Тема: попереднє і наступні числа. Додавання й віднімання 1. Порівняння виразу і числа. Розв’язування задач. Робота з геометричним матеріалом
Мета: ознайомити учнів з прийомами обчислення суми виду 29 + 1 та різниці виду 40 - 1; формувати обчислювальні навички, вміння розв'язувати задачі, складати задачі за типом поданої; ознайомити учнів з елементами трикутника, дати поняття «многокутник»; розвивати пізнавальну активність та логічне мислення учнів; виховувати екологічну свідомість, дбайливе ставлення до свого здоров'я.
Обладнання: набір математичних матеріалів, ілюстративний та роздавальний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична, природнича, здоров'язбережувальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
а) Стали, діти, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли,
Й працювати почали.
б) Емоційне налаштування.
Девіз уроку
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
Правила уроку
1. Слухати і чути.
2. Бути доброзичливими.
3. Бути активними.
4. Відповідати тільки за темою.
5. Говорити коротко, по черзі.
6. Правило «піднятої руки».
2. Усні обчислення
а ) Робота з цеглинками Лего.
- Гном з лісу передав вам вирази, які вам треба розв’язати за допомогою цеглинок Лего.
- Подивіться уважно на дошку. Кожній цеглинці належить своє число. Наприклад, ящко відповідь 20 – то ви піднімаєте синю цеглинку, якщо 15 – оранжева.
б ) Назви попереднє і наступне число
- В номері (с. 43, № 250) треба назвати попереднє і наступне число до поданих чисел.
в ) Збільш на 1 кожне з чисел
- Треба збільшити на 1 кожне з чисел. (с. 43, № 251)
г ) - Назвіть число, в якому 5 десятків і 0 одиниць,
8 десятків і 0 одиниць,
3 десятки і 0 одиниць,
9 десятків і 0 одиниць.
- Як називають такі числа? (Круглі.)
- Чому? (Усі числа, що закінчуються нулями, називають круглими числами.)
3. Каліграфічна хвилинка. Запис найбільшого числа кожного десятка
- Зараз ми запишемо каліграфічно круглі числа у порядку зростання.
- Що означає « записати числа в порядку зростання»? ( Від найменшого до найбільшого)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
4. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми навчимося додавати до цих чисел 1 та віднімати від круглого числа одиницю. А також будемо складати та розв'язувати задачі, більше дізнаємося про особливості геометричних фігур.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Дослідження. Визначення різних прийомів обчислення суми виду 29 + 1 та різниці виду 40 — 1 (с. 43, № 252)
1) Обчислення за числовою прямою.
- Діти,давайте пригадаємо, коли ми збільшуємо число, то рухаємось праворуч по числовій прямій, а коли віднімаємо – то вліво.
а )29 + 1
- Знайдемо на числовій прямій число 29. – Знайшли.
- Тепер до нього додамо 1. Для цього треба перейти на одну поділку (проміжок) вправо.
- Яке число у нас утворилося? - 30
Отже, якщо додаємо 1, отримаємо наступне число.
б ) 40 – 1
- Знайдемо на числовій прямій число 40. – Знайшли.
- Тепер від нього віднімемо 1. Для цього треба перейти на одну поділку (проміжок) вліво.
- Яке число у нас утворилося? - 39
Отже, якщо віднімаємо 1, отримаємо попереднє число.
2) Визначення прийому обчислення за малюнком.
- Давайте розглянемо малюнки, на яких показано як по-іншому можна винокати ці самі дії.
а) 29 + 1.
- Зверніть увагу на перший малюнок. Зліва на ньому нам зобразили число 29.
- Число 29 — це 2 десятки (2 зелені стовбчики) і 9 одиниць( 9 квадратиків).
- Під малюнком ви бачите запис 29=20+9
- До 9 одиниць додаємо 1, отримаємо 10, це ще 1 десяток ( новий стовбчик).
- Нижче ви бачите запис 9+1=10.
- 2 десятки додати 1 десяток, дорівнює 3 десятки.
с 20+10=30
- Давайте перевіремо, скільки стовбчиків ми отримали? ( 3 стовбчики)
- Це число 30.
б) 40 - 1.
- Зверніть увагу на другий малюнок. Зліва на ньому нам зобразили число 40.
- Число 40 — це 3 десятки (зелені стовбчики) і 1 десяток ( жовтий стовбчик).
- Під малюнком ви бачите запис 40=30+10
- Від 1 десятка віднімаємо 1, отримаємо 9 одиниць.
- Нижче ви бачите запис 10-1=9
- У нас залишилися 3 десятки ( зелені, без змін) і 9 одиниць— це число 39.
- Нижче ви бачите запис 30+9=39
2. Удосконалення обчислювальних навичок
1) Первинне закріплення вивченого.
Робота в парах
- А зараз робота в парах, потрібно виконати вирази на с. 43, № 253 самостійно і після того, як виконаєте – обмінятися зошитами та якщо є помилки виправитии олівцем.
2) Вправа «Склади осінній орнамент». Порівняння виразу та числа, виразів. Групова робота (с. 43, № 254).
Знак «більше» (>) |
Знак «менше» (<) |
Знак «дорівнює» (=) |
|
|
|
Виконана робота |
|
|
|
|
|
|
|
|
Діти визначають знак порівняння, а потім для самоперевірки складають осінній орнамент.
