Виконуйте ці прості поради, щоб зберегти голос та не втратити профпридатність.

Втрата голосу для вчителя – професійна небезпека. Хоча кожен має якісь універсальні секрети, які допоможуть вилікувати хворе горло. Та чи багато хто з педагогів знає, як уникнути такого стану? Ми знайшли для вас корисну інформацію. Слідуйте цим 8 дієвим порадам, і тоді точно ваш голос завжди буде з вами.

1. Бережіть здоров'я

От тільки не треба сміятись. Як часто ви лишаєтесь вдома підлікуватись, коли застудилися? Практично ніколи, адже таке несерйозне захворювання можна перенести на ногах, правда? Активна робота у школі припадає якраз на пік застуд, грипу. Зробіть усе, щоб не захворіти – профілактичні пігулки, здоровий сон, збалансоване харчування, мийте руки та намагайтесь якомога рідше торкатися обличчя, губ, носа. Так, ми знаємо, що простіше сказати, ніж зробити.

2. Не говоріть надто голосно

Кричати – найпростіший спосіб зірвати голос. Вивчайте нові стратегії, технології, аби не доводилось кричати. Якщо у вас надто гамірливий клас, використовуйте дзвінок, клаксон, чий сигнал став би знаком до стишення без підвищення голосу. Маєте провести батьківські збори на декілька класів? Наполягайте, щоб вам видали мікрофон. Один день перенапруження – тиждень лікування.

3. Сповільнюйте мову

Одна з причин перенапруження голосових в'язок – намагання говорити занадто швидко. Звісно, вчителі багато говорять своїм учням, але намагання сказати все швидко та голосно – згубне. Рівний, твердий голос, мова у певному темпі – ось ідеальний варіант.

4. Не забувайте про дихання

Дихання має бути регулярним та рівним, щоб голос був рівним, не переходив у верхні тони. Намагайтесь дихати «животом», а не грудною клітиною. Оскільки це більш природно для людського організму. Починайте говорити, коли видихаєте, таким чином ви збережете голосові зв'язки.

5. Знайдіть свій природний темп/голос

Кращий варіант – не надто високий та не надто низький голос у природному діапазоні. Вчителі часто можуть говорити нижче оптимального діапазону для того, щоб голос здавався більш авторитетним, або приязним. Обидва варіанти часто є надто обтяжливими для голосу. Замість того віддайте перевагу звуковому діапазону, який максимально природно відповідає вашому голосу. Це тон вашого голосу, коли ви спонтанно говорите: «хм», зазвичай це і є ваш оптимальний тон.

6. Виконуйте голосові вправи

Якщо голос сідає часто, а ще частіше відчувається його повна втрата, існує велика потреба зайнятися тренуванням голосових зв'язок. Зазвичай вони займають всього декілька хвилин в день, але з їх допомогою можна суттєво покращити стан голосу.

Рекомендуємо вправу з коктейльною паличкою:

7. Зволожуйте горло

Вода корисна не тільки для голосу, а й для усього організму. Чашечки чаю ранком та увечері замало. Більш того напої з кофеїном мають зворотній ефект та можуть погіршити становище. Намагайтесь пити більше чистої води, це потрібно вашому тілу.

8. Не зловживайте гострою, гарячою їжею та зберігайте баланс температур

Гостре, гаряче, холодне – травмує слизову оболонку ротової порожнини. Критичними є розмови на морозній вулиці (особливо, якщо ви щойно вийшли із теплого приміщення), намагайтесь звести до мінімуму перемовини по телефону. Чи варто говорити про шкоду паління для голосових зв'язок? Систематичне куріння збільшує шанси втратити голос, зробивши його грубим та хриплим.

Проект «На Урок» рекомендує

Є люди, з якими приємно спілкуватись, є й такі, з ким 5 хвилин розмови – тягар. Пропоноване відео допоможе позбутися семи гріхів мовця, дозволить потренуватися у якості хорошого оратора. Візьміть найцінніше, станьте тим, кого приємно та корисно слухати.


Поки ще ніхто не може запропонувати універсальну пораду чи дати пігулку, яка миттєво захистить вчительський голос. За своє здоров'я, як за все, що дійсно чогось варте, необхідно боротися щодня.

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter