Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! 🇺🇦
Добірка анімацій (поєднання зображення письменника та героїв його знакового твору) з ключовою інформацією про досягнення літератора та цікавими фактами про його творчість.

Провести цікавий урок – мрія кожного вчителя! Відвідати захопливий урок, на якому використано сучасні технології, – мрія кожного учня! Пропонуємо інструмент, що повною мірою виправдає очікування і учнів, і вчителів, – анімовані зображення, які доцільно використовувати на уроках літератури.  

Автори редакції освітнього проекту «На Урок» вже неодноразово готували матеріали про різноманітні прийоми та інструменти (меми, емоджі, хмари слів, осучаснення за допомогою фоторедакторів тощо), кожен з яких може стати цікавим доповненням уроку кожного сучасного педагога. Ця стаття започаткує серію матеріалів, присвячених використанню gif-зображень на уроках з різних навчальних дисциплін.

Отже, ми розглянемо анімовані зображення 10 письменників, твори яких вивчаються у школі, а також ідеї того, як можна використати ці гіфки на уроках світової літератури

1. Ґабріель Ґарсія Маркес

Ґабріель Ґарсія Маркес (1927 — 2014 рр.) – колумбійський письменник-прозаїк, журналіст, видавець та політичний діяч.

Маркес був лауреатом Нейштадтської літературної премії (1972) та Нобелівської премії з літератури (1982). Він вважається одним з найбільш впливових авторів ХХ століття.

Джерело: Zamirbermeo

Твір, який приніс всесвітнє визнання:

Найбільш відомим твором автора є роман «Сто років самотності» (оригінальна назва іспанською – Cien años de soledad). Книгу було видано у 1967 році тиражем 8000 тис. екземплярів.

Робота над романом тривала 18 місяців, практично одразу після виходу книги «Сто років самотності» Маркес став всесвітньо відомим.

На сьогодні продано понад 30 млн екземплярів книги, роман перекладено 35 мовами. А цьогоріч до річниці народження Маркеса Google розробив тематичний Doodles.

 

Джерело: Google Doodles

2. Льюїс Керрол

Льюїс Керрол (англ. Lewis Carroll, справжнє ім'я Чарльз Латвідж Доджсон, Charles Lutwidge Dodgson; 1832 — 1898 рр.) – професор математики університету Оксфорд, філософ, логік, клірик, фотограф та письменник.

Твір, який приніс всесвітнє визнання:

Казка «Аліса у країні чудес» (оригінальна назва Alice’s Adventures in Wonderland) вважається одним із кращих зразків літератури в жанрі абсурду; в ній використовуються численні математичні, лінгвістичні та філософські жарти й алюзії.

Казку було перекладено 125 мовами та екранізовано 40 разів, одна з яких здійснена на Київській кіностудії у 1981 році. Ілюстрації до книги було зроблено багатьма художниками, серед яких – Сальвадор Далі. 

Джерело: Homoliteratus

Сюжет всесвітньо відомої казки «Аліса у країні чудес» було вигадано професором математики для дівчинки Аліси впродовж одного дня під час звичайної прогулянки, і саме ця робота, а не численні наукові праці з математики принесла автору всесвітнє визнання.

3. Джоан Роулінг

Джоан Роулінг (нар. 1965 року), відома під псевдонімами Дж. К. Роулінг і Роберт Гелбрейт, – британська письменниця, сценарист і кінопродюсер.

Популярність Джоан Роулінг була блискавичною: за 5 років вона пройшла шлях від існування на соціальну допомогу до мультимільйонера та стала першою у світі письменницею, яка заробила мільярд доларів винятково письменництвом.

Джерело: gifer

Твір, який приніс всесвітнє визнання:

Дж. Роулінг стала відомою завдяки серії з 7 книг про Гаррі Поттера, перша з яких після виходу того ж  року отримала найвищу літературну премію Великобританії – «Книга Року».

До того, як світ побачив першу книгу про Гаррі Поттера, 14 видавництв відмовились її друкувати. Згодом вся серія книг про хлопчика-чарівника була визнана «дитячою книгою тисячоліття».

