Н. Матвієнко «Ой роду наш кроєний», пісні « Ой у лузі червона калина…» кавер – версія гурту «Пінк Флойд»; мікрофон.
Хід уроку
Тож посміхніться у відповідь, діти,
Я вашими успіхами сьогодні на уроці хочу радіти!
- Бачу, у вас гарний настрій, а це надія на плідну роботу протягом всього уроку. Отже, сьогодні ми працюватимемо під девізом:
(прикріплено на дошці магнітами)
Працювати – колективно,
діяти – оперативно,
писати – охайно,
відповідати – негайно.
ку – у + алі – і + ис – с + не – е + а
калина
(Вправа «Мікрофон»)
символи терпкі
кетяги смарагдове
галуззя багряне
(Робота із « Тлумачним словником української мови» )
(Розповіді дітей)
- Я вас з такою цікавістю слухала, а ви готові послухати мене? Я впевнена, що в мене для вас теж є дещо цікаве.
(Під запис пісні Н. Матвієнко «Ой роду наш красний)
- В усіх народів є свої рослини – обереги, рослини – символи.
В Канаді – клен. Канадці так шанують цю рослину, що його листя навіть зображене на державному прапорі цієї країни. В Японії – сакура. А в нас українців, (поряд з вербою й тополею) – калина. Живе її образ в піснях і віршах, легендах і переказах. На Землі існує більше 200 видів калин. Як же опинилася вона й на наших землях? Ось як про це розповідає легенда.
- Колись на Україну часто нападали татари. Все нищили на своєму шляху, а хлопців і дівчат забирали в полон. Одного разу хотіли забрати найкращу дівчину села, Калинку. Вона почала втікати, та, на лихо, зачепилася за дерево своїм червоним намистом. Вороги забрали красуню, і загинула вона на чужині. А на тому місці, де розсипались її червоні намистинки, виросли прекрасні буйнолисті кущі з червоними ягідками. Назвали їх люди калиною. З того часу й росте на наших землях цей чудовий кущ.
- Красива калина в усі пори року. Пізньою весною – на початку літа (а це травень – червень) вбирається вона в білі букетики з квітів, ніби наречена в фаті чи дівчина в хустині. Зовні в суцвітті квіти великі, зібрані в віночок, а всередині – непоказні, дрібні. Цікаво, що великі квіти не дають плодів, а лише маленькі. Проте й великі квіти не розцвітають даремно. (Можливо, ви маєте якусь думку щодо цього?) – своєю красою вони приваблюють комах. Побачить їх бджола чи джміль і прилетить напитися солодкого соку, переповзає з квітки на квітку, переносить пилок. А для квіток це корисно – ягідок буде більше.
- На початку осені починають дозрівати дуже гарні яскраво – червоні ягідки, наче жменями розкидані серед розкішного зеленого листя. На смак вони кислі і трохи гіркуваті, терпкі, але після морозів стають солодкуваті. Ось я принесла те, що залишилось вам від пташок, скуштуйте і ви, візьміть по ягідці, і з'їжте, роздивітьсяі кісточку всередині. Вона схожа на маленьке сердечко – чи не диво?!
- Хоча вони й кислі, але дуже корисні – і лікують, і надають бадьорості. В народній медицині ягодами і корою, яку збирають навесні лікують застуду, хвороби шкіри, нирок.
- На лугах і узліссях можна побачити цілі калинові гаї. Цим і пояснюється те, що в Україні так багато населених пунктів із назвою Калинівка, Калинове. Ось і сусіднє з Корцем село – Калинівка, належить до нашої територіальної громади.
- Люди увічнили любов до калини в назвах міст і сіл, а поети – в своїх віршах.
Так, І.Я. Франко:
Червона калино,
чого в лузі гнешся,
чи світла не любиш,
до сонця не пнешся?
Леся Українка:
Чия то могила в полі при дорозі,
Що над нею калинонька цвіте на морозі?
М. Підгірянка:
Колишися, калинонько, колишися,
Зеленими листочками розпинися,
Сонячними променями розмалюйся,
Ще й з тим вітром буйнесеньким розцілуйся!
І, звичайно, ж, Т. Шевченко:
Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина.
Пишається калинонька,
Явор молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
а) У полі калина,
у полі червона,
хорошенько цвіте.
б) Тече вода з – під явора
Явором на долину
Пишається над водою
червона калина
в) Зацвіла в долині
Червона калина
Ніби засміялась
Дівчина – дитина
(Росте вона в полі, в лісі, в долинах річок, біля людських осель)
2. Яка калина на вигляд?
(Це не високий, але пишний кущ зі смарагдовим листям і білим цвітом навесні та розкішними кетягами ягід восени)
3. Кого приваблює кущ калини на весні, восени?
(Навесні приваблює людей милуватися красою, комах – напитися солодкого соку. Восени – людей набрати цілющих ягід, пташок – поласувати ними)
4. Яку користь приносить вона людям?
а) («Ой єсть в лісі калина» - навіщо дівчина ламала цвіт калини? – Тому, що вона має лікувальні властивості)
б) На калині мене мати колихала
Щастя - долі в чистім полі виглядала
(Виготовляли колиски з калини)
в) З калини вирізана,
Гладенько витесана,
Співає, заливається,
Як називається.
(Сопілка)
Існує повір’я: якщо вирізати з калини сопілку, то в сім’ї обов’язково народиться син – продовжувач роду.
Калина має чудові лікувальні властивості.
5. Як народ величає калину?
- Ось така наша калинонька цілюща і символічна.
2. Посадіть кущ калини біля своїх домівок. Хай він прикрасить ваше подвір’я ваш дім, хай в ньому зів’є гніздечко соловейко і співає вам.
- І сьогодні ми не можемо не згадати ще одну пісню, в якій згадується калина. Вона дуже давня, їй більше 100 років. Це пісня січових стрільців «Ой у лузі червона калина…», яка набула нової хвилі популярності після виконання Андрієм Хливнюком у перші дні російського вторгнення в нашу рідну Україну 24 лютого 2022 р. і стала символом боротьби українського народу за свободу і незалежність, проти російського терору. Давайте виконаєм перший стовпчик цього твору всі разом під кавер – версію культового гурту «Пінк Флойд».
- Давайте поплескаєм собі за чудове виконання!
- І дякую вам за урок!