Тема. Поняття про речення. Основні ознаки речення.
Мета. Вчити характеризувати речення за його основними
ознаками, розрізняти завершені і незавершені
речення;
розвивати орфографічну пильність та мовлення
учнів, вміння аналізувати та узагальнювати мовні
явища;
виховувати інтерес до вивчення української мови. Обладнання. Комп'ютерна презентація, комп'ютерний
тест, диск «Українська мова», індивідуальні фішки,
записи на дошці, «Тлумачний словник школяра»,
орфографічні словники, сигнальні картки, картки з
рівневою самостійною роботою, листи
самоперевірки.
Хід уроку
1. Актуалізація опорних знань і практичного досвіду учнів.
1. Організація класу. Вправа «Хвиля»
- Заплющіть очі. Відчуйте хвилю тепла і добра, яку дарують вам ваші рідні.
Подумки побажайте всім найкращого. Нехай взаємна підтримка допоможе
вам.
2. Хвилинка каліграфії. Виконання розчерку:
3. АктуалІзаційна бесіда:
П. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
1. Розповідь вчителя.
2. Повідомлення теми, завдань уроку.
Нам треба:
Знати: |
Вміти: |
- основні ознаки речення; |
- характеризувати речення за |
- розділові знаки в кінці речення. |
основними ознаками; |
|
- розрізняти завершене і |
|
незавершене речення. |
Ш. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з опорою на життєвий досвід.
- Пригадаємо, що ви знаєте про речення.
- Всі ці знання використовуватимемо на уроці.
2. Робота в групах.
При потребі звертайтесь до картки-орієнтира.
Речення це одне або група слів, що виражає закінчену думку.
- Звірте висновок із правилом підручника. Чим ми його доповнили?
7. Хвилинка відпочинку.
IV. Первинне застосування набутих знань.
1.Бесіда фронтальна.
?-питайник ! - окличний , - запинка
- А як ми називаємо їх зараз?
2. Повідомлення учнів.
- Бюро Всезнайок підготувало цікаву інформацію про ці знаки. Вони
користувались довідковою літературою.
Найдавніший розділовий знак - крапка. У деяких мовах минулого розділовий знак писали з шістьма, п 'ятьма, або чотирма крапками.
Знак питання з 'явився у 18 столітті. Вигадали його у стародавньому Римі. Знак оклику відомий уже майже 400років, раніше він мав назву «знак здивування».
Кому іноді називають бабусею нашого письма, хоча їй всього 300 років. Вперше вжив її Альдо Мануцці з італійського міста Венеції. Щоб розрізняти кому і крапку, він «приробив» крапці хвостика.
3. Ігрова вправа «Знаки загубились»
- Пропоную вам послухати речення і сигнальною карткою показати
необхідний розділовий знак.
Тихо у класі, бо йде урок (.)
А яка краса за вікном (!)
Осінь прикрасила дерева різнобарвним листям (.)
Чи любиш ти його шурхіт (?)
Мерщій після школи до парку (!)
- Які вміння відпрацьовували в ігровій вправі?
V. Творче застосування знань і навичок в нових або змінених умовах з
метою формування вмінь.
Холоднішає.
Спорожніло поле.
Притих ліс.
Ведмідь, борсук та їжак заснули до весни.
- Які вміння відпрацьовували?
2 рівень
Які рядки слів можна назвати реченнями? Запиши.
Швидко пролетіло
Біля школи пожовтів клен.
Вночі з неба
Вітер тихо гомонить.
Вітаємо щедру осінь.
3 рівень
Поділи текст на речення. Постав розділові знаки. Запиши.
Як швидко літо проминуло вже на подвір "і хазяйнує осінь а ти любиш цю
пору року
4 рівень
Доповни речення. Запиши.
Швидко пролетіло літо і настала ________ • Не так гріє осіннє___.
Часто ідуть холодні________. Відлітають у вирій . Лісові
мешканці готуються .
VI. Підсумок уроку.
1. Складання, читання і тлумачення вислову І Цюпи:
Кожне слово - це ніби діамантова намистинка на великому разку нашої пребагатої мови,
2. Підсумкова бесіда.
- Доповніть речення:
Я навчився... Я вдосконалив... Я досяг...