Фізкультхвилинка
Вранці гноми в ліс пішли. |
(Кроки на місці.) |
По дорозі гриб знайшли. |
(Нахил уперед, випрямитися, руки на поясі.) |
А за ним ще... |
(Нахили тулуба з боку в бік.) |
Раз, два, три. |
|
Показалися ще три! |
(Руки вперед, потім у бік.) |
Як збирали, забарились, |
(Нахили вперед, руки до підлоги.) |
І до школи запізнились! |
(Руки до щік, похитування головою з боку в бік.) |
Тож побігли, поспішили |
(Біг на місці.) |
І гриби всі розгубили! |
(Присідають.) |
3. Формування вміння розв'язувати задачі (с. 44, № 255 — письмово)
1) Аналіз та розв'язування задачі № 255. Колективна робота.
- Зараз колективно розвяжемо задачу с. 44, № 255
- Прочитаємо задачу хором.
- Прочитайте ще раз самостійно.
- Про що задача?
- Діти, зверніть увагу, гриби поділяються на отруйні та їстівні. На перерві можете підійти і розглянути малюнки ближче.
— Скільки всього грибів зібрав дідусь? (25.) Які гриби збирав дідусь? (Лисички та маслюки.) Скільки лисичок знайшов дідусь? (20.) Скільки дідусь зібрав маслюків? (Не відомо, решта.)
— Які гриби збирала онука? (Маслюки.) Що ми знаємо про кількість цих грибів? (Їх на 8 більше, ніж зібрав дідусь.)
— Яке запитання задачі? (Скільки маслюків знайшла онука?)
- Що треба дізнатися, аби відповісти на питання задачі? (На скільки більше маслюків знайшла онука, ніж дідусь; скільки маслюків зібрав дідусь.) Які з цих двох чисел нам невідомі? (Кількість маслюків, що зібрав дідусь.) Що про цю кількість зазначено в задачі? (Решта.) Як її знайти? (Потрібно від загальної кількості грибів, що зібрав дідусь, відняти відому кількість грибів-лисичок. Так обчислимо решту — кількість маслюків, які зібрав дідусь.)
- Яка перша дія? 1) 25 - 20 = 5 (гр.) — маслюки, які зібрав дідусь;
— Чи відповіли ми на запитання задачі? (Ні.) Чому? (Нам потрібно дізнатися кількість маслюків, які зібрала онука.) Що для цього потрібно зробити?
2) 5 + 8 = 13 (гр.) — маслюки, які зібрала онука.
— Скільки дій буде в розв'язанні нашої задачі? Назвіть їх. Запишіть самостійно в зошит.
Відповідь: 13 маслюків зібрала онука.
Повторення правил збирання грибів.
2) Визначення виразу-розв'язання задачі № 256 за поданою умовою. Робота в парах.
— Прочитайте задачу.
- Про що вній розповідається?
- Яке запитання задачі?
- Як дізнатися скільки всього намистин?
- Яку дію треба виконати?
-Оберіть серед виразів той, за допомогою якого можна розв'язати цю задачу.
- Який це вид задачі?
4. Робота над геометричним матеріалом (с. 44, № 257-259)
1) Уточнення поняття «трикутник» (с. 44, № 257).
- Як називаються фігури зображені на малюнку? ( Трикутники)
- Що таке трикутник?
- Трикутник – це геометрична фігура, що складається із трьох точок, які не лежать на одній прямій, і відрізків, які з'єднують ці точки. Точки називають вершинами трикутника, а відрізки – його сторонами.
2) Ознайомлення з назвами елементів геометричної фігури (кут, вершина, сторона) на основі трикутника (с. 44, № 258).
- Давайте розглянемо малюнок на с. 44, № 258 і визначемо з яких елементів складається трикутник.
- Вершина – це точка поєднання двох сторін.
- Давайте дамо визначення, що таке сторона фігури?
- Сторона – це відрізок, з якого складається фігура ( трикутник).
- Може хтось знає, що таке кут?
- На малюнку червоним показано кут. Кут- це фігура, яка утворилася між двома сторонами.
3) Визначення поняття «многокутники (багатокутники)» (с. 44, № 259).
- Давайте розглянемо малюнки геометричних фігур.
- Скільки вершин має синя фігура?, кутів? Сторін?
- Яку назву ми можемо дати цій фігурі? – чотирикутник
- Скільки вершин має червона фігура?, кутів? Сторін?
- Яку назву ми можемо дати цій фігурі? – пятикутник
- Якщо фігура матиме 6 сторін, кутів, вершин? 10 ?
Отже, фігури, які складаються з більш ніж 2 сторін, вершин, кутів – називаються многокутниками.
4) Первинне закріплення.
Робота в групах.
- Кожна група отримає свою фігуру.
-Вам всім потрібно дати назву своїй фігурі.
-Перша група позначає олівцями сторони і називає їх кількість.
-Друга група позначає олівцями кути і називає їх кількість.
-Третя група позначає олівцями вершини і називає їх кількість.
- А тепер давайте перевіремо як ви справились із завданням.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 45, № 260, 261)
2. Підсумок уроку. Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
· На уроці я дізнався(лася)...
· Мене зацікавило...
· Найкраще в мене вийшло...
· Я почував(лася) не дуже впевнено, коли...
3. Оцінювання результату учнів.
- А тепер оцініть свою роботу на уроці смайликами.
- Зелений – на уроці було дуже легко, впорався з усіма завданнями.
- Жовтий – все зрозумів, але були деякі труднощі.
- Червоний – важко, не з усіма завданнями впорався.