 

Джерело: Gifer

 

У світі продано понад 400 млн екземплярів книг про Гаррі Поттера, що зробило всю серію найбільш популярною за всю історію книговидавництва та лідером за кількістю продажів у світі. Казка про хлопчика-чарівника стала основою для серії фільмів, що посіли другу сходинку за популярністю фільмів в історії світового кінематографа.

Наразі бренд «Гаррі Поттер» оцінюється в понад 15 млрд дол.

4. Франц Кафка

Франц Кафка (нім. Franz Kafka, 1883 — 1924 рр.) – австрійський німецькомовний письменник, який вважається одним із найвизначніших письменників XX ст. Більшу частину його робіт було опубліковано після смерті.

Джерело: Josebernabe

Твір, який приніс всесвітнє визнання:

Головними творами автора є новела «Перевтілення» (Die Verwandlung — 1912), романи «Процес» (Der Prozeß — 1925), «Фортеця» (Das Schloß — 1926).

Сучасна шкільна програма передбачає вивчення лише одного твору Ф. Кафки – «Перевтілення», однак визнання автор отримав за роман «Фортеця», який вважається одним з головних творів XX ст.

5. Антуан де Сент-Екзюпері

Антуан де Сент-Екзюпері (фр. Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupеry, 1900—1944 рр.) – французький письменник, класик світової літератури, кореспондент та професійний військовий льотчик.

Екзюпері став відомим письменником ще за життя, він був нагороджений премією Феміна (1930 р, роман «Нічний політ»), Великою премією Французької академії та Національною премією США (1939 р, «Планета людей»).

Джерело: Eraseunavezqueseera.com

Твір, який приніс всесвітнє визнання:

Казка «Маленький принц» (фр. Le petit prince) була написана у Нью-Йорку в 1942 році за 2 роки до смерті письменника. На сьогодні вона вважається найбільш популярною у світі французькою книгою. Загалом було продано понад 140 млн її екземплярів.

«Маленький принц» – світовий лідер за перекладами. Загалом казку було адаптовано 250 мовами, одна з яких - мова Брайля для сліпих.

Усі ілюстрації до казки було створено особисто Екзюпері, тому вони є обов'язковим доповненням змісту книги.

Джерело: Gifer

6. Альбер Камю

Альбер Камю (фр. Albert Camus; 1913 — 1960 рр.) – французький письменник-філософ, редактор, а також актор та режисер власного театру Théâtre du Travail.

В 1957 році Камю було нагороджено Нобелівською премією в галузі літератури «за величезний внесок у літературу, що висвітлив значення людської совісті».

Літературні критики вважають Камю однією з найбільш визначних постатей свого часу.

 

Джерело: Giphy

Твір, який приніс всесвітнє визнання:

Міжнародне визнання до письменника прийшло після публікації повісті «Сторонній» (L'Etranger, 1942), есе «Міф про Сізіфа» (Le Mythe de Sisyphe, 1942) та п'єси «Калігула» (Caligula,1945).

7. Оскар Уальд

Оскар Уайльд (ірл. Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde; 1854 — 1900 рр.) – видатний ірландський англомовний поет, драматург, прозаїк, есеїст.

 

Джерело: Dontburstthebubble

Твір, який приніс всесвітнє визнання:

Оскар Уальд відомий своїми п'єсами, сповненими парадоксів, крилатих висловів та афоризмів. Однак найбільшу і водночас скандальну славу письменник здобув після публікації свого єдиного роману – «Портрет Доріана Грея» (англ. The Picture of Dorian Gray, 1891), який було написано у рекордно короткий термін – протягом 3 тижнів.

Роман спричинив шалений скандал і був засуджений всіма критиками, взагалі вимагали заборонити продаж книги та заарештувати автора.

Однак протягом 120 наступних років роман було перекладено практично всіма мовами світу та екранізовано понад 30 разів.  

8. Ернест Хемінгуей

Ернест Хемінгуей (англ. Ernest Miller Hemingway; 1899 — 1961 рр.) – американський письменник, лауреат Нобелівської премії в галузі літератури, корреспондент, мандрівник та спортсмен.

