7 порад для підтримки психологічного здоров'я школярів.

Перші дні навчального року традиційно пов'язані з приємними переживаннями та хвилюванням, але цей рік буде особливим. Діти не відвідували школу майже півроку, вони встигли відвикнути від звичного навчання та шкільного колективу. Як допомогти дітям розпочати рік комфортно? Як налаштувати їх на спокій та позитив? Як підтримати учнів під час навчання? 

Допоможіть дітям творити!

Мистецтво – це потужний спосіб лікування психологічного болю. Учні молодших класів можуть створити особистий ілюстрований щоденник, на кожній сторінці якого вони зображатимуть власний настрій, або ілюструватимуть зміни у своєму житті. 

Підліткам можна запропонувати завдання, яке містить не лише констатацію, але й аналіз ситуації. Учні середньої та старшої школи можуть писати листи майбутнім поколінням. У них підлітки можуть розписати останні події, додавати особисті роздуми. Також школярі можуть створити абстрактну картину, яка фіксуватиме емоції цього часу. Психологічне зцілення через творче зображення досвіду – зовсім не вигадка.  

Складайте плани на майбутнє

Так, життя до карантину було іншим – тепер ситуація постійно змінюються, а ми не завжди можемо на йе впливати. Але мріяти та планувати необхідно! Коли діти чітко бачитимуть кінцевий результат, проміжні негаразди не зможуть підірвати їхню віру в успіх. Поговоріть із учнями про те, куди вони хотіли б поїхати подорожувати. Попросіть їх описати свій ідеальний день. Мрійте разом про майбутнє по той бік карантину – чудово, коли ти знаєш, що все минеться, а життя продовжується!

Не бійтеся повторюваності та рутин

Карантин у багатьох із нас вкрав структурованість і передбачуваність, а діти у цій ситуації вразливіші, ніж дорослі. Попри гнучкість й адаптивність їхньої психіки, учням важливо відчувати правила та якорі. Завчасно встановіть правила, дайте знати, чого можна очікувати на ваших уроках, поясніть критерії оцінювання. Попросіть учнів знайти постійне місце для навчання – будь-то шкільна парта чи письмовий стіл удома. Заохочуйте їх дотримуватися регулярного режиму сну, поясніть, чому це важливо. Переконайтеся, що ви послідовні у власних діях та вимогах, виконуйте обіцянки. 

Заохочуйте учнів до добрих справ

Кожна людина може зробити світ кращим! І починати бажано вже з дитинства. Коли ми долучаємося до добрих справ, внутрішнє піднесення та гарний настрій гарантовані! Заохотьте дітей майструвати шпаківні чи поробки, які можна подарувати, наприклад, літнім людям. 

Не акцентуйте увагу на негараздах

Перш за все психологи радять захистити дитину від тривог і песимістичних «дорослих розмов». Так, школярам важливо розуміти реальність. Насамперед для того, щоб піклуватися про своє здоров'я та дотримуватися правил гігієни. Постійно слухати інформацію про хвороби та загрози – це занадто для дитячої психіки. Кожен вихід на вулицю та відвідування школи можуть супроводжуватися страхом, панікою та стресом. Діти дуже хвилюються через карантин, тому, щоб допомогти їм, дорослим самим варто перестати панікувати.

Слухайте та чуйте 

Запевніть дитину в тому, що вона буде почутою у будь-якій ситуації. Учні інколи обговорюють різні страшилки між собою, тому тривоги однієї дитини можуть із легкістю перерости у страхи іншої. Важливо встановити довірливі стосунки між дорослими та учнем, дітям дуже важлива наша психологічна підтримка. Педагог може заспокоїти дитину, запевнити її, що все можна обговорити та налагодити.

Мотивуйте

Якщо дитина йде до школи без особливо бажання – слід  розвивати її мотивацію. Говоріть про майбутні перспективи, а не про обов'язковість і необхідність. Поясніть, чого учень досягне в результаті навчання, окресліть цілі, які він підкорить за допомогою знань. Кожна дитина заслуговує на індивідуальний підхід.

До мотивації можна також віднести правильне ставлення до помилок, адже тимчасові поразки – це потенційні великі перемоги. У наших силах позбавити школярів страху помилитися. Дайте дітям потужну підтримку, під час незвичного повернення до школи вони її особливо потребують.

Новий навчальний рік підготував виклики не лише для педагогів, але й для наших учнів. Довірливі стосунки, позитивне ставлення до життя та відкрите серце допоможуть нам пережити будь-які хвилювання!

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter