Тема уроку.Розв′язування задач і вправ
Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів про властивості модуля раціонального числа, порівняння раціональних чисел та формувати вміння і навички застосовувати здобуті знання під час виконання вправ; розвивати логічне мислення, пам′ять , уяву та математичне мовлення; виховувати самостійність та працьовитість
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань
Обладнання: смайлики настрою,картки для індивідуального контролю, картки для гри «Знайди слово», завдання для роботи в групах, властивості модуля
Хід уроку
Мудрий не той, хто знає багато,
а той, чиї знання корисні
Есхіл
І.Організація класу
Вчитель відмічає відсутніх, за допомогою смайликів визначає настрій учнів
ІІ.Перевірка домашнього завдання
Консультант доповідає про виконання домашнього завдання учнями класу
ІІІ.Актуалізація опорних знань
Фронтальне повторення вивченого матеріалу
1.Які числа називаються раціональними ?
2.Які числа називаються цілими ?
3.Що називається модулем додатного числа і числа нуль ?
4.Що називається модулем від′ємного числа ?
5.Який геометричний зміст модуля ?
6.Які числа називаються протилежними ? Навести приклад.
7.Назвіть найменше ціле додатне число.
8.Назвіть найбільше трицифрове ціле від′ємне число.
9.Назвіть розв′язки нерівності :
а) ׀х׀< 3; .( -2;-1;0; 1; 2) б) ׀х׀< - 6 ( немає розв′язків)
10. Скільки цілих розв′язків має нерівність ׀х׀< 6 ? ( 11)
Тим часом 2 учні біля дошки виконують завдання на картках.
1 картка
Розв′язати рівняння:
а) –х= 5; б) – ( - х) = 4; в) ׀х׀=2.
Додаткове питання : Що таке рівняння ?
2 картка
Порівняйте числа:
А) 3,003 - 3,003; б) -1000, 4 0; в) – 12,45 -5,459.
Додаткове питання : Як порівняти два від′ємних числа ?
ІV.Мотивація навчальної діяльності
Вчитель повідомляє тему і мету уроку ( учні записують у зошити дату)
Повідомлення епіграфа уроку
V.Формування вмінь і навичок
1.Гра «Знайди слово»
Робота в парах
Записати числа в порядку зростання і скласти слово:
0,005 »т»; - 56 »д» ; -1,5 «а» ; - 10,3»к»; - 10,555»е»; - 1,2»р».
1 учень зачитує числа та називає слово, яке він склав
( -56; -10,555; -10,3; -1,5 ; -1,2; 0,005)( Декарт)
Додаткове завдання
З даних чисел запишіть найбільше та найменше по модулю числа
Учитель. Рене Декарт –французький математик ( 1596-1650) у 17 столітті запропонував зображати від′ємні та додатні числа точками координатної прямої, від′ємні числа були повністю визнані й стали повноправним атрибутом математики. З іншими відкриттями Декарта ми будемо знайомитися пізніше на уроках математики.
2.Запишіть у порядку спадання числа, протилежні числам:
0,03; -4,6; -(-5); ׀-34׀; - 42; 0; - 4 ( 1 учень біля дошки)
(0,03; -4,6; 5; 34; -42; 0; -4)
Відповідь: (34; 5; 0,03; 0; -4; -4,6; -42)
Додаткове завдання
Між якими сусідніми цілими числами розміщені числа 0,03 і -4,6.
Відповідь: (0, 1), ( -5, -4)
3.Знайдіть усі цілі числа, для яких виконується умова і позначте їх на координатній прямій :( по варіантах 2 учні біля дошки)
А) – 4,6<х<1,9; б) -3,7<х<- 0,7.
А) (-4,-3,-2,-1,0,1); б) (-3,-2,-1)
Додаткові питання
1.Яке найменше натуральне число?
2.Які числа називаються протилежними ?
Фізкультхвилинка
Гра «Додатні і від′ємні числа»
( Якщо називаються додатні числа, то встають учні І варіанту, а якщо від′ємні – учні ІІ варіанту)
45, -56, ׀-25׀, 0, 0,0025, число протилежне до 500, натуральні числа, цілі числа із знаком мінус.
4.Знайди значення виразів («ланцюжком»):
А) | -7 + -9; г) |8+10-4 ;
Б) |8 + 10 + -4 ; д) |130-2 -11 ;
В) | -10 -17,4 ; е) 2 -2,7 - -5,4.
5.Робота в групах
Учні класу діляться на 3 групи
Розв'язати завдання , записати результати у спеціальні клітинки на листках-завданнях і розмітити листки в порядку зростання відповідей. Якщо завдання виконано правильно, то з іншої сторони складеться малюнок
Завдання для 1 групи
1.Записати число протилежне числу +7. (-7)
2.Обчислити | -7 | + | -3 | . ( 10 )
3.Записати значення модуля | - 10,5 | (10.5)
4.Розв'язати рівняння х-3=70. ( 73 )
Завдання для 2 групи
1.Температура повітря становила -2° С , потім піднялася на 10 °С , а тоді опустилася на 9 °С. Якою стала температура повітря ? ( -1 °С)
2.Скільки цілих розв'язків має нерівність
-7,2 <х≤ -4. (4)
3.Обчислити 2 | - 3,5 | - | -2 | ( 5)
4.Записати число, яке по модулю найбільше:
-10; 10,2; 0,03; 7, 999. ( 10,2)
Завдання для 3 групи
-16,2 < х < 15,2 (15)
VІ.Домашнє завдання
Вчитель оголошує і записує на дошці
ПП. 30-33 – повторити, № 994,996 або № 999, 1002, 1005 (додатково)
VІІ.Підсумок уроку
Рефлексія
1.Чого навчилися на уроці ?
2.Чи досягли поставленої мети ?
3.Чи продуктивною була ваша робота на уроці ?
Який настрій у вас на кінець уроку (показують смайлики)
Вчитель оголошує оцінки за урок і виставляє їх у щоденники