Тема. Нумерація багатоцифрових чисел. Задачі на спільну роботу, в яких продуктивність праці виконавців невідома. Многокутник. Периметр многокутника.
Мета:
а) формування предметних компетентностей: удосконалювати вміння учнів розв'язувати задачі на спільну роботу; виконувати множення круглого двоцифрового числа на одноцифрове за алгоритмом ; обчислювати периметр многокутника; розвивати аналітичне мислення, техніку швидких обчислень, пам’ять, увагу; виховувати допитливість, інтерес до математики;
б) формування ключових компетентностей:
спілкування державною мовою (уміння усно та письмово висловлювати власну думку, тлумачити поняття та ін.);
математична грамотність (математичні міркування, застосування математичних понять);
уміння навчатися впродовж життя (уміння сприймати й аналізувати інформацію, визначати головне, формулювати, складати алгоритм навчальної діяльності та дотримуватися його, організовувати робоче місце, оцінювати результати роботи — своєї та однокласників);
соціальні та громадянські (здатність працювати в парі, в колективі)
загальнокультурну грамотність (бережливе ставлення до підручника і охайність при письмі.)
Тип уроку: формування навичок і вмінь.
Обладнання: таблиці, зошит-підручник за науково-педагогічним проектом «Інтелект України»(автори І.В. Гавриш, С.О. Доценко); технічні засоби.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Емоційне налаштування (діти показують свій настрій).
І І. Визначення особистих завдань.
-
Бажаю, щоб такий чудовий настрій у вас був протягом цілого уроку.
-
Прочитаймо тему уроку.
-
Які завдання ставимо перед собою на уроці?
ІІІ. Розвиток математичних знань
-
Робота за таблицею «Круглі числа» завдання 1.
-
Розпочнемо роботу на уроці із завдання, яке підготувала Чаріниця чисел.
-
Повторимо назви круглих чисел.
-
Запишемо числа в порядку зростання.
(100, 1000,1000000, 1 000 000 000, 1 000 000 000 000)
-
Обведіть найменше число (100).
-
Робота над правилом Вундеркота ,завдання 2
-
Діти, прочитайте правило, разом з диктором.
-
Прочитайте правило самостійно
-
Відтворіть з пам’яті.
-
Розкажіть правило сусідові (робота в парі).
-
Робота в посібнику (самостійно) над завданням 2.1.
-
Потренуємось у записі багатоцифрових чисел. Запишемо в десятковій системі числення 6 мільйонів, два мільярди,, один трильйон.
(Один учень працює біля дошки)
6 000 000, 2 000 000 000, 1 000 000 000 000.
-
Логічне завдання 3.
-
Мислимо логічно. Запишемо найменше чотирицифрове число, у якому всі цифри різні, посередині, а поруч його «сусідів»
1022, 1023, 1024.
-
Завдання 4 від Торнадо.
-
Установимо закономірність і продовжимо послідовність (допиши три числа)
(Трильйон, квадрильйон)
4 000 000 000 000, 5 000 000 000 000 000, 6 000 000 000 000 000 000.
ІV. Повторення вивченого матеріалу.
-
Робота над правилом множення круглого двоцифрового числа на одноцифрове.
-
Діти , читаємо правило за диктором;
-
Читаємо самостійно, відтворюємо із пам'яті.
-
Розповідаємо сусідові (робота в парі).
-
Виконання тренувального завдання 5 на множення.
-
Працюємо самостійно. Виконуємо завдання від Торнадо, множимо круглі двоцифрові числа на одноцифрові.
-
Обмінялися зошитами із сусідом (взаємоперевірка). (Діти перевірять вирази, оцінюють роботу однокласника. Відповіді записані на дошці).
-
Фізкультхвилинка.
-
Робота над правилом про переставний закон множення.
-
Прочитаємо правило разом з диктором.
-
Виконання тренувальних вправ, завдання 6.1.
V. Робота над рівняннями.
1.Перегляд презентації.
- Перекажи побачене.
2. Розв'язування рівнянь 7.
А) 40 + (х -26) = 160 б) 50 + (150 – х) = 170
VІ. Фізкультхвилинка.
VIІ. Робота над задачами від Розумнички.
-
Складання алгебраїчної задачі на знаходження суми.
-
Перегляд презентації.
-
Розв’язування задачі 9 в робочому зошиті.
-
Прочитайте текст задачі.
-
Назвіть дані, які відомі (Бабуся за 2 дні зв'язала 8 рукавичок, а Оленка за 3 дні 6 рукавичок).
-
Визначте , що слід знайти (За скільки днів спільної роботи зв'яжуть 30 рукавичок).
-
Що відомо? (Бабуся за 2 дні в'яже 8 рукавичок)
-
Що можемо дізнатися? (Скільки рукавичок в'яже за 1 день. Для цього 8 : 2 = 4 (р.))
-
Що відомо про Оленку? ( За 3 дні в'яже 6 рукавичок)
-
Що можемо дізнатися? ( Скільки виготовляє Оленка рукавичок за 1 день. Для цього 6: 3 = 2)
-
Тепер, що можемо дізнатися? (Скільки рукавичок в'яжуть за день бабуся і Оленка разом. Для цього 4+2 =6 (р.).Тобто ми знайшли продуктивність спільної праці).
-
Нарешті можемо дізнатися, за скільки днів спільної роботи бабуся і Оленка зв'яжуть 30 рукавичок. Для цього 30 поділимо на 6. Отримаємо 5.
-
Отже, за 5 днів спільної роботи бабуся і Оленка зв'яжуть 30 рукавичок.
-
Запишіть розв’язання в зошиті.
VIIІ. Закріплення вивченого попереднього матеріалу
-
Робота над обчисленням периметра многокутника:
-
Що потрібно знайти, щоб обчислити периметр чотирикутника? (Виміряти сторони фігури)
АВ =4 см
ВС =4 см
СD =4 см 5 мм
DA = 6 см
-
А зараз обчислимо периметр многокутника .
Р = АВ+ВС+ СD + DА = 4 см + 4 см + 4 см 5 мм+ 6 см= 18 см 5 мм.
-
«Сторінка чемпіонів»
-
Розв'яжіть задачі, станьте переможцями.
( Діти 4 хв розв’язують задачі.)
IX. Підсумок уроку
-
Пояснення домашнього завдання на с.13.
-
Самооцінювання (заповнення карток).
-
Рефлексія . Вправа «Незакінчене речення».
-
Я дізнався…
-
Я навчився…
-
Я вмію…
-
Я зрозумів…