Завдяки Хемінгуею, який одного разу виграв парі, заклавшись, що напише найкоротший твір, вже багато років по всьому світові проходять щорічні конкурси на найкоротші оповідання. Адже саме він є автором найзворушливішого оповідання, що складається всього з 6 слів, – «For sale: baby shoes, never used» («Продаються дитячі черевички. Неношені»).

Джерело: Giphy

 

Твір, який приніс всесвітнє визнання:

Уже після публікації першого роману «І сходить сонце» Хемінгуей визнаний літературними критиками як письменник з високим потенціалом. Наступний роман  «Прощавай, зброє» мав значний успіх у читачів та у критиків, багато з яких вважають цей роман поряд з «По кому подзвін» найкращими творами Хемінгуея.

Однак світовий резонанс був викликаний невеличкою повістю «Старий та море» (англ. The Old Man and the Sea), за яку Хемінгуея було нагороджено спочатку Пулітцерівською (1953), а згодом і Нобелівською премією (1954). В основі повісті – реальний досвід самого автора.

9. Вільям Шекспір

Вільям Шекспір (англ. William Shakespeare, 1564 — 1616 рр.) – англійський драматург, актор і поет. Один з найвідоміших драматургів світу, його твори перекладені багатьма мовами світу і з'являються на театральній сцені частіше, ніж п'єси будь-якого іншого драматурга, який коли-небудь жив і творив. 

Джерело: Eraseunavezqueseera

Твір, який приніс всесвітнє визнання:

Шекспір є автором щонайменше 17 комедій, 10 хронік, 11 трагедій, 5 поем і циклу із 154 сонетів. Однак найбільш популярною є його трагедія «Ромео і Джульєтта».

10. Жюль Верн

Жюль Габріель Верн (фр. Jules Gabriel Verne; 1828 — 1905 рр.) – легендарний французький письменник, літературний класик, один із засновників жанру наукової фантастики.

У своїх творах письменник передбачив появу літаків, гелікоптерів, морську навігацію підводних човнів, активне використання алюмінію, космічні польоти, будівництво транссибірської магістралі, телебачення, відеозв'язок і багато іншого.

 

Джерело: Zamirbermeo

Твір, який приніс всесвітнє визнання:

Жюль Верн був відомим ще за життя, його твори активно перекладали різними мовами. Загалом його твори адаптовано 148 мовами.

Світове визнання до письменника прийшло на початку 1860-х під час  написання циклу з 68 романів, об'єднаних назвою «Незвичайні подорожі», першим з яких був «П'ять тижнів на повітряній кулі» (1863). У цикл увійшли також такі всесвітньо відомі романи як «Мандрівка до центру Землі», «Діти капітана Гранта», «Таємничий острів», «П'ятнадцятирічний капітан» та інші.

Джерело: Zamirbermeo

Пропонуємо декілька типів завдань з використанням анімованих зображень на уроках літератури.

Завдання, з використанням анімації, які можна запропонувати школярам:

  1. Покажіть учням готові анімації літераторів та запропонуйте проаналізувати, чому художником або автором gif-зображень створений саме такий образ письменника чи поета.
  2. Продемонструйте школярам анімовані зображення під час перевірки рівня засвоєння знань та запропонуйте визначити, як саме дібрані вами гіфки пов'язані з програмним матеріалом, що вивчається (зміст якого твору зображують чи відтворюють події з життя певного літератора тощо).
  3. Запропонуйте дітям добіркою відповідних зображень передати головний зміст певного оповідання, яке вивчаються. Таке завдання може стати альтернативою опорних тез. При цьому можна використати готові анімації, що можна скачати на спеціальних ресурсах (наприклад, Giphy).
  4. Дайте завдання учням за допомогою спеціальних інструментів, опису яких ми присвятили окрему статтю, створити власні анімації, що передають зміст певного твору, чи проілюструвати ключові події з біографії певного письменника.

Анімації можуть бути корисним інструментом на уроках літератури! Рухливі візуалізації, що, з одного боку, будуть сприяти кращому запам'ятовуванню програмного матеріалу, а з іншого, – розвитку творчого мислення. Повірте, такий формат буде сприйнятий школярами із захопленням!